Adil Karaismailoğlu, Ekrem İmamoğlu'na açtığı davayı kazandı

Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'na açtığı davayı kazandı. İmamoğlu, 15 bin lira tazminat ödeyecek.

Adil Karaismailoğlu, Ekrem İmamoğlu'na açtığı davayı kazandı
Adil Karaismailoğlu, Ekrem İmamoğlu'na açtığı davayı kazandı
GİRİŞ 07.10.2023 12:50 GÜNCELLEME 07.10.2023 12:50
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı televizyon programında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'na açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Karaismailoğlu'nun tazminat talebini kısmen kabul eden mahkeme, İmamoğlu'nun yasal faiziyle birlikte 15 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Dava, 29 Eylül 2023'te İstanbul 45. Asliye Hukuk Mahkemesinde karara bağlandı. Davacı Adil Karaismailoğlu'nu avukatları Melike Nur Bak ve Ömer Faruk Karagüzel, Ekrem İmamoğlu'nu ise avukatı Sercan Polat temsil etti.

Davalı İmamoğlu'nun avukatı, davacı taraf hakkında savcılıkça soruşturma olduğunun ispatlandığını, müvekkilinin beyanlarının gerçeği yansıttığını belirterek manevi tazminat şartları oluşmadığı gerekçesiyle davanın reddini talep etti. Davacı Karaismailoğlu'nun avukatları ise müvekkilleri hakkında herhangi bir dava bulunmadığını belirterek davanın kabulünü istediler.

DAVA KISMEN KABUL EDİLDİ

Mahkeme, davayı kısmen kabul ederek 15 bin lira manevi tazminatın 10 Nisan 2022 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte Ekrem İmamoğlu'ndan alınarak Adil Karaismailoğlu'na verilmesine hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 10 Nisan 2022 tarihinde katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadelerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

Dava dilekçesinde,İmamoğlu'nun Karaismailoğlu hakkında "Büyükşehir belediyesine kaynak soruyor. Sen git yapılmamış bir ihalenin, parasını nasıl ödettiğinin hesabını ver. Hakkında zimmet davası var. Soruşturma dosyasına İçişleri Bakanlığı el koydu sayın ulaştırma bakanının. 20 milyon lira..." dediği belirtilmişti.

Ayrıca "Sen hayatında bekçi kulübesi bile dikmemişsin", "atanmış" gibi ifadelerle Karaismailoğlu'nun kişilik haklarına yönelik, asılsız iftira içeren ithamlarda bulunduğu anlatılarak 250 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 14
 • merhaba 4 ay önce Şikayet Et
  İoğlunun işi gücü hakaret ,Hakaret....
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlara kınama ve görevden uzaklaştırma cezası verilmiyor mu 15 bin TL neymiş ya
  Cevapla
 • ali veli 4 ay önce Şikayet Et
  şaka gibi 15 bin tl mi ? madem kendinizden eminsiniz. haklı olduğunuzu düşünüyorsunuz açın 5 milyon tl lik dava kazandığınızda gidip afrika'da 100 tane su kuyusu yaptırın veya fakire fukaraya dağıtın. 15 bin tl lik dava açmasanız daha iyi.
  Cevapla
 • Vatandas 4 ay önce Şikayet Et
  Acilan tazminat davasi 250 bin tl karar 5 bin tl
  Cevapla
 • kamılbcetın 4 ay önce Şikayet Et
  bunlar herdavayı kayıpedıyor
  Cevapla
 • bayram 4 ay önce Şikayet Et
  tazminat ödemede bay kemali geçecek yerini alacak alıyor almakta olan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iadesine karar verildi
Selçuk Bayraktar'dan Milli Muharip Uçak KAAN açıklaması