Saadet'te Kılıçdaroğlu depremi! Teşkilata seslendi

Saadet Partisi ve Milli Görüş camiasının önemli isimlerinden ilyas Tongüç, Kılıçdaroğlu'na desteğini duyuran Saadet Yönetimine çok sert tepki gösterip Saadet Partililere seslendi.

GİRİŞ 31.03.2023 20:33 GÜNCELLEME 01.04.2023 09:58
Bu Habere 268 Yorum Yapılmış

HDP'nin de desteklediği 6'lı masanın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Saadet Partisi'nde krize neden olan Kılıçdaroğlu'nun adaylığına parti içinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Milli Görüş camiasının önemli isimlerinden ilyas Tongüç, Kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceklerini açıklayıp teşkilata çağrıda bulundu.

'KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLEMEMİZ DÜŞÜNÜLEMEZ'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Saadet Partisi Eski Genel Başkan Yardımcısı MGV -AGD Eski Genel Başkanı ilyas Tongüç, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na çok sert tepki gösterdi.Tongüç Milli Görüşçülere seslenerek, ''Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. Bu iş, tabanı oluşturan samimi, gayretli, cefakâr, çileli Millî Görüşçü kardeşlerimizin omuzlarındadır. Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır. Ne olacağını istişare etmeden bir oldubittiye getirilip dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez.'' ifadelerini kullandı.

Tongüç şu ifadeleri kullandı;

Bütün çalışmalarımızda, teşkilatların tüm kademelerde var olması, eğitimlerinin temel esaslara göre yapılması, eğitilmiş olan kadroların gece gündüz Hakk'ın hâkim kılınması için vazife alması ve insanlara Hakk'ı anlatma çalışmalarını yaparız.

Millî Görüşçüler topluma; önce ahlâk ve maneviyat olmadan, faizsiz adil ekonomik bir düzen kurulmadan, İslam birliğine dayalı izzetli ve şahsiyetli bir dış politika uygulanmadan hem Türkiye'de hem de dünyada huzurun, barışın, saadetin olamayacağını söyler.

Bunun için var gücümüzle gece gündüz demeden çalışır, Hakk'ın rızasını kazanmaya gayret ederiz. Aynı zamanda batılın karşısında her şartta durmayı, Hakk'ı haykırmayı görev addederiz. Erbakan Hoca'mız ve ardından Oğuzhan Bey, hayatları boyunca yukarıda belirttiğimiz temel esasları muhafaza etmişlerdir. Bu stratejik duruşumuzdan taviz vermeyerek taktikler farklılık gösterse de uygulamalara sadık kalmışlar, asla değiştirmemişler ve değiştirilmesine de müsaade etmemişlerdir.

2018 yılında yapılan ve Millet İttifakı olarak girilen genel seçimlerde Ankara 2. bölge milletvekili adayı olup, seçim sonuçlarında Millî Görüşçülerin baraj engeli olmadığı halde bu ittifaka oy vermediklerini müşahede ettik. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili bundan sonraki sürecin daha dikkatli ele alınması gerektiği konusu partinin yetkili kurullarında açıklıkla ifade edildi. Başkanlık Divanı'nda bütün gelişmelerle ilgili, teşkilat kademelerinde istişarelerin dikkatli biçimde yapılmasını, tabanımızdan aldığım bilgilerle birlikte gerekli uyarıları gündeme taşıdım.

Konu ile ilgili ne yaptığım, hangi konuları gündeme getirdiğim başka bir açıklama konusudur. Geçen zaman içerisinde merhum Oğuzhan Asiltürk Bey, teşkilatlardan gelen bu uyarıların dikkate alınmayıp aynı minvalde politikaların devam edilmesine müteakip, partinin kuruluş amacının dışına çıkıldığını, partinin gidişatının doğru olmadığını, bunu düzeltmemiz gerektiğini, yoksa diğer partilerden her hangi bir parti olacağımızı, sonunda da yok olacağımızı ifade ederek, Millî Görüş hareketinin çalışma yapısı ile ilgili olarak yapmış olduğu istişare neticesinde farklı bir çalışma modeli ortaya koymamız gerektiğini belirterek bendenize genel merkez başkanlık divanı üyeliği devam ederken MİLKO genel sekreterliği görevini de tevdi etmiştir. Görevi devralmamın akabinde, MİLKO kuruluşlarımız ile bundan sonraki çalışmalarımız konusunda gerekli istişareleri yapıp, aylık düzenli toplantılar ve raporlama sistemine başlanıldı.

Bu süreçle birlikte MİLKO kuruluşlarımızın müşterek şube başkanları toplantıları, 22 ilde "Hak ve Adalet" konferansları ve "Şuur" dersleri çalışmaları koordine edildi. Bu süreçte partinin kendi çalışmaları ile ilgili olarak teşkilatlardan bazı sorunlar ve hoşnutsuzluklar intikal etmeye başlayınca Oğuzhan Bey, parti içerisinde yaptığı sayısız istişarelerden sonuç alınamamasının akabinde yaşanan bu gelişmeler doğrultusunda kongre sürecine gidilerek, genel başkan ve parti yönetiminin değişmesi gerektiğini 53 tweet atarak, olayları kamuoyu ile paylaştığı teşkilatlarımızın malumudur. Milli Görüş geleneğinde parti politikamız, seçimlere yönelik partiler arası denge politikasını gözetip, seçimlere yakın partinin menfaatine uygun bir tavır kararlılığında iken, Oğuzhan beyin vefatı ile birlikte bu strateji terkedildi ve böylece taraf belirtmek suretiyle toplumun bir kesimine karşı tavır alınması söz konusu oldu.

Bütün bu hususlarda Saadet Partisinin artık kuruluş değerlerinin terkedilmiş olduğunu müşahede ettik. 17 Temmuz 1999 yılında Erbakan hocamızın görevlendirmesi ile başladığım (12 yıl) MGV-AGD genel başkanlığı görevini devrettikten sonra, 17 Temmuz 2011 tarihinde yapılan Saadet Partisi Olağan Büyük Kongresi ile GİK (Genel İdare Kurulu) üyeliği ve akabinde Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerim 30 Ekim 2022 tarihinde yapılan kongrede sonlandırıldı. Yapılan kongrede Sayın Genel Başkan GİK listesine koymamış, aradan geçen 5 aylık süre zarfında herhangi bir görevin de tevdi edilmemesi ile partideki görevim genel merkezin iradesi doğrultusunda tamamlanmış oldu. Dolayısıyla kongre öncesinde ve sonrasında genel başkanla şahsım arasında herhangi bir görüşme yapılmamış olup Başkanlık Divanı üyeliği, GİK üyeliği, MİLKO genel sekreterliği, Millî Görüş Vakfı genel başkan yardımcılığı görevlerim genel başkanın tek taraflı iradesiyle üzerimden alınmış olup sadece parti üyeliğim devam etmektedir.

Şunu özellikle dava kardeşlerime belirtmek isterim ki, bizim çalışmalarımızda affını isteme veya izin isteme diye bir şey söz konusu olmamıştır, olamaz da. Teşkilat mensuplarımızın bu hususlarla ilgili ortada dolaşan dedikodulara itibar etmemelerini belirtmek isterim.

BUNA KİMSENİN HAKKI YOKTUR

Bizim hareketimiz, teşkilat çalışmaları öncelikli ve sistematik çalışma yapmak üzere kurulmuştur. Bu çalışma modeli bizim için hayati bir meseledir. Hal böyle iken parti yönetiminin bu modeli önemsememesi partimizin il ve ilçe teşkilatlarında güç kaybına uğramasına sebebiyet vermiştir. Şunu hatırlatmak isterim ki Millî Görüş, Anadolu'nun sigortasıdır. İki milyar insanın saadeti için çalışan topluluğumuzun bu çalışmalardan vazgeçmesi demek tüm insanlık için büyük kayıp olacaktır. Bunun bedelini milletimize ve İslam âlemine acı bir şekilde ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Biz sadece bir parti değiliz. Hakk'ın hâkim olması için çalışan topluluğuz. (İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun.

İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.) Âl-i İmrân Suresi - 104. Ayet Bütün yaşananlar sonrasında, bugün parti yönetimi tabanından kopmuş durumdadır. Bu sonuçlar ilmi araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.

MİLLİ GÖRÜŞÜN HEDEFLERİ KOŞACAĞIZ

Parti yönetimince, meseleler bütün kademelerden kendilerine defaatle aktarılmasına rağmen herhangi bir adım atılmamış, sorunların düzeltilmesi beklenirken onlarca arkadaşımıza görev verilmeyerek dikensiz gül bahçesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. Bu iş, tabanı oluşturan samimi, gayretli, cefakâr, çileli Millî Görüşçü kardeşlerimizin omuzlarındadır. Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır. Ne olacağını istişare etmeden bir oldubittiye getirilip dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez. Millet İttifakı’nın 30 Ocak 2023 tarihinde imzaladığı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”, Millî Görüş prensiplerine uymayan fakat Saadet Partisi’nin de imza koyduğu protokolün bugüne kadar Millî Görüş’ün ortaya koyduğu söylemlerini, prensiplerini, temel esaslarını hiçe saymıştır. Bu böyle gitmez. Tarihi sorumluluk çerçevesinde bu yaşananları siz kıymetli Milli Görüşçü kardeşlerime aktarmayı bir vazife görüyorum. İnşallah 85 milyon milletimiz olarak birlikte Millî Görüş’ün ortaya koyduğu hedeflere ulaşacağız.

Allah’ın rahmetinin ve bereketinin hepimizin ve bütün müminlerin üzerine olmasını temenni ediyorum. Allah’a emanet olun.

Saygılarımla…"

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 268
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın kılıçtaroğlunun burada rolü ne. Hayra da şerre de sırıtmak. Esas perde arkasında ki güçler her şeyi organize ediyor. Eğer iktidara gelirlerse başka şeye gerek yok, bunların mahalle baskısı müslümanlara kan kusturur. Çirkeflerden sokağa çıkamaz hale geliriz.
  Cevapla
 • Don Kişot 1 yıl önce Şikayet Et
  Saadet partisi artık CHP ye ilhak etmelidirler. Saadet diye bir partiye gerek yok. Temel de CHP de uygun bir pozisyon verilsin. İstanbul Sözleşmesi uygulanmasından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı bence iyi olur.
  Cevapla
 • Ağa 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru Fatih'in yanına,güle güle
  Cevapla
 • metin mert 1 yıl önce Şikayet Et
  saadet partisi parti olmaktan çıkmış chp nin arka bahçesi olmuş.dün rahmetli Erbakan hocaya düşman olanlarla beraber olan bu parti yo hükmündedir.içindeki salih müslümanlar oyuna gelmez
  Cevapla
 • Bayram yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Din düşmanı CHP yi desteklemek,CHP nin terör örgütü dhkpç yi desteklemek,yetmedi PKK yı desteklemek akıl mantık işi değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel, kendisine tepki gösteren vatandaşa korumasıyla birlikte zorbalık yaptı
Ebu Ubeyde'nin çağrısına Kâbe İmamı Sudeys'den manidar karşılık! Milyonlar amin dedi