Koltuğa oturmadan koltuğu gasp etti! CHP'de İmamoğlu vesayeti

CHP kurultayının sonuçlanmasının ardından ilk 48 saatte yaşananlar tartışmaları da beraberinde getirdi. Özgür Özel'in Ekrem İmamoğlu'ndan bağımsız liste bile hazırlayamaması "CHP'de İmamoğlu vesayeti başladı" yorumlarına neden oldu.

GİRİŞ 06.11.2023 13:04 GÜNCELLEME 06.11.2023 14:40
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

    Haber7-ÖZEL

CHP'de 2010 yılında bu yana genel başkanlık görevini yürüten Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevi sona erdi. Aylardır tartışmaları süren kurultay sonucunda “değişimciler”in adayı Özgür Özel, ikinci turda 812 oyla, partinin yeni genel başkanı seçildi. CHP'de Özel döneminin başlamasının ardından, ilk iki gününde yaşananlar ise asıl genel başkanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğu yönünde algı oluşturdu.

OYLAMA 5 KEZ ERTELENDİ

CHP'de genel başkanın belirlenmesinin ardından 'A Takımı' için çalışmalarda yaşananlar gelişmeleri takip edenleri şaşkına çevirdi. CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na sormadan listesini bile hazırlayamadı. CHP kulislerinden sızan bilgilere göre, Özel ve İmamoğlu arasındaki anahtar liste müzakerelerinde anlaşmazlık yaşandı. Özel'in istediği isimlerle, İmamoğlu'nun istediği isimler arasında tutarsızlık yaşanınca gün içinde yapılması planlanan oylama 5 kez ertelendi. Oylama yoğun tartışmalar sonrası gece yarısı ancak yapılabildi. 

"İMAMOĞLU'NA SORMADAN LİSTE BİLE HAZIRLAYAMIYOR"

Özgür Özel'in genel başkanlığının ilk iki gününde yaşananlar CHP'deki gelecek dönemde yaşanacak yeni krizlerin habercisi olarak yorumlandı. Anahtar liste tartışmaları ve oylamanın defalarca ertelenmesi, Özgür Özel'in bundan sonraki yönetiminde de Ekrem İmamoğlu'na danışmadan hareket edemeyeceğini gözler önüne serdi. Yeni genel başkanın listeleri bile kendi başına hazırlayamaması "İmamoğlu koltuğa oturmadan koltuğu gasp etti" yorumlarını da beraberinde getirdi.

ÖZEL EMANETÇİ Mİ?

Diğer yandan Özel CHP'sinde ilk 48 saatte yaşananlar "Özgür Özel emanetçi mi olacak?" sorularını tekrar gündeme getirdi. Ekrem İmamoğlu'nun Özgür Özel'in kazanması için yoğun çaba sarf etmesi, seçimden sonra ise "Ben kazandım" dercesine sosyal medyadan fotoğraf paylaşması bu iddiayı güçlendirdi. 

ÖZEL'E KAZANDIRMAK İÇİN KESENİN AĞZINI AÇMIŞTI

İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde Özgür Özel'e CHP Genel Başkanlığı'nı kazandırmak için delegelere birçok vaatte bulunduğu iddia edilmişti. İmamoğlu'nun uzun süren toplantı ve telefon görüşmelerinin yanı sıra delegelerin de gönlünü hoş etmek için farklı illerdeki il başkanları ve delegelerinin kimine İBB’nin kafe işletmeciliği sözü verdiği, kimilerine ise iş teklif ettiği, kimlerine ise çeşitli hediyelerle ikna odalarında mesai harcadığı öne sürülen iddialar arasında yer alıyor. 

CHP İstanbul İl Kongresi’nde adaylardan biri olan Cemal Canpolat, konuşması sırasında bazı delegelerin ve delege yakınlarının kongrede Özgür Çelik’ten yana tutum sergilemeleri için Ekrem İmamoğlu tarafından İBB’ye işe alındığını iddia etmişti.
Kongrede konuşan Cemal Canpolat, "Belediye başkanı olduktan sonra CHP örgütünü dışarıda bırakmayı kabul edemiyorum. CHP'lilerin başka partiler üzerinden işe girmesini içime sindiremiyorum. CHP'den istifa edip İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir." demişti.

Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 115
 • Ak gençlik 3 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu gibi silik bir lider sayesinde Türkiye birbirine küstü. Muhalefet alması gereken seçimi kaybetti. Umarım Muhalefet güçlenir ve iktidar olur. Sürekli aynı adamın iktidar olmasının getirdiği sonuç ortada. Sürekli yükselen dolar. Hergün zam ve yaşlı liderler.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  CHP BİR TÜRLÜ kendine gelemedi özgür özel Kılıçdaroğlundan daha beter çıkarsa hiç şaşırmayın !!!!
  Cevapla
 • İsmet Hoca 3 ay önce Şikayet Et
  Gözleri var görmez, kulakları var duymaz çünkü onların kalbleri mühürlüdür olan Siz ve sizin gibiler olduğuna eminim. Kendini bilmeyenlerin başkasını bilmesi beklenemez.
  Cevapla
 • Mehmedim 3 ay önce Şikayet Et
  Basında haftalardır Özel için "tavşan aday" diye çok yazıldı/ konuşuldu.. İnanması zor ama galiba gerçek.. Özgür bey bunu onuruna yedirir mi bekleyip göreceğiz.. Ancak azıcık gururu olan birisi böyle kukla Başkan olmayı asla içine sindiremez. Öyle değil mi?
  Cevapla
 • Alaskamkuzey 3 ay önce Şikayet Et
  gerçek başkan İmamoğlu artık 2 başkan var .her partiye nasip olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Senatosundan Türkiye ve F-16 kararı! Teklif reddedildi
BMGK Gazze gündemiyle toplanıyor... AB ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar