Emekli zammını beğenmediler… CHP'nin ‘bedava vaat’lerine bir ekleme daha!

SSK Genel Müdürü olduğu dönemde emeklilere zam yapılmasına itiraz eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, seçim öncesi ‘bedava vaatlerine’ emekli aylığını da ekledi.

GİRİŞ 26.03.2023 13:38 GÜNCELLEME 03.05.2023 12:27
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

SSK Genel Müdürü olduğu dönemde emekli zamlarına karşı çıkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, emekli aylığında bir yılda yüzde 200 artış sağlayan AK Parti iktidarını eleştirdi.

 • CHP’ye vaat bedava!

1 YILDA %200 ARTTI, CHP BEĞENMEDİ

Avrupa’da emekli yaşının yükseltilmesi tartışmaları sokak çatışmalarına dönüşürken, Türkiye’de emeklilik hakkı bekleyen milyonlarca EYT’liye iyi haber verilmesinin yanı sıra maaşlar da iyileştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Mart’ta açıkladığı %40’lık artışla birlikte en düşük emekli aylığı 5500 TL’den 7500 TL’ye yükseltildi. Böylelikle, Ocak 2022’de 2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı, son bir yılda yüzde 200 oranında arttırıldı. Emeklilere yılda 2 defa verilen bayram ikramiyeleri ise 2 bin TL’ye yükseltildi. Ancak muhalefet bunu da beğenmedi.

Türkiye genelinde 8 milyon 615 bini işçi, 2 milyon 718 bini esnaf ve 2 milyon 389 bini memur olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin emekli bulunuyor. İlk etapta emekli olma hakkı elde eden 2 milyon 250 bin EYT’li ile birlikte ülkemizdeki emekli sayısı 15 milyon kişiye ulaşacak. Nisan ayında ödenecek zamlı emekli maaşlarından EYT’liler de faydalanacak.


KOLTUKTA BAŞKA, MUHALEFETTE BAŞKA DİL

Tam 6 yıl SSK Genel Müdürlüğü yapan Kemal Kılıçdaroğlu döneminde emeklilerin yaşadığı sorunlar hala hafızalardaki yerini korurken, Kılıçdaroğlu’nun liderlik yaptığı CHP, emeklilere yapılan zamlardan yine rahatsız oldu. 1992-1996 ve 1997-1999 yılları arasında SSK Genel Müdürlüğü yapan Kılıçdaroğlu’nun “Zammı veren kaynağını bulsun” tepkisini gösterdiği zamlar, seçim öncesi CHP’nin gözde vaatleri arasında yer alıyor.

Kılıçdaroğlu'nun SSK Müdürlüğü dönemine ait 2 gazete kupürü.

CHP’nin bedava vaatleri” olarak nitelendirilen tutarsız sözlerine, emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesinin ardından bir yenisi daha eklendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iktidar olmaları halinde en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine taşıyacaklarını söyledi.

CHP’li Öztrak, şöyle konuştu:

“En son Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 'En düşük emekli aylığı, asgari ücret kadar olsun' dedi, Erdoğan, eksik de olsa bunu da yapmak zorunda kaldı, en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira oldu. İş başına gelir gelmez, eksik kalanı da biz tamamlayacağız, en düşük emekli aylığını, asgari ücret seviyesine taşıyacağız.”

_______________

'EMEKLİLİK YAŞI 60 OLMALI' DEMİŞTİ

Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Mayıs 1996'da SGK Genel Müdürü olarak, İzmir'de yapılan 'Sosyal Devlet ve Sosyal Güvenlik Kuruluşları' panelinde, emeklilik yaşının yükseltilmesini savunarak şöyle konuşmuştu:

"1950 yılında kadın ve erkekte emeklilik yaşı 60'tı. 1996 yılında kadında 38, erkekte 43... Böyle bir sistemde siz sosyal sigortacılık modelini geliştiremezsiniz. Sosyal sigortacılık 'cömert sigortacılık' demek değildir. İşçi arkadaşlarımız 'mezarda emekliliğe hayır' diyebiliyorlar. Ama indirirken herkes çok mutlu. Bugün Almanya'da 65 olan emeklilik yaşını 67'ye çıkarırken bile, uzun uzun tartışıyor. Eğer bugün Uganda'da emeklilik yaşı kadınlarda 50, erkeklerde 55 ise; müsaade ediniz, Türkiye'de de bu kadar olsun. Yani sistem ciddi bir tıkanmaya doğru gidiyor."

Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde, emeklilere maaş ödenilemeyeceğine açıklamaları da arşivlerdeki yerini koruyor.

Kılıçdaroğlu’nun yönetiminde SSK’nın bütçesinde açık rekoru kırılmıştı. 1990’da yüzde 15 bütçe fazlası veren SSK, Kılıçdaroğlu’nun 1992-1999 yılları arasını kapsayan genel müdürlüğünde bütçe açığı 373 milyon dolardan, 2 milyar 666 milyon dolara yükselmişti. Aynı dönemde prim gelirlerinin giderleri karşılama oranı yüzde 80 iken 1999’da bu oran yüzde 55 seviyesine düşmüştü.

