Bahçeli'den BM Barış Gücü ve ABD'ye sert tepki: Sorumsuzluk, ihanetin koçbaşı ABD!

MHP lideri Bahçeli, BM Barış Gücü'nün KKTC'deki tutumuna sert tepki gösterdi, "Sorumsuzluk" dedi. Bahçeli ayrıca teröre destek veren ABD'yi de sert bir dille eleştirerek, "Her ihanetin koçbaşı ABD'dir" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 19.08.2023 16:28 GÜNCELLEME 19.08.2023 17:27
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Pile halkının taleplerini karşılamak amacıyla KKTC hükümetinin yol yapım faaliyetine Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün karşı çıkması, beton blokların proje sahasına yerleştirilmesi kaos ve kutuplaşmaya açıktan destek olmak ve çanak tutmaktır." ifadesini kullandı.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklama ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bir yol projesi kapsamında yaşanan gerilimi ve ABD'nin PKK/YPG terör örgütüyle Kamışlı'da düzenlediği ortak tatbikatı değerlendirdi.

Kıbrıs'ta iki devletli çözüme kapalı duranların, Kıbrıs Türklüğünün eşit statüsünü yok sayanların hukuki ve tarihi yanlışın içine düşen, aynı zamanda iki taraflı anlaşmazlığın canlı kalmasına hizmet eden çevreler olduğunu belirten Bahçeli, Ada'da iki halk ve egemen iki devlet bulunduğunun altını çizdi.

Bahçeli, "Bu gerçekler kabul edilmeden, adil ve kalıcı bir çözüm ortamının yeşermesi ham bir hayaldir. Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve egemen devleti vasıtasıyla Rumların idaresi altına heves edip azınlık statüsüne boyun eğmesi kesinlikle imkansızdır." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'ye tepki: Kabul edilemezAK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'ye tepki: Kabul edilemez

Prof. Dr. Ata Atun yazdı: Kıbrıs'ta taraflı görev yapan BM barış gücüProf. Dr. Ata Atun yazdı: Kıbrıs'ta taraflı görev yapan BM barış gücü

KKTC: Gerginliğe BM askerleri ve personeli neden olduKKTC: Gerginliğe BM askerleri ve personeli neden oldu

"KIBRIS'IN HUZURU DEMEK DOĞU AKDENİZ'İN HUZURU DEMEK"

"Eşitlik temelinde çözümden kaçmak bir defa çözümsüzlüğü siyasi strateji görenlerin hem tahakküm açmazı hem de çarpık mantığıdır. Kıbrıs Türklüğünün eşit statüsüyle egemen eşitliği mutlaka teyit ve tescil edilmelidir. Ada'da iki halkın çıkarını ve varlığını, aynı zamanda eşit egemenlik haklarını müzakere etmekten kaçan ve kaçınan bir anlayışın barışa hizmeti düşünülemeyecektir." değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, Kıbrıs'ın huzuru demek Doğu Akdeniz'in huzuru demek olduğunu vurguladı.

Bahçeli, "Bu huzur ortamı içinde, Akdeniz'in potansiyel yer altı kaynaklarının adaletli ve hukuk temelli paylaşımından başka da bir seçenek yoktur. Kıbrıs Türk halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla planlanan ve devreye sokulan insani projelere kemikleşmiş ön yargılarla, siyasi hesaplarla engel olmaya kalkışmak, çözüm arayışlarını kundaklayan, huzursuzluğu kamçılayan provokasyonlardır." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, KKTC İLE GÜÇLÜ DAYANIŞMASINI SONUNA KADAR SÜRDÜRECEKTİR"

Kıbrıs'ta, Yeşil Hat üzerindeki Pile köyüne ulaşımı kolaylaştırmak için hazırlanan yol projesine, Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün haksız ve hukuksuz şekilde müdahil olmasını ilkellik olarak nitelendiren Bahçeli, "Pile halkının taleplerini karşılamak amacıyla KKTC hükümetinin yol yapım faaliyetine Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün karşı çıkması, beton blokların proje sahasına yerleştirilmesi kaos ve kutuplaşmaya açıktan destek olmak ve çanak tutmaktır." ifadelerini kullandı.

