Milli Görüşçü 15 isim yönetimden uzaklaştırıldı! Saadet Partisi'nde neler oluyor?

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden İlyas Tongüç, Saadet Partisi tabanında yaşanan rahatsızlıkları dile getiren bir açıklama yaptı. Haber7'ye konuşan Tongüç, Milli Görüşçü isimlerin parti yönetiminden uzaklaştırıldığını söyledi.

GİRİŞ 01.04.2023 12:17 GÜNCELLEME 01.04.2023 12:30
Bu Habere 128 Yorum Yapılmış

Altılı Masa ortaklarından Saadet Partisi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday gösterilmesi rahatsızlıklara neden oldu.

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden Saadet Partisi Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Anadolu Gençlik Derneği Eski Genel Başkanı İlyas Tongüç, ‘Zaruri Açıklama’ başlığıyla Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmediklerini belirten bir açıklama yayımladı. 

Milli Görüşçülere seslenen İlyas Tongüç, Saadet Partisi yönetiminde çözüm kalmadığını, ittifakın partiye ve millete fayda getirmediğini, Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde Milli Görüş'ün temel esaslarının hiçe sayıldığını, oldubittiye getirilerek Kılıçdaroğlu'nun aday olarak dayatıldığını ve desteklenmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. 

HABER7'YE ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Yayınladığı bildirinin ardından Haber7'nin ulaştığı İlyas Tongüç, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sosyal medyada yaptığı açıklamayla durumu ortaya koyduğunu ve uzun zamandan beri bu sıkıntının devam ettiğini kaydeden Tongüç, "Ben Orada 33 tweetle durumu ortaya koydum. Oraya baktığınızda birçok husus net olarak ortaya çıkıyor. Son bölümlerde de buraya nasıl geldiği hususu ortaya konulmuş oldu. Belki ileriki zaman dilimlerinde daha geniş ayrıntılar veririz ama 33 tweet’lik metne baktığınız zaman ‘efradı cami ağyarı mani’ hesabı toplu bir şey ortaya koymaya çalıştım. Bu, bugünlük bir mesele değil, uzun zamandan beri yaşanan bir sıkıntının dışavurumu meselesidir. Belki ileride daha kapsamlı bir değerlendirme yapma imkanımız olur." ifadelerinde bulundu.

"CAMİAMIZIN KABUL EDEMEYECEĞİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKMIŞTIR"

Saadet Partisi'ndeki üyeliklerinin devam ettiğini belirten Tongüç, "Bu sonuçlar bizim camiamızın kabul edeceği sonuçlar olmaktan çıkmıştır. Bugünlük mesele değil. 99’dan beri 30 Ekim 2022’deki son kongreye kadar süreci anlatmaya çalıştım." dedi. 

"MİLLİ GÖRÜŞÇÜ 15-16 İSİM GİK LİSTESİNDEN ÇIKARILDI"

Milli Görüşçü isimlerin Saadet Partisi'nde pasifize edildiğini vurgulayan ve "çok açık bir şekilde etkisiz hale getirildiğini" söyleyen Tongüç, 75 üyeli Genel İdare Kurulu'ndan yaklaşık 15-16 ismin dışarıda bırakıldığını belirtti. 

30 Ekim Kongresi'ne dikkat çeken İlyas Tongüç, şunları söyledi: 

“Benim bildiğim kadarıyla 30 Ekim kongresinde belki bugünler düşünülerek 15-16 civarında arkadaşın Genel İdare Kurulu listesine alınmadığını bir ara arkadaşlar söylemişlerdi. Çünkü biliyorsunuz, bizde bütün meseleler, en detaylı bir şekilde kendi iç kadememizde konuşulur. Ben genel başkan yardımcılığı ve başkanlik divanı üyeliği yaptığım için bütün bu konuları en net bir şekilde Başkanlık Divanı’nda ortaya koyduk. Oğuzhan Asiltürk Bey’in de zaten ortaya koyduğu şeyler, bu minval üzerine olan şeylerdi. Sonuçta 30 Ekim Kongresi’nde listede yer verilmeyerek bir kısım insanlar böylece dışarı bırakılmış oldu. Ama bu yıllardır takip ettikleri davayla ilgilerini kesecek anlamına gelmez.”

