Dışişleri'nden Danimarka'daki provokasyona tepki: En güçlü şekilde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağına yapılan provokatif eyleme izin verilmesine tepki gösterdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Bu hatada ısrarcı davranılmasını da not ediyoruz" denildi.

GİRİŞ 31.03.2023 18:07 GÜNCELLEME 01.04.2023 11:19
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağına yönelik provokatif eylem sonrası Türkiye'den tepki geldi. 

AK PARTİ'DEN ÇOK SERT TEPKİ

"Danimarka, Ramazan ayında nefret suçlarının merkezi oldu. Kuranı Kerim’e ve Türk bayrağına yapılan saygısızlığın tekrarlanmasını  lanetliyoruz. Açık bir nefret suçuna izin veren Danimarka makamlarını kınıyoruz.  Danimarka makamlarının nefret suçunun faillerine karşı harekete geçmesi çağrımızı tekrarlıyoruz... Sürecin takipçisi olacağız."

Danimarka'nın Ankara Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Danimarka’da 24 Mart günü kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı Bayrağımıza karşı gerçekleştirilen nefret suçunun içinde bulunduğumuz Ramazan ayında 31 Mart günü tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.

"BU HATADA ISRARCI DAVRANILMASINI NOT ETTİK"

Bu alçak eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve bu yaklaşımın asla haklı gösterilemeyeceğini tekrar vurguluyoruz. Ayrıca, bu hatada ısrarcı davranılmasını da not ediyoruz.

Bu tür eylemlerin önlenmesi için yasal ve idari tedbirlerin yetersizliği ile siyasi irade eksikliğinin yanı sıra faillerin cezasız bırakılmasının yeni provokasyonları cesaretlendirdiği açıkça görülmektedir.

Bu eylem, Avrupa’da İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılığın son dönemde artış gösterdiğinin açık bir kanıtıdır. Bu tür nefret suçu içeren eylemler, aynı zamanda hoşgörüye, barış içinde bir arada yaşama kültürüne ve demokratik değerlere inanan herkese yönelik bir saldırı niteliğindedir. Bunu görememek ve bu eylemlere göz yummak çok vahim bir aymazlıktır.

Söz konusu aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Bakanlığımıza çağırdığımız Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir. Danimarka makamlarını, bu suçun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve bu tür provokasyonların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla etkin tedbirler almaya bir kez daha kuvvetle çağırıyoruz."

KAYNAK: AJANSLAR
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 134
 • Selami Nallar 2 ay önce Şikayet Et
  O yaktığınız mukaddes Kuran_ı Kerim'i ve bayrağımızı size öptüreceğiz siyonitler! Bunun arkasında yahudi kafası var. İzler eşek batının, ama akıl siyonit yahudinin!
  Cevapla
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Danimarka isvec avrupanin kukla devletleri aslinda kinanacak olan avrupa birligi cünkü birlikteki tüm ülkeler hacli zihniyetli islam düsmani ülkeler butür ve daha fazlasi medyaya yansimayan saldirilar suc olarak görülmüyor söz konusu müslüman ise
  Cevapla
 • Ayşe Nur 2 ay önce Şikayet Et
  Bizde onların ömürlerini uzun yaparız daha çok günâh işlesinler diye . Ayeti Kerim'e
  Cevapla
 • Vatansever 2 ay önce Şikayet Et
  biz sadece Not ediyoruz hiçbir şey yapmıyoruz ya
  Cevapla
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Barbar danimarka onlardan insanlik hosgörü merhamet beklenemez onlar gücten anlar ayni sekilde misliyle karsilik verilmeli danimarka büyük elcisi istenmeyen adam ilan edilmeli nota verilmeli vize uygulanmali isvec de ayni barbar nato ya girmeleri izin verilmemeli veto vize ambargo yaptirim birde bildirmeden yapilmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Foreign Policy: Erdoğan'ın iki önceliği var; Türkiye için Batı'dan üç şey isteyecek
CHP'li Yılmaz Özdil, seçim sonrası ilk kez konuşan Kılıçdaroğlu ile alay etti!