MHP'den Zengezur koridoru açıklaması: Azerbaycan'ın öz hakkıdır!

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Azerbaycan Ermenistan krizi ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, “Zengezur Koridoru bir senaryo değil, Azerbaycan’ın öz hakkıdır.” dedi.

MHP'den Zengezur koridoru açıklaması: Azerbaycan'ın öz hakkıdır!
MHP'den Zengezur koridoru açıklaması: Azerbaycan'ın öz hakkıdır!
GİRİŞ 10.09.2023 21:32 GÜNCELLEME 10.09.2023 21:35
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Azerbaycan Ermenistan krizi ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

'İRAN'IN TUTUMU HİÇBİR SURETTE KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL'

Özdemir, “İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan anlaşma hükümlerince, tarafların birbirlerine taahhütleri uluslararası kamuoyuna da ilan edilmişti. Buna rağmen aradan geçen süre boyunca Ermenistan tarafının anlaşmanın hilafına hareket etmesiyle beraber, bölgede bulunan Ermeni teröristleri engelleyememesi ve özellikle de Hankendi konusunda takındığı kışkırtıcı tutum da, bölgedeki gerginliğin tırmanmasına neden olmuştur. Ermenistan tarafı aynı süre zarfında yükümlülüklerini yerine getirmekten ziyade süreci oyalayıp, Azerbaycan’ın haklı taleplerine rağmen İran, Hindistan ve Fransa’dan temin ettiği ilave askeri ekipmanlarla bölgede yeni askeri yığınak yapmaya da koyulmuştur. Gelinen aşamada Hankendi’de yapılan sözde seçimlerle bir kez daha barış hilafına eylemler yürütüldüğünü gözler önüne sermiştir. Azerbaycan ve Ermenistan arasında süregelen gerginlikte açıktan taraf olduğunu her yönüyle ortaya koyan İran’ın tutumuysa hiçbir surette kabul edilebilir değildir. Azerbaycan’ın diplomatik misyonlarına İran’da terör saldırısı olduğunda bunu engelleyemeyen ve Azerbaycan’a karşı faaliyet gösteren terör gruplarına hala topraklarında yer veren İran’ın, yine Azerbaycan sınırına askeri yığınak yapması samimi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmamakta, gerginliği artırmakta ve gerçekteki niyetin ne olduğunu açık etmektedir" dedi.

'ZENGEZUR KORİDORU BİR SENARYO DEĞİL, AZERBAYCAN'IN ÖZ HAKKIDIR'

"Zengezur Koridoru bir senaryo değil, Azerbaycan’ın öz hakkıdır. Bu durumu jeopolitik değişiklik olarak yorumlamak ise art niyetli bir tutumdur. Bölge gerçeklerini görememek ve kabullenememektir" ifadelerini kullanan Özdemir, "Türkiye, Şuşa Beyannamesi ile Azerbaycan’a olan taahhüdünü her yönüyle ortaya koymuş ve ‘tek millet iki devlet’ gerçeğiyle Azerbaycan’a karşı gerçekleştirilecek her türlü düşmanca eylemi kendisine yapılacağı kabulüyle hareket edeceğini ilan etmiştir. Bunun yanında Kafkasya bölgesinde kalıcı barışı tesis etmek ve istikrarı hakim kılabilmek için de Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme sürecini karşılıklı olarak atanan özel temsilciler ile başlatmış, bölge ülkelerine ise 3 artı 3 olarak tanımlanan bir teklif sunarak, barıştan yana taraf olduğunu göstermiştir. Buna karşın İran tarafının, bu teklifi ‘bölgedeki durumu daha karmaşık bir hale getirmek’ olarak yorumlaması da, iyi niyetli bir durum olmadığı gibi Ermenistan’a verilen askeri destekle beraber düşünüldüğünde gizli gündemleri işaret eden açık sonuçlar doğurmaktadır. Karabağ Azerbaycan’dır. Azerbaycan’ın öz mülküdür. Zengezur Koridoru da yine Azerbaycan’ın bir egemenlik hakkıdır ve mutlaka hayata geçirilecektir. Bu gerçekliğin karşısında durarak Azerbaycan’ı tehdit etmeye yeltenen her çevre iyi bilmelidir ki Türkiye sonuna kadar ve her şart altında Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Dahası Türk Dünyası’nın 21. Yüzyılda sergilediği dayanışma ruhu da bu anlayışla temellenmiş ve şekillenmiştir. 21. Yüzyılın Türk Yüzyılı olduğu gerçeğini kabul etmeyip, karşısında duracağını düşünen çevreler, bu tufanda ‘kendi girdabında boğulacağını’ akıllarından çıkarmamalıdır" dedi.

KAYNAK: İHA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • ADANALI 2 ay önce Şikayet Et
  İran her zaman ABD Fransa ve İngiltere nin gizli uşaklığıňı yapmaktadır
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  Koridor lafını bırakın, Zengezurun TAMAMI alınmalıdır
  Cevapla
 • O kadar 2 ay önce Şikayet Et
  Ne ekersen onu biçersin
  Cevapla
 • Bülent DUMAN 2 ay önce Şikayet Et
  oyalanmayalım gereken yapılsın
  Cevapla
 • TURANI MÜSLİM 2 ay önce Şikayet Et
  Gerekirse bir savaş daha veririz. Bu coğrafya İNŞALLAH artık birleşecek. Kimin ne korkusu varsa başına gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Soykırımda ikinci aşama: Sürgün planı ortaya çıktı! - 3 Aralık 2023 Gazete manşetleri
Beşiktaş Genel Kurulu’nda Gazze müdahalesi: Islıkladılar, mikrofon kapattılar, susturdular