Barış Gücü'nün, Rumların tahrik ve telkiniyle ortamı germesinin sorumsuzluk olduğunu belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

"Birleşmiş Milletler Barış Gücü unsurlarına layık oldukları cevabı veren, fütursuz engelleme girişimlerini bertaraf eden KKTC hükümeti haklıdır, yapılan müdahale ve muameleler doğrudur, son tahlilde desteğimiz tamdır. Birleşmiş Milletler, Rumların karanlık emellerine hizmetten, Kıbrıs'ın barış ve huzurunu bozucu teşebbüslerden derhal vazgeçmelidir. Aksi halde sözde Barış Gücü'nün varlığı gayri meşru sayılacak, nitekim hiçbir saygınlığı ve bağlayıcılığı da kalmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, şartlar ne olursa olsun Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile güçlü dayanışmasını sonuna kadar sürdürecek, dostluk ve kardeşlik köprülerini titizlikle koruyacaktır. Uluslararası hukuktan kaynaklanan hakların çiğnenmesine de göz yumulmayacaktır."

"TERÖRE DESTEK VERMEK ALÇAK BİR TERÖR YÖNTEMİDİR"

Devlet Bahçeli, Kıbrıs'ta bu gerginlik ortadayken, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG'li teröristlere silah eğitimi vermesinin, üstelik Kamışlı'da terör örgütüyle ortak tatbikat düzenlemesinin sınırların mücavir alanlarına yuvalanmış düşmanlığın ayan beyan göstergesi olduğuna işaret etti.

ABD'nin dostluk ve müttefiklik ilişkilerini çiğnemekte olduğunu belirten Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu:

"Geldiğimiz bu aşamada, terörle mücadele esas itibarıyla arkasındaki güçlerle mücadeleye sabitlenmiş ve kilitlenmiştir. ABD'nin eğitip donattığı teröristleri Suriye'nin petrol varlığı etrafında konuşlandırması, kan dökerek kaynak devşirmenin şeytani formülüdür. Teröre destek vermek alçak bir terör yöntemidir. Kaldı ki bölücü terör örgütünün hunhar sahibi bellidir. Bu kapsamda Türkiye'ye sıkılan her kurşunun, yapılan her ihanetin koçbaşı ABD'dir. Milliyetçi Hareket Partisi, ABD'yi terörle arasına kesin çizgilerle mesafe koymaya ve Suriye'den derhal çekilmeye davet etmektedir."

Bahçeli, ABD takviyeli husumet kuşatmasının devam etmesi halinde, günü geldiğinde akıbetin nelere yol açacağını, iki ülke arasındaki görüş ve temas hattındaki mesafenin sıfıra düşmesi halinde nasıl bir hesaplaşmanın yaşanacağını kestirmenin mümkün olmayacağına dikkati çekti.

Devlet Bahçeli, "Bu itibarla terörle aynı hizada bulunan, aynı hedefte buluşan hangi ülke varsa aklını başına alması tarihi önem ve değerdedir." değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 102
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Allahına kurban Devlet beyim, ölümüne seninleyiz.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  ALLAH C.C kötüleri niyetlerinde boğsun inşallah. Amin Amin Amin.
  Cevapla
 • Dede 11 ay önce Şikayet Et
  Rusya kiprisı tanımalı türk cumhuriyeti de pakistan güney kore bosna kosova makedonya biz tanıdık açil tanınmalı
  Cevapla
 • Sancar 11 ay önce Şikayet Et
  Ekonomik olarak üretim ekonomisine geçtikten sonta ekonomik olarak ta bağımsızlığımızı kazanırsak Abd ve nato ile yolları ayırmalı ,olması gereken kadar ilişki kurmalı ve yolumuza gitmeliyiz. Fakat bizim de çok çözmemiz gereken sorunlarımız var,şu toplumsal ahlaki çöküntü için bile şimdi planlasak 50 yıl lazım,bence en büyük sorunumuz cahil ahlaksız toplum kesimleri..Toplum çok geri.
  Cevapla
 • Diriliş... 11 ay önce Şikayet Et
  var olasın reis yüregine saglık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Devlet Bahçeli konuşuyor
İsrail, Tulkerim'e katlettiği şehitleri cenazesini iş makineleri çıkarttı