Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayı ve "İYİ Parti-CHP" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde İstanbul için aday gösterilecek profil hakkında soruyu yanıtladı. Erdoğan, Akşener-Özel görüşmesi ve ittifak kararına ilişkin de ilk yorumunu yaptı.

GİRİŞ 02.12.2023 12:59 GÜNCELLEME 02.12.2023 13:48
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

AKŞENER-ÖZEL GÖRÜŞMESİ YORUMU: BİZİ ETKİLEMEZ

81 ilde kendi adayını çıkarma kararı alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'le görüşmesinden sonra ittifaka açık kapı bıraktı. Akşener, parti olarak kararlarını Genel İdare Kurulu'nda alacaklarını söyledi. Erdoğan'a, "Bu süreç sizin aday belirleme takviminizi etkiliyor mu? Bu süreci nasıl yorumlarsınız?" sorusu yönetildi. 

Politikalarını muhalefete göre değil, Cumhur İttifakı'nın çerçevesinde belirlediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: 

"Bu konularda da öncelikle önümüzde Büyükşehirler ile ilgili analizler var. Büyükşehirlerle ilgili arkadaşlarımız şu anda yoğun bir çalışmanın içerisindeler. 30 büyükşehrin dışında da 51 normal il belediyesi ile ilgili değerlendirmeleri yine Cumhur İttifakı olarak yapacağız. Buradaki değerlendirmelerle birlikte de yola çıkacağız. Şu anda seçim işleri başkanlarımız, MHP'den üç arkadaşımız ve Ak Parti Genel Başkan Vekilimiz Efkan Ala ile görüşmeleri yapıyorlar. 6 kişilik komisyon bu çalışmaları tamamlayıp birkaç gün içinde de bizim üst kurulumuza getirecekler, orda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

CHP ile İYİ Parti veya HEDEP ne yapar? Bizim bunlarla uğraşmak gibi bir derdimiz yok. Biz kendi işimize bakacağız. Bizim altılı masa, on altılı masa vesaire gibi masalarımız yok. Sadece Cumhur İttifakımız var. Bu Cumhur İttifakımızı da en uygun şekilde çalıştırmanın gayreti içerisinde olacağız.

Biz yolumuza bakarız. Kimin kiminle görüştüğüne, kimin kimi nerede aday gösterdiğine bakmayız. Karşımıza kim çıkarsa en son seçimde olduğu gibi milletimizin desteğiyle dersini verir ve kendi iç buhranları ile onları baş başa bırakırız. Yeniden masa kurma çabaları varsa kurabilirler. Milletimiz zaten masadan kalkanları, sonra tekrar oturanları, birbirlerini hançerleyenleri, Cumhurbaşkanlığına layık gördüklerini kısa süre sonra Genel Başkanlık koltuğuna layık görmeyenleri çok iyi biliyor. Biz uzun zamandır bu partilerin ne dediğiyle söylemleri birbirini tutmadığı için ilgilenmiyoruz. Ne yaptıkları da bizi ilgilendirmiyor. Biz millete hakkıyla hizmet etmenin, ülkemizi güçlendirmenin, şehirlerimizi kalkındırmanın derdindeyiz. Biz şehirlerimizi en iyi şekilde yönetecek adaylarımızı oluşturmakla, projelerimize son halini vermekle meşgulüz. Onların atacağı ya da atmayacağı hiçbir adım bizi etkilemez."

İSTANBUL İÇİN ADAY PROFİLİ ŞEKİLLENDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı'na, son grup toplantısında sarf ettiği "Yeniden İstanbul" sözüne ilişkin, İstanbul adayı da soruldu. Erdoğan, "İstanbul'u yeniden kazanacak aday konusunda kafanızda herhangi bir profil şekillendi mi? Kabinenizden herhangi bir feragat söz konusu olur mu?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Ne olur ne olmaz, şimdi konuşulmaz. İstanbul'da da, Ankara'da da parti teşkilatımın içerisinde görevli olan arkadaşlarım çalışmalarını yürütüyorlar. Çalışmaları belli bir noktaