Son dakika: O iki parti Cumhur İttifakı'na katılacak mı? Erdoğan'ın masasındaki son anket!

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, katıldığı canlı yayında programında seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yavuz, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son oy oranını da açıkladı.

GİRİŞ 27.03.2023 13:09 GÜNCELLEME 27.03.2023 13:09
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Ali İhsan Yavuz CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın seçim sürecine dair sorularını yanıtladı.

'Yeniden Refah Partisi ittifaka nasıl katıldı?' sorusuna yanıt veren Yavuz, "Bir noktaya gelmiştik. Uzun müzakereler vardı. Ama gerçekten ilkeler doğrultusunda giden bir anlayış içerisinde ilerledi süreç. Geldiğimiz noktada bir parça kopar gibi oldu. Sonra da tekrar o bıraktığımız noktaya geldik. Ve çok net anlaşma zemini oluştu." dedi.

Yavuz, "Yeniden Refah Partisi ile 6284 sayılı kanunda anlaşıldı mı?" sorusuna "Kadın haklarına ilişkin Yeniden Refah Partisi'nin anormal bir teklifi olmadı. Haksızlık edemem, haklarını yiyemem. Bizim de olmadı, olamaz. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok titizdir" diyerek yanıtladı.

"ANAP ve DSP ittifaka katılır mı?" sorusuna da cevap veren Yavuz, "MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi ile istişare sürüyor. Bana herhangi bir direktifte bulunulmadı." dedi.

AK Parti'nin yapmış olduğu anket çalışmaları ile ilgili olarak da konuşan Ali İhsan Yavuz "ARGE ekibimizin yaptığı son ankete göre Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 53. AK Parti'nin oyu da yüzde 41'i geçiyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından satır başları;

Pusulanın içinde herkesin yeri ayrı olacak, herkes kendi amblemiyle girecek. Herkesin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan olacak. 

YENİDEN REFAH'A ZİYARET OLACAK

Zamanı belli değil ama Cumhurbaşkanı Yeniden Refah Partisi'ni ziyaret edecek. Bir parça metin çıktı. Tam genel ilkeler bazında bizim net bir şekilde kabul ettiğimiz, Yeniden Refah Partisi'nin... Bizim zaten kabul ettiğimiz Yeniden Refah Partisi'nin hassas olduğu bir mutabakat metninden ibaret. Bunlar olur ama. Birkaç kişi bir araya gelse. Ben pazarlık derken bir araya gelişimizin ana nedeninin kaç vekil alacağının olmaması gerektiğini söylüyorum. Biz hangi bölgeye kimin hitap edeceğini konuşuyoruz. Burada da partilerin gücüne uygun bir tablonun oluşmasını herkes bekler. Masaya oturduğumuz birinci gün bir araya geldik. Yeniden Refah Partisi biz logomuzla seçime girmek istiyoruz dedi. Biz de "bu iş böyle olmasa daha iyi olmaz mı" dedik. Hayır dediler. Biz de "hay hay" dedik.

YENİDEN REFAH 20 VEKİL Mİ İSTEDİ?

Yeniden Refah Partisi kendi logosuyla girecek belki. Belli ilkeler konusunda anlaştık. Ama diğer konuları konuşacağız. Orada görüşme aşamasında Yeniden Refah Partisindeki arkadaşlarımız biraz hibrit bir model olabilir mi diye. Bundan sonra da meseleyi konuşabiliriz. Belki bir parça daha hibrit modele gidilebilir, gidilmez. Muhtemel bunları konuşacağız. İşin ana temel noktalarında anlaştık ve ittifak kuruldu. Bundan sonra üstüne bir şey koyamasak bile belli bir noktadayız. Ama biz ana noktalarda, temel noktalarda anlaştık ve ittifak kuruldu. Bundan sonra hiç anlaşamasak bile belli noktalarda anlaştık ya bundan sonra üstüne koyamasak bile bir noktadayız açıkçası. Ama bundan sonra biraz daha üstüne koyabilirsek Yeniden Refah Partisi'nin işine gelecek. Hem bizim işimize gelecek.

Kadın haklarına ilişkin Yeniden Refah Partisi'nin anormal bir teklifi olmadı. Haksızlık edemem, haklarını yiyemem. Bizim de olmadı, olamaz. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok titizdir.

ORTAK LİSTE GÜNDEMDE Mİ?

2018 seçimlerinden bahsediyorum. Saadet Partisi hem kendi logosuyla girerken Cumhuriyet Halk Partisi'nden isim koydular. Bizde de açıkçası BBP'nin logo ile girmemesinin nedeni bu. Bu sefer geldiğinde BBP ben kendi ismimi koymak istiyorum dedi. Hangi partiye oy veriyorsanız oradan milletvekili çıkıyor. Bu sefer milletvekili dağıtımı önce ittifaklara değil partilere göre. Artık oylar kimseye yaramayacak. Ya Saadet Partisi vekil çıkaracak ya da o oylar boşa gidecek. Karamollaoğlu o yüzden alt ittifaklar oluşturalım diyor. Çünkü yeni Seçim kanunları bunu zorluyor bir parça.