İhtiyaç olduğu sürece değerlendirmelerimiz devam edecek” diyen Tongüç, seçim atmosferinden çıkılmasının ardından olağanüstü kongrenin konuşulabileceğini söyledi.

İLYAS TONGÜÇ, SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİ

Saadet Partisi'nin ittifakta bulunmasına ve Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmesiyle ilgili tepki gösteren İlyas Tongüç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Zaruri Açıklama…
 

Teşkilat mensubu kardeşlerimin ısrarlı sorularına cevabımdır;
 

Bizler Millî Görüşçüler olarak, “önce ahlâk ve maneviyat” bayrağını açarak yola çıkmış, Allah’ın rızasını kazanmak, sonra aziz milletimize hizmet etmek, iyi, faydalı, adil olanı hâkim kılma çalışmalarını yürütmek üzere cehd-ü gayret ile çalışan bir topluluğuz. Erbakan Hoca’mız, tek hedefimizin sadece içimizden cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı çıkarmak gayemizin olmadığını, yarın zerre miktarı hayrın ve şerrin hesabının sorulacağı günde imtihanı kazananlardan olmak için bu yola çıktığımızı bize öğretmiştir. Bizim bir inancımız var. İnandığımız gibi yaşamak isteriz. Başkasını bizim gibi inanmaya zorlamayız. Baş başa bağlı, baş Hakk’a bağlı anlayışıyla çalışmalarımızı yürütürüz.
 

Bütün çalışmalarımızda, teşkilatların tüm kademelerde var olması, eğitimlerinin temel esaslara göre yapılması, eğitilmiş olan kadroların gece gündüz Hakk’ın hâkim kılınması için vazife alması ve insanlara Hakk’ı anlatma çalışmalarını yaparız.
 

Millî Görüşçüler topluma; önce ahlâk ve maneviyat olmadan, faizsiz adil ekonomik bir düzen kurulmadan, İslam birliğine dayalı izzetli ve şahsiyetli bir dış politika uygulanmadan hem Türkiye’de hem de dünyada huzurun, barışın, saadetin olamayacağını söyler. Bunun için var gücümüzle gece gündüz demeden çalışır, Hakk’ın rızasını kazanmaya gayret ederiz. Aynı zamanda batılın karşısında her şartta durmayı, Hakk’ı haykırmayı görev addederiz. Erbakan Hoca’mız ve ardından Oğuzhan Bey, hayatları boyunca yukarıda belirttiğimiz temel esasları muhafaza etmişlerdir. Bu stratejik duruşumuzdan taviz vermeyerek taktikler farklılık gösterse de uygulamalara sadık kalmışlar, asla değiştirmemişler ve değiştirilmesine de müsaade etmemişlerdir.
 

"MİLLÎ GÖRÜŞÇÜLERİN BU İTTİFAKA OY VERMEDİKLERİNİ MÜŞAHEDE ETTİK"


2018 yılında yapılan ve Millet İttifakı olarak girilen genel seçimlerde Ankara 2. bölge milletvekili adayı olup, seçim sonuçlarında Millî Görüşçülerin baraj engeli olmadığı halde bu ittifaka oy vermediklerini müşahede ettik. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili bundan sonraki sürecin daha dikkatli ele alınması gerektiği konusu partinin yetkili kurullarında açıklıkla ifade edildi.
 

GEREKLİ UYARILARI GÜNDEME TAŞIDIM


Başkanlık Divanı’nda bütün gelişmelerle ilgili, teşkilat kademelerinde istişarelerin dikkatli biçimde yapılmasını, tabanımızdan aldığım bilgilerle birlikte gerekli uyarıları gündeme taşıdım.
 

Konu ile ilgili ne yaptığım, hangi konuları gündeme getirdiğim başka bir açıklama konusudur.
 

