CHP'nin emekli politikası: Maaşınızı bayramdan önce ödemeyiz, kurbanlık alırsınız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik sürpriz zammını beğenmeyen CHP'nin, iktidarı ele geçirdiği dönemde emeklilerin maaşlarının "Kurban Bayramı'nda kurbanlık almamaları için" geç ödediği arşiv kayıtlarında yer alıyor.

CHP'nin emekli politikası: Maaşınızı bayramdan önce ödemeyiz, kurbanlık alırsınız!
CHP'nin emekli politikası: Maaşınızı bayramdan önce ödemeyiz, kurbanlık alırsınız!
GİRİŞ 27.03.2023 17:25 GÜNCELLEME 27.03.2023 17:25
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

İktidarın emeklilere yönelik %40’lık zammını beğenmeyen, bayram ikramiyelerinin 2 bin TL’ye yükseltilmesine burun kıvıran CHP’nin geçmişi, geleceğine bir kez daha ışık tuttu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde emeklilere reva görülen uygulamalar ve yolsuzluklar aşikarken, 90’lı yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı yöneten CHP’nin emeklilere neler yaşattığını ortaya koyan tarihi bir örnek yeniden gündeme geldi.

AYİNESİ İŞTİR CHP’NİN…

CHP/SHP’nin koalisyon ortağı olduğu 49. ve 50. hükümetlerde görev alan Mehmet Moğultay, 20 Kasım 1991-27 Temmuz 1994 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. CHP'li Mehmet Moğultay, yaptıklarıyla değil yapmadıklarıyla adından söz ettirdiği 4 yıllık bakanlık döneminde 2 milyon SSK emeklisinden büyük tepki gördü.

BUNU SÖYLEYEN BİR BAKAN: “MAAŞINIZI ÖDEMEYECEĞİM ÇÜNKÜ GİDİP KURBAN ALIYORSUNUZ!”

Bakan Moğultay, müminlerin 21 Mayıs 1994 tarihinde idrak ettiği Kurban Bayramı öncesinde skandal sözler sarf etmişti. CHP’li Moğultay, emeklilerin kurban almamaları için aylıklarını bayram öncesinde yatırmayacaklarını söylemişti.

 • 14 Mayıs 1994 tarihli Milliyet gazetesinde Moğultay’ın skandal sözleri, “Bu nasıl mazeret!” başlıklı haberle 7’inci sayfadan yayınlanmıştı.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moğultay, “Size bayramdan önce maaş ödemeyeceğim. Çünkü benden alacağınız maaşlarla gidip kurban keseceksiniz. Maaşınızı bayramdan sonra alacaksınız.” demişti.

CHP ZİHNİYETİNİN RESMİNİ ÇEKEN SÖZLER: “BU KAFA DEĞİŞMEDİKÇE EMEKLİLERİMİZ DAHA ÇOK AÇ KALIR”

Moğultay’a TBMM’de tepki gösteren 20. Dönem Refah Partisi Yozgat Milletvekili Hüseyin Erdal, şu sözleri sarf etmişti:

Orada "Size Kurban Bayramından önce maaş vermeyeceğim, hey emekli işçiler. Niye vermeyeceğim... Verirsem, bu maaşı götürür kurbana verirsiniz, kurban kesersiniz. Onun için, maaşını bayramdan sonra vereceğim" diyor.

Arkadaşlar, hani Türkiye’de inanç özgürlüğü vardı, hani dinle devlet işleri ayrı idi, kul ile Allah arasına girmek yok idi? Sayın Bakan, kul ile Allah arasına girmiş, işçi emeklileri kurban kesmesin diye maaşlarını vermedi. Ayın 21’inde maaş verilmesi gerekirken, niye vermiyorsun da, ayın 30'una kadar bekletiyorsun, 10-15 gün bekletiyorsun? Devletin alacağı olduğu zaman, bir gün dahi gecikse yüzde 10, yüzde 12 faiz yükleyip alırken, bu zavallı iki, üç milyon para alan emekli işçinin parasını, kurbanı bahane ederek vermiyorsun. Sayın Bakan bunu burada açıklaması lazım.

Yoksa bu milletin kurbanıyla şunla bunla uğraşmasın, görevini yapsın. Eğer görevini bilmiyorsa, istifa etsin. Böyle bir konuşma yapmadıysa, ‘yapmadım’ der; eğer yaptıysa, en azından bakan istifa etmesi lazım, eğer şahsiyetli bir bakan ise. Bu bakımdan bunu özellikle arz ediyorum.

Bu maddeye göre de, aslında kurumun belli bir geliri maalesef yoktur. Yine maaşlar ödenemeyecek, yine dışarıdan faizle borç para alınacak, yine emeldi işçiler para alma kuyruğunda bankalarda kalpten ölüp gidecekler. Bu milletin kaderidir. Bu sistem, bu bozuk düzen değişmeden, bu şekilde yanlış kafalı bakanlar değişmeden, daha emekli işçilerimiz çok bekler, çok aç kalır...

Emekli zammını beğenmediler… CHP'nin ‘bedava vaat’lerine bir ekleme daha! Emekli zammını beğenmediler… CHP'nin ‘bedava vaat’lerine bir ekleme daha!

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 93
 • Hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Bu zam 3 milyon kadar emekliye yansıdı. Bir kısmına da az miktarda yansıdı. Bana hiç zam yapılmadı. Ben 30 sene prim ödedim. Bir kısım emekliye 2023 de %115 ve ikinci zam yapılırken ben ve benim durumumda olan emekliler alamadı. Şef ünvanıyla emekli oldum. 30 yüksek prim ödedim. Maaşım bu adaletsiz uygulamalarla 8700 de kaldı. Ben de zam istiyorum. Ev kiraları 6 bin 7 bin TL oldu.
  Cevapla
 • Han 8 ay önce Şikayet Et
  Adamın yorumuna bak, bende n alacağın maaşla, la sen kimsin, devlet senin babanın malı mı? Ama işte chpkk zihniyeti budur ülkeyi ve devleti babalarının malı zannediyorlar. Uyan Türk milleti, uyan.
  Cevapla
 • Avşaroğlu 8 ay önce Şikayet Et
  Evet, emeklilerin bir kısmı üç kuruşluk maaşlarını almak için uzun kuyruklarda miyokart enfarktüsünden can verdi bunların döneminde. Ey ruh gibi, hayalet gibi dolaşan bir kısım Z (zero) kuşağı gençleri cesaretiniz varsa hadi bu dediğimi bir araştırın bakalım.Bunlar size iş te bulamazlar, maaş ta veremezler, geleceğinizi hiç mi düşünmez siniz, zihniniz bu kadar mı örtüldü? Çok yazık!
  Cevapla
 • Samsun lu 8 ay önce Şikayet Et
  Ağzına yüreğine sağlık yoldaş , bundan iyi anlatılamazdı ...
  Cevapla
 • İşte öyle 8 ay önce Şikayet Et
  Anne babalar bu zeroların ceplerine para koyduğu için bu devran böyle dönüyor sanıyorlar.
  Cevapla
 • Ali.E 8 ay önce Şikayet Et
  ChpKK seviciler buraya da üşüşmüşler.... Gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var yumuşamaz....
  Cevapla
 • Ali.E 8 ay önce Şikayet Et
  Reis"in 'cehape zihniyeti' ifadesinin tam karşılığı....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail saldırılara yeniden başladı
HEDEP Eş Başkanı, dinle alay etti: Dağılmayın Cuma namazının kazasını kılarız