KILIÇDAROĞLU’NUN SSK KARNESİ: (TL)

 • 1991-      128.000 KAR          ZİYA YALÇIN SAYIN
 • 1992-      2.556.000 ZARAR    KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1993-      8.084.000 ZARAR    KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1994-     19.399.000 ZARAR   KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1995-      81.335.000 ZARAR   KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1996-      144.383.000 ZARAR     KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1997-    336.000.000 ZARAR    KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1998-     447.000. 000 ZARAR    KEMAL KILIÇDAROĞLU
 • 1999-     1.111.000.000 ZARAR    KEMAL KILIÇDAROĞLU
   

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK karnesiKemal Kılıçdaroğlu'nun SSK karnesi

 

PARA YOK, AKRABA ÇOK

CHP Genel Başkanı ve HDP destekli cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde 70 akrabasını SSK’ya yerleştirdiği belirlenmişti.  Kılıçdaroğlu’nun daha önceki soyadı Karabulut'tan 31, eşinin önceki soyadı Gündüz'den 26 ve annesinin kızlık soyadı Düzgün'den 13 kişiyi SSK'da işe aldığı belirlenmişti.

Kılıçdaroğlu'nun 70 akrabasının listesiKılıçdaroğlu'nun 70 akrabasının listesi

 

OĞLUNA KIYAK SİGORTA

SSK eski Genel Müdürü, dönemin Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu, 1997 yılında oğlu Kerem’i okula devam ettiği sırada İstanbul’da faaliyet gösteren Ekinciler Holding’te sigortalı olarak çalışıyor gösterdiği basına yansımıştı. Kılıçdaroğlu’nun ilköğretim okulu öğrencisi oğlunu 14 yaşında sahte sigortalı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Oğul Kılıçdaroğlu'na sigorta kıyağıOğul Kılıçdaroğlu'na sigorta kıyağı

 

KUNDAKTAKİ TORUNA BİLE SİGORTA

Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem tam gün okula giden, hem de aynı anda bir işyerinde çalışan “marifetli” oğlundan sonra, 10 aylık torununu dahi sahte sigortalı yaptığı gündeme gelmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yaşayan büyük kızı Azime Aslı Kılıçdaroğlu Nadir’in çocuğu Duru Nadir’in, SGK kayıtlarında henüz 10 aylıkken bir firmada 2 gün çalıştığı ve 40 TL para kazandığı belirlenmişti. Skandalı doğrulayan Kılıçdaroğlu, “Torunumun sigortalı olması etik değil. Yapılan yanlış” derken, “Ama bu benim torunumu sevme hakkımı elimden almaz” sözlerini kullanarak adeta alay etmişti.

Bu da doğruysa yuh artık KılıçdaroğluBu da doğruysa yuh artık Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'nun cevap veremediği sorular!Kılıçdaroğlu'nun cevap veremediği sorular!

Kılıçdaroğlu bunlara ne diyecek?Kılıçdaroğlu bunlara ne diyecek?

İşte Kılıçdaroğlu'nun unutulan dosyasıİşte Kılıçdaroğlu'nun unutulan dosyası

Erdoğan'ın EYT müjdesi Kılıçdaroğlu'nun 27 yıl önceki yatırımına yaradıErdoğan'ın EYT müjdesi Kılıçdaroğlu'nun 27 yıl önceki yatırımına yaradı

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 70
 • Zaza 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha önceki abileri 3 anahtar vaad etmiş, bankalardan çuvallara para taşımışlardı,sonrakisi kemer sıktırmış, ardında 28 subat sonra ikna odaları, şimdi beleş ev vaadi,bari 1 eşi olana 1 eş daha ve eli olmayana 90 60 90 1 fıstık vaad edin size yakışır, vaadlerinize inanan aptallar çook
  Cevapla
 • afacan 1 yıl önce Şikayet Et
  ne dedi bilmem de emekli yasin kadinlar da 70 erkekler de 64 olacak durmadan para ile emekli etme kesin yasak olacak emekli olan kim ise o gecerli olacak øldumu butun ailesi emekli olmayacak karisi 55 yasindan fazla ise o zaman verirsin biraz genc ise ise git de cocuklari var ise okur ise 20 yasina kadar bir destek ver sonra evlenir ise kes dul kalmis su bu diye para verilmez kisaca
  Cevapla
 • Tarih Unutmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  SGK ya Şirket sahipleri ile ne fahiş fiyatlara cihazlar ilaçlar aldırdı. Komisyon almış mıdır!!! Almışsa durum belli almamışsa iş bilmez liyakatsız genel müdür olarak tarihe geçmiştir. Cezmi Mutlu SGK diye girin Google'a bir de Kemal Kılıçtaroğlu Rahşan affı diye girin. Millet vekili olunca yargılanması sonraya bırakılan arada rahşan affı çıkınca yırtan adam Kemal.
  Cevapla
 • -Gözlemci 1 yıl önce Şikayet Et
  istemezükler neyi beğenmişler onu bir sorun..
  Cevapla
 • MZA 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz bunların evveliyatını biliyoruz.bunlar bu güne kadar bu ülkeye bir çivi bile çakmadılar.bir hizmet vermeyecekleri için ne kadar sallarsan salla..Rabbim ülkemi sizin zihniyetinizden korusun.sizi istanbula yaptığınız hizmetten biliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 'Terör devleti İsrail' deyip rest çekti: Bütün dünya bilsin, idrak etsin
İsrail ordusu İran'a misillemenin türüne karar verdi iddiası