Son Dakika: HDP ve DSP kura çekimine katılmayacak

Son dakika haberi... Bugün ittifak ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri için kura çekilecek. HDP ve DSP kura çekimine katılmayacağını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi.

GİRİŞ 08.04.2023 13:07 GÜNCELLEME 08.04.2023 14:13
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne katılacak ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri, yarın çekilecek kurayla belli olacak.

İttifak yapan partiler, oy pusulasında "ittifak" unvanları altında yan yana yer alacak. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanların adları ile partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de belirtilecek.

Birleşik oy pusulasının en üstünde "Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar" ibaresi yazılacak. Bu ibarenin altına seçime katılan siyasi parti temsilcileri huzurunda Yüksek Seçim Kurulu tarafından çekilen kura sırasına göre partiler sıralanacak.

KURA ÇEKİMİNE HANGİ PARTİLER KATILMAYACAK?

Yüksek Seçim Kurulunca, 14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için saat 14.00'te kura çekimi yapılacak.

Habertürk'te yer alan habere göre, Kura çekimi öncesi önemli bir gelişme yaşandı. HDP ve DSP kura çekimine katılmayacaklarını açıkladı.

Hakkında kapatma davası açılan HDP, 14 Mayıs'taki seçimlere Yeşil ve Sol Parti (YSP) adı altına girme kararı almıştı. Seçim bildirgesini de Yeşil ve Sol Parti adı altında açıklayan HDP, milletvekili adaylarını da bu parti üzerinden göstererek seçime girecek.

DSP ise dün yapılan yoğun görüşme trafiğinin ardından Cumhur İttifakı'nı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı almıştı. DSP'nin AK Parti listelerinden seçime girmesi bekleniyor.

HANGİ PARTİLER İTTİFAK YAPARAK SEÇİME GİRECEK? 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yeniden Refah Partisi'nin "Cumhur İttifakı" adıyla seçime girmesine ilişkin protokol 24 Mart'ta YSK'ye sunuldu. İttifaka mensup 4 parti kendi logosuyla seçime girecek. Ancak Cumhur İttifakı'na destek veren HÜDA PAR, seçime AK Parti listelerinden gireceğini açıkladı.

Numan Kurtulmuş: 4 parti kendi listeleriyle seçime girecek!Numan Kurtulmuş: 4 parti kendi listeleriyle seçime girecek!

"Millet İttifakı"nı oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ve Demokrat Parti'nin seçim ittifakına ilişkin protokolü ise 22 Mart'ta YSK'ye teslim edildi.

Yeşil Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi de (EMEP) "Emek ve Özgürlük İttifakı" adıyla katılma kararını içeren protokolü YSK'ye 24 Mart'ta sundu. "Emek ve Özgürlük İttifakı" içinde yer alan ve Anayasa Mahkemesinde açılan kapatılması istemli davada süreç devam eden HDP de Yeşil Sol Parti listelerinden seçime gireceğini açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz'ün imzalarını taşıyan ve "Ata" adı verilen ittifaka ilişkin protokol de aynı gün teslim edildi.

İTTİFAK YAPARAK SEÇİME GİRECEK PARTİLERİN OY HESABI DEĞİŞTİ 

Seçim yasasında gerçekleştirilen son değişiklikle yüzde 10 olan ülke seçim barajı, bu seçimde yüzde 7 olarak uygulanacak. İttifak yaparak seçime girecek partilerin oy hesabı da değişti. Yeni yasaya göre, ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin çıkaracağı milletvekili sayısı, her seçim bölgesinde elde ettiği geçerli oy sayısı esas alınarak, yani D'hont sistemine göre oransal belirlenecek.

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ilklere sahne olacak!Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ilklere sahne olacak!

MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ 9 NİSAN'A KADAR TESLİM EDİLECEK 

Siyasi parti genel merkezleri, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini 9 Nisan günü en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ye teslim edecek. Bağımsız milletvekili adayları da aynı gün saat 17.00'ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapacak.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ BİRLŞEİK OY PUSULASINDAKİ YERİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) çekilen kurada, 1. sırada Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, 2. sırada Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 3. sırada Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 4. sırada Ata İttifakı'nın adayı Sinan Oğan yer aldı.

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri belli oldu!Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri belli oldu!

SEÇMENLERE İKİ AYRI OY PUSULASI VERİLECEK 

14 Mayıs'taki seçimlerde, seçmenlere verilecek iki oy pusulasından biri cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak. Bu oy pusulasının en üst kısmında "Cumhurbaşkanı Adayları" başlığı bulunacak.

İkinci oy pusulasında ise seçmenler milletvekili adaylarına oy verecek. Seçmenler, hem cumhurbaşkanına hem milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Milletvekili seçimine ilişkin oy pusulasında yer alacak ittifakların ve siyasi partilerin yerleri, yine YSK'de yapılacak kura çekimi ile 8 Nisan'da belirlenecek.

ÖNCE CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNE AİT PUSULALAR SAYILACAK 

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi oy pusulaları aynı zarfa konulacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

KAYNAK: HABERTÜRK, TRT HABER
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  yokkiiii chp var
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  anayasa mahkemesi şimdi hdpyi kapatabilir artık.
  Cevapla
 • KutahyAli 1 yıl önce Şikayet Et
  HDP seçimlere girmiyorsa verilen parayı geri alın. Tabi kaldıysa....
  Cevapla
 • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  babayi alirin orta para mi kaldi o dk adamlar yedi yok etti bu karari verenleri iceri atacak onlarin mallarina el konacak mahkeme gunune kadar beklemek var iken terøre yardim ve para veren bir kanun devlet var
  Cevapla
 • Abdullah64 1 yıl önce Şikayet Et
  HDP sol parti adı ile seçime girmenin neticesini hesap etmedi muhtemelen.
  Cevapla
 • DiyarBekirli 1 yıl önce Şikayet Et
  HDPKK, LGBT ve terör çetelerinin buluştuğu YEŞİL SOL la girecek. Bu yüzden seçime girmeyecek olan HDP ye hazine yardımının geri alınması lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca kişi merak ediyor! Bayram namazı kaçta? Kurban kesimi nasıl olmalı?
Türkiye ve AB'nin ek vergi kararı sonrası Çin'den ilk açıklama