Bizde 4 partide kendi logosuyla seçime girecek. Müzakerede bir noktaya geldik ve bunları konuşmadık. Ama bundan sonra bunları konuşmayacağız diyemem. Vakit geçtikçe bazı şeyler anlaşılacak.

HÜDA PAR'A KAÇ VEKİL VERİLDİ?

Biz HÜDA PAR'la çok rahat oturduk ve kalktık. Ne yapacağımıza çok hızla karar verdik. Bizim listemizden yer vereceğiz. Karşılıklı uzlaşı içinde, bazı illerde net kazanabilecekleri yerlerden olmak üzere bir listede hızlıca anlaştık.

ANAP VE DSP İTTİFAKA KATILIR MI?

MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi ile istişare sürüyor. Bana herhangi bir direktifte bulunulmadı. Biz partileri birleştirmiyoruz. Her parti kendi hükmü şahsiyetiyle orada duruyor. En fazla eleştirilen konu "Hizbullah'ın devamıdır" "Asla alakamız yoktur" diye ifade ediyorlar.

Biz ilkeler doğrultusunda bir araya geldik. Böyleyken mesele Cumhurbaşkanımıza desteği nasıl artırırızdan bakıyoruz. Geçmiş dönemde de HÜDA PAR destek vermişti, listelerden yer vermemiştik. Bu dönem listelerden yer veriyoruz.

3 DÖNEM KURALI UYGULANACAK MI?

Bu partide 22 yıldır siyaset yapıyorum. 13 yıldır da genel merkezde Seçim katındayım. Bu kadar önemli görevleri bu parti vermişler. Milletvekilliği dışında çok önemli görevler yapmışız. Biz statülere, makamlara değil davalara partiyiz. Asıl olan dava bilinci. Orada bir sorun yok, ortadan kalkmıyor. Bize davaya katkı sağlayacak neyse ona destek vermemiz gerekiyor.

DEPREMZEDELER NASIL OY KULLANACAK?

280 bin seçmen bulunduğu yere kayıtlarını aldı. Çok hassas ve titiz davranacağız. Seçmen listeleri askıda şu anda. 2 Nisan'a kadar da devam edecek. O bölgeden çok fazla insan var başka ile giden. Fiilen adres kaydını alamazsa, oraya gidip oy kullanamayacak. O bölgeden hangi sebeple olursa olsun giden kim varsa 2 Nisan'a kadar nerede bulunacaksa adresini oraya alsın. Oradaki milletvekili sayısı azalmayacak. 1 hafta kala yaklaşık 50 bin kişi fiilini kaydını oraya aldı. Bunlar seçmen değil, nüfus.

SON ANKET SONUÇLARI

ARGE ekibimizin yaptığı son ankete göre Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 53. AK Parti'nin oyu da yüzde 41'i geçiyor. HDP'nin aday çıkarmamasının anlamı, HDP-PKK Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istiyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 102
 • Hamdi DalBayrak 7 ay önce Şikayet Et
  Yeniden Refah Parti en az 40 vekili hak ediyor.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  cobra isimli vatandaş,her nekafar senin dediğin kadar değilse bile günümüz şartlarında elbette memleketin durumu iyidir. Bu millet kime güvendiğini bi kere daha gösterecektir.
  Cevapla
 • UMUDU OLMAYAN 8 ay önce Şikayet Et
  Milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanın Maaşını seçmen olan millet belirlesin, kendileri kanunla belirlemesin. Zaten çalışanların maaşını da TBMM belirliyor. Millet olarak kaderimize razı olacağız. Sen ne ekersen onu biçeçeksin
  Cevapla
 • barbaros 8 ay önce Şikayet Et
  reis staj ittifaki %7 oyu var gitme baska yere gel bize
  Cevapla
 • Cobra 8 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 53 oy varsa demektir ki Ülke tarihinde olmadığı kadar iyi demektir o zaman seçime gerek yok herşey güllük gülistanlık demektir...
  Cevapla
 • RIFAT TOPAL 8 ay önce Şikayet Et
  ne oldi ...boğazın 2 lokma fazla geçmedi diye hemen güllük gülistanlık mı olacak..zahmet olmadan rahmet olmaz.. ülkeyi pkk ya mı teslim edecen 1 kilo patates için..şuraya gerçek isminiz ile çıkın yapay isimler ile ahkam kesmeyin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HEDEP Eş Başkanı, dinle alay etti: Dağılmayın Cuma namazının kazasını kılarız
İsrail ve Hamas anlaşmıştı! Hamas'tan bir hamle daha geldi!