"OĞUZHAN ASİLTÜRK VE TEŞKİLATLARDAN GELEN BU UYARILAR DİKKATE ALINMADI"


Geçen zaman içerisinde merhum Oğuzhan Asiltürk Bey, teşkilatlardan gelen bu uyarıların dikkate alınmayıp aynı minvalde politikaların devam edilmesine müteakip, partinin kuruluş amacının dışına çıkıldığını, partinin gidişatının doğru olmadığını, bunu düzeltmemiz gerektiğini, yoksa diğer partilerden her hangi bir parti olacağımızı, sonunda da yok olacağımızı ifade ederek, Millî Görüş hareketinin çalışma yapısı ile ilgili olarak yapmış olduğu istişare neticesinde farklı bir çalışma modeli ortaya koymamız gerektiğini belirterek bendenize genel merkez başkanlık divanı üyeliği devam ederken MİLKO genel sekreterliği görevini de tevdi etmiştir.
 

Görevi devralmamın akabinde, MİLKO kuruluşlarımız ile bundan sonraki çalışmalarımız konusunda gerekli istişareleri yapıp, aylık düzenli toplantılar ve raporlama sistemine başlanıldı. Bu süreçle birlikte MİLKO kuruluşlarımızın müşterek şube başkanları toplantıları, 22 ilde “Hak ve Adalet” konferansları ve “Şuur” dersleri çalışmaları koordine edildi.
 

Bu süreçte partinin kendi çalışmaları ile ilgili olarak teşkilatlardan bazı sorunlar ve hoşnutsuzluklar intikal etmeye başlayınca Oğuzhan Bey, parti içerisinde yaptığı sayısız istişarelerden sonuç alınamamasının akabinde yaşanan bu gelişmeler doğrultusunda kongre sürecine gidilerek, genel başkan ve parti yönetiminin değişmesi gerektiğini 53 tweet atarak, olayları kamuoyu ile paylaştığı teşkilatlarımızın malumudur.
 

"OĞUZHAN ASİLTÜRK’ÜN VEFATI İLE BU STRATEJİ TERKEDİLDİ"


Milli Görüş geleneğinde parti politikamız, seçimlere yönelik partiler arası denge politikasını gözetip, seçimlere yakın partinin menfaatine uygun bir tavır kararlılığında iken, Oğuzhan beyin vefatı ile birlikte bu strateji terkedildi ve böylece taraf belirtmek suretiyle toplumun bir kesimine karşı tavır alınması söz konusu oldu.
 

Bütün bu hususlarda Saadet Partisinin artık kuruluş değerlerinin terkedilmiş olduğunu müşahede ettik.
 

"KONGREDE GÖREVLERİM TEK TARAFLI OLARAK SONLANDIRILDI"


17 Temmuz 1999 yılında Erbakan hocamızın görevlendirmesi ile başladığım (12 yıl) MGV-AGD genel başkanlığı görevini devrettikten sonra, 17 Temmuz 2011 tarihinde yapılan Saadet Partisi Olağan Büyük Kongresi ile GİK (Genel İdare Kurulu) üyeliği ve akabinde Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerim 30 Ekim 2022 tarihinde yapılan kongrede sonlandırıldı. Yapılan kongrede Sayın Genel Başkan GİK listesine koymamış, aradan geçen 5 aylık süre zarfında herhangi bir görevin de tevdi edilmemesi ile partideki görevim genel merkezin iradesi doğrultusunda tamamlanmış oldu.
 

Dolayısıyla kongre öncesinde ve sonrasında genel başkanla şahsım arasında herhangi bir görüşme yapılmamış olup Başkanlık Divanı üyeliği, GİK üyeliği, MİLKO genel sekreterliği, Millî Görüş Vakfı genel başkan yardımcılığı görevlerim genel başkanın tek taraflı iradesiyle üzerimden alınmış olup sadece parti üyeliğim devam etmektedir.


Şunu özellikle dava kardeşlerime belirtmek isterim ki, bizim çalışmalarımızda affını isteme veya izin isteme diye bir şey söz konusu olmamıştır, olamaz da. Teşkilat mensuplarımızın bu hususlarla ilgili ortada dolaşan dedikodulara itibar etmemelerini belirtmek isterim.


Bizim hareketimiz, teşkilat çalışmaları öncelikli ve sistematik çalışma yapmak üzere kurulmuştur. Bu çalışma modeli bizim için hayati bir meseledir. Hal böyle iken parti yönetiminin bu modeli önemsememesi partimizin il ve ilçe teşkilatlarında güç kaybına uğramasına sebebiyet vermiştir.
 

"BİZ SADECE BİR PARTİ DEĞİLİZ"


Şunu hatırlatmak isterim ki, Millî Görüş, Anadolu’nun sigortasıdır. İki milyar insanın saadeti için çalışan topluluğumuzun bu çalışmalardan vazgeçmesi demek tüm insanlık için büyük kayıp olacaktır. Bunun bedelini milletimize ve İslam âlemine acı bir şekilde ödetmeye kimsenin hakkı yoktur.
 

Biz sadece bir parti değiliz. Hakk’ın hâkim olması için çalışan topluluğuz. (İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.) Âl-i İmrân Suresi - 104. Ayet
 

"PARTİ YÖNETİMİ TABANDAN KOPMUŞ DURUMDA"


Bütün yaşananlar sonrasında, bugün parti yönetimi tabanından kopmuş durumdadır. Bu sonuçlar ilmi araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.


Parti yönetimince, meseleler bütün kademelerden kendilerine defaatle aktarılmasına rağmen herhangi bir adım atılmamış, sorunların düzeltilmesi beklenirken onlarca arkadaşımıza görev verilmeyerek dikensiz gül bahçesi oluşturulmaya çalışılmıştır.
 

"PARTİ GENEL MERKEZ YÖNETİMİNDE ARTIK ÇÖZÜM KALMAMIŞTIR"


Millî Görüşçü kardeşlerime sesleniyorum. Parti Genel Merkez yönetiminde artık çözüm kalmamıştır. Bu iş, tabanı oluşturan samimi, gayretli, cefakâr, çileli Millî Görüşçü kardeşlerimizin omuzlarındadır.
 

"MİLLÎ GÖRÜŞ’ÜN TEMEL ESASLARI HİÇE SAYILMIŞTIR"


Şu an da partinin girdiği ittifakın hareketimize, partiye ve millete fayda getirmeyeceği açıktır. Ne olacağını istişare etmeden bir oldubittiye getirilip dayatılan ittifakı ve çıkardığı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu şartlarda desteklememiz düşünülemez.  Millet İttifakı’nın 30 Ocak 2023 tarihinde imzaladığı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”, Millî Görüş prensiplerine uymayan fakat Saadet Partisi’nin de imza koyduğu protokolün bugüne kadar Millî Görüş’ün ortaya koyduğu söylemlerini, prensiplerini, temel esaslarını hiçe saymıştır.
 

"YAŞANANLARI MİLLİ GÖRÜŞÇÜ KARDEŞLERİME AKTARMAYI BİR VAZİFE GÖRÜYORUM"


Bu böyle gitmez. Tarihi sorumluluk çerçevesinde bu yaşananları siz kıymetli Milli Görüşçü kardeşlerime aktarmayı bir vazife görüyorum.

İnşallah 85 milyon milletimiz olarak birlikte Millî Görüş’ün ortaya koyduğu hedeflere ulaşacağız.

Allah’ın rahmetinin ve bereketinin hepimizin ve bütün müminlerin üzerine olmasını temenni ediyorum. Allah’a emanet olun.

Saygılarımla..."

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Editör
Haber 7 - Nurullah Alpay
YORUMLAR 128
 • sultan 2 ay önce Şikayet Et
  sende geç
  Cevapla
 • Mgl 2 ay önce Şikayet Et
  Milli görüşcü adamın saadette ne işi var,parti iran'cı oldu cıktı.
  Cevapla
 • iyidere 2 ay önce Şikayet Et
  Saadet milli göremezler(körler) partisi olmuş..
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Aylardır goremediniz yani gözün yeni açıldı hic inandırıcı değil Şia destekçisi saadetliler
  Cevapla
 • Uyan Uyan 2 ay önce Şikayet Et
  6'lı masada oturan liderlerin altısınında ortak özelliğinin annelerinin gayrimüslim olması dikkat çekiyor. Sizce tesadüf olabilir mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk dondurmacının ölümü hüzne boğdu! Başbakan bile mesaj yayımladı
Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Kılıçdaroğlu-İmamoğlu görüşmesinin perde arkasını anlattı!