Çavuşoğlu'ndan 'kaç dil biliyorsun?' sorusuna dikkat çeken cevap!

Bakan Çavuşoğlu, "Bana 'kaç dil biliyorsun?' diye soruyorlar. "Kaç dil bildiğimiz önemli değil, önemli olan halkın dilini bilmek." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 13.05.2023 12:05 GÜNCELLEME 13.05.2023 12:47
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Saha iyi, ilgi de çok yüksek, her geçen gün daha da artıyor. Bize olan destek de artıyor. Bu anketlere de yansıyor." dedi.

AK Parti Antalya milletvekili adayı Çavuşoğlu, AA muhabirine, Antalya'da yürüttüğü seçim çalışmalarını değerlendirdi.

Çavuşoğlu, çok yoğun bir seçim programı geçirdiklerini söyledi. Diplomasi çalışmalarını da seçim programlarına giderken kullandığı minibüsün içerisinde yaptığını belirten Çavuşoğlu, bir taraftan Sudan'dan tahliyeleri koordine ettiğini, Moskova'da 4'lü toplantıya katıldığını, bir taraftan da Antalya'nın bütün ilçelerinde vatandaşlarla buluştuğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, sahada halkın büyük ilgisiyle karşılaştıklarını ifade ederek, "Çiftçiden esnafa, öğrenciden emekliye herkesle görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmeler samimi ortamda gerçekleşti. Doğruyu da yanlışı da konuştuk. Evet kira fiyatları yüksek, elektrik yatırımlarında biraz geride kalmışız. Buna benzer vatandaşlarımızın sorunlarını da dinledik. Çözüm bulmaya da çalıştık. Birçok konuya da çözüm bulduk." dedi.

Son Dakika: Çavuşoğlu'ndan çarpıcı Muharrem İnce yorumu!Son Dakika: Çavuşoğlu'ndan çarpıcı Muharrem İnce yorumu!

"İLGİ DE ÇOK YÜKSEK" 

Sahada olmanın faydasını gördüklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bundan sonra daha fazla sahada olmamız gerekiyor. Seçim zamanında oy istemek önemli ama biz her zaman Antalya'ya geliyoruz ve hemşerilerimizle buluşuyoruz. Saha iyi, ilgi de çok yüksek, her geçen gün daha da artıyor. Bize olan destek de artıyor. Bu anketlere de yansıyor." diye konuştu.

Çavuşoğlu, hem salon hem de saha siyasetini yürütmenin kendisi için zor olmadığını dile getirerek, "Diplomasinin dilini biliyoruz. Diplomasinin dilinin tonunun zamanı geldiğinde yükselmesi gerektiğini de biliyoruz ama nezaketini de biliyoruz. Müzakere yapmasını da biliyoruz. 21 yıldır parlamenter diplomasi başta olmak üzere diplomasinin içindeyiz. Çok şey öğrendik. Ama bunları yaparken biz geldiğimiz yeri hiç unutmadık. Geldiğimiz yer derken 'Antalya, Alanya.' demiyorum. Bir Yörük çocuğu olarak Söbüçimen Yaylası'nda toprak evde doğdum ben. Develerle, atlarla oralara göçtüğümüz yılları çok iyi hatırlıyorum. Bunları unutmak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"KAÇ DİL BİLDİĞİMİZ ÖNEMLİ DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN HALKIN DİLİNİ BİLMEK" 

Çocukluğunda konuştukları dilin Orta Asya Türkçesi olduğunu aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"O Türkçeyi unutmadık. Vatandaşlarımızla bir araya gelince aksan kaymaya başlıyor. Sahada biraz çalışınca resmi görüşmelerde bile aksanın kaydığını görüyoruz. Öztürkçe kelimeleri daha fazla kullanıyoruz. Biz geldiğimiz yeri de hangi kültürden geldiğimizi de unutmadık. Ne kadar babamın çiftliğinde çalışanlarımızla kazma, kürek, traktörlerle çalıştıysak onları da unutmadık. Unutmamız mümkün değil. O nedenle uyum sağlamakta hiç zorluk çekmiyoruz.

Diplomasiye gittiğimiz zaman büyük toplantılarda, tüm ülkemizin çıkarlarını, dünya meselelerini konuşurken halkın arasına girdiğimiz zaman da halkın dilini konuşabiliyoruz. Bana 'kaç dil biliyorsun?' diye soruyorlar. "Kaç dil bildiğimiz önemli değil, önemli olan halkın dilini bilmek. Sizin konuştuğunuzu halk anlıyor mu? Halkın konuştuğunu siz duyabiliyor, anlayabiliyor musunuz? Çok şükür bizim bu noktada bir sıkıntımız yok."

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten çok iyi. Allah onu mükafatlandırsın.
  Cevapla
 • Ayân 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamın dibi.
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  çok iyi derecede çince biliyor.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamsın Çavuşoğlu hele Fransız vekile haddini bildirdinya helal olsun sana
  Cevapla
 • yani 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş adam tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi dışişleri bakanı.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Davutoğlu gibi 5 dil bilip pkk ile ittifaka girip ortak olanlarda var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
‘Bakan Şimşek rakamı onayladı’ diyerek açıkladı! İşte yeni emekli maaşı
Rusya'dan son dakika Türkiye ve Suriye duyurusu! Bölgedeki tüm ülkelere çağrı