Herkes bunu konuşuyor: CHP’nin işgalcisi kim?

Türkiye’yi 5 yıl yönetecek kadroların belirlendiği 2023 seçimlerinde 7 düvelin desteğine rağmen kaybeden CHP’de günah keçisi arayışı son sürat devam ederken, uzun süredir dillendirilen bir argüman yeniden gündeme geldi: CHP işgal altında!

Herkes bunu konuşuyor: CHP’nin işgalcisi kim?
Herkes bunu konuşuyor: CHP’nin işgalcisi kim?
GİRİŞ 31.05.2023 15:01 GÜNCELLEME 31.05.2023 15:31
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Kaset operasyonlarıyla lider belirlenen Cumhuriyet Halk Partisi’nde başarılamayan tek şey seçim galibiyeti olarak gösteriliyor. Medyada yapılanan, sosyal medyada troll ordusu kuran, belediyelerde yandaş kadrolar oluşturan, belediye iştiraklerini yandaş havuzuna çeviren, algı, manipülasyon, yalan, linç ve iftirada liderliği kimseye kaptırmayan CHP’nin legal sahada hiçbir varlık elde edemeyişi sürekli kavga ve çekişmeleri beraberinde getiriyor. Her seçim mağlubiyeti sonrası gündeme gelen partideki değişim talebi ise vitrindeki birkaç ismin geri plana alınıp yerine aynı zihniyetteki başka bir şahsın konulmasıyla savsaklanıyor.

Deniz Baykal’ın zina kaseti operasyonuyla diskalifiye edilmesinin akabinde CHP liderliğini ele geçiren Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2010 yılından bu yana yönettiği parti, 2023 seçim hezimetinin sonrasında bir kez daha “işgal” tartışmalarının odağına yerleşti.

14. KATTAKİ SIR

Yılmaz Özdil’den Örsan Öymen’e, Ümit Kocasakal’dan Yılmaz Ateş’e, Muharrem İnce’den Önder Aksakal’a geniş yelpazede dillendirilen CHP’nin ele geçirilmiş olduğu söylemi mevcut süreçte sıklıkla dillendirilmeye başladı.

CHP’nin “kozmik odası” olarak gösterilen Genel Merkez’deki 14’üncü katı işaret eden bütün bu söylemlerin isim verilmeksizin dile getirilmesi dikkat çekiyor.

İşte kamuoyunda “CHP kalemşörü” olarak bilinen ve CHP’nin mevcut yapısı ile ana kodlarına ilişkin sarsıcı eleştiriler yönelten isimlerden bazıları:

 • Örsan Öymen: “Muhalefetin, bir Aydınlanma ve sivil eğitim seferberliği başlatacak yeni bir yönetime ihtiyacı vardır! CHP işgalden kurtarılmadan, vatanı işgalden kurtarmak olanaksızdır!” (29 Mayıs 2023)
   
 • Yılmaz Özdil: “Belki bu defa anlaşılır umuduyla, tekrar yazıyorum, kurucu ayarlarından uzaklaştırılan CHP'yi geri almadan, Türkiye'yi geri alabilmek mümkün değildir.” (29 Mayıs 2023)
 • Ümit Kocasakal: “CHP'deki fikri işgal, Atatürk ve Altı Ok'tan uzaklaşma, büyük ideolojik savrulma hususunda bir eleştiri, özeleştiri, yüzleşme olmaksızın yine mesele kişiler üzerinden ele alınmaya, böylelikle parti ve çevresindeki ‘müesses nizam’ sürdürülmeye çalışılmaktadır. CHP'de mevcut çizgi ve anlayış değişmedikçe, işgal sona erdirilip yeniden altı oka dönülmedikçe sadece kişilerin değişmesiyle hiç bir şey değişmeyecek, köklü Partimiz kapanın elinde kalacak, kim nereye sürüklerse oraya savrulacaktır.”  (29 Mayıs 2023)

CHP’deki “işgale” dair sol tandanslı siyasilerin bazı söylemleri ise şöyle:

 • CHP eski cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: “CHP işgal altında. CHP'yi buradan kurtaracağız, o işgali kaldıracağız.” (16 Eylül 2022)
 • “Ben CHP'nin harbi evladıydım, has evladıydım onun için gittim. İşgal altındaydı, ben de terk ettim. Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'u terk ettiğinde İstanbul işgal altındaydı. İşgalden kurtarmak için İstanbul'u terk etti.” (17 Aralık 2022)
   
 • DSP Genel Başkanı Önder Aksakal: “Yeni CHP'nin, hamasi vaatler ve söylemlerle bir seçenek olabileceğine toplum inanmıyor. Tuzu kuru jakoben bir zümrenin işgali altındaki partinin bugünkü yapısı, kökleri Kuvayımilliye'ye dayanan ve boynunda idam fermanıyla kurtuluş mücadelesini yöneten Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partiyle uzaktan yakından bir benzerliği de kalmamıştır. Türk milleti öncelikle bunlardan kurtulmalıdır.” (30 Nisan 2019)
   
 • CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş: “İtiraf ediyorum, benim partim CHP, FETÖ’ye teslim oldu.” (9 Kasım 2019)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu konuya ilişkin şu tespiti yaptı:

“Atatürk’ün kurduğu parti rehin ve işgal edilmiştir.” (13 Kasım 2022)

 

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Faruk Arslan
YORUMLAR 84
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Bu işi de çözse çözse Reis çözer.. Muhalefeti de ideal yapıya getir Reis..
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Türk milletinin elinde , sen chp yi kurtar yeter Sepet Kapali
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  yillarca atam mustafa kemal atatur der iken bunlar pkk terør icin calismis hainlik yapmis atalari ise bunlar icin jokermis ne zaman zorda kalsa atam mustafa kemal diyorlar idi yalanmis pkk fetø demek istemis hainler bir de sacma kitap yaz heykel sat paraya bak
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  yillarca atam mustafa kemal atatur der iken bunlar pkk terør icin calismis hainlik yapmis atalari ise bunlar icin jokermis ne zaman zorda kalsa atam mustafa kemal diyorlar idi yalanmis pkk fetø demek istemis hainler bir de sacma kitap yaz heykel sat paraya bak
  Cevapla
 • zafer42 3 ay önce Şikayet Et
  Gercek vatan sever Atatürkcü leri ihrac edip chp nin icine Ermenileri yahudileri sokup chp bu hale düsdü, Oldu Atatürkün Partisi Gavur ve Terör partisi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Madalya töreninde ırkçılık skandalı! Siyahi kız çocuğunun çaresiz bekleyişi yürek dağladı
Geri geri kayan İETT otobüsündeki korku dolu anlar kamerada!