HDP için harekete geçildi! Bloke için toplanıyorlar

DP'nin kapatılması istemiyle açılan davada Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'ye ödenen Hazine yardımına bloke konulması talebini gündemine aldı.

HDP için harekete geçildi! Bloke için toplanıyorlar
HDP için harekete geçildi! Bloke için toplanıyorlar
GİRİŞ 15.06.2023 06:52 GÜNCELLEME 15.06.2023 06:56
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada süreç devam ediyor.

Son olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'ye seçim yılı dolayısıyla ödenen Hazine yardımına tedbir konulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. HDP’nin 14 Mayıs'taki genel seçimlere katılmadığına işaret eden Başsavcılık, seçim yılı dolayısıyla fazladan ödenen 400 milyon 228 bin liralık Hazine yardımına bu nedenle bloke konulmasını istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının bu talebini Anayasa Mahkemesi gündemine aldı. Buna göre 19 Haziran Pazartesi günü saat 9.30'da toplanacak olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bu başvuruyu görüşüp karara bağlayacak. HDP'nin kapatılması istemli davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak'ta tedbiren bloke konulmasına karar verilmişti. Partinin bu kararın kaldırılması talebi, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından ele alınmıştı. Heyet, 9 Mart'ta partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması kararını kaldırmıştı.

MHP’Lİ YILDIZ’DAN AÇIKLAMA
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Yıldız şunları ifade etti:

"HDP'nin kapatılması davasında 'terör örgütü ile organik bağının devam ettiği, Hazine kaynaklarının terör örgütüne aktarıldığı' gerekçesiyle Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak’ta bloke konulmuş, 9 Mart’ta 7'ye karşı 8 oy ile kaldırılmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, YSK’nın yazısı üzerine; HDP'nin seçimlere girmemesi sebebiyle bu partiye yapılan toplam 600 milyon 343 bin TL hazine yardımının 400 milyonluk kısmına yeniden tedbir konulmasını talep etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın bu talebinin dava sonunda kapatma kararı verilip verilmemesiyle bir ilgisi yok. Peki… Seçimler için yapılan hazine yardımı nasıl geri alınacak? Tedbir kararları dava sonuna kadar niçin devam etmez mantıklı bir açıklaması var mı?"

KAYNAK: AYDINLIK
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • Atila 10 ay önce Şikayet Et
  Hdp nin kapatılması ne oldu
  Cevapla
 • Vatansever 10 ay önce Şikayet Et
  Kapatın Artık böylesi partileri
  Cevapla
 • Cano 10 ay önce Şikayet Et
  HDPliler HDPyi kapatmış zaten YSP geçmiş AYM kendisiyle dalga geçildiğinin farkında değil galiba.
  Cevapla
 • Bülent duman 10 ay önce Şikayet Et
  Derhal durdurulsun, hangi akıl ve vicdan kabul eder
  Cevapla
 • birisi 10 ay önce Şikayet Et
  Yargı sistemi o kadar korkunç duruma gelmiş ki, hükümet bile arabuluculuk sistemleri ile vatandaşıl MEVCUT YARGI SİSTEMİnden uzak tutmaya çalışıyor... Acilen sistemin bu yargı sistemindeki görevlilerin güncellenmesi gerekiyor... DAVA hedef-süreleriolmalı ve hedef süresini kaçıranlara AĞIR YAPTIRIMLAR gelmelidir. Bu seviyede gevşeklik tüm vatandaşları mağdur etmektedir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ekonomistten çok çarpıcı altın tahmini
Heyecanlandıran çalışmada son kritik viraj! ‘Beka meselesi’ diyen uzmanlardan kritik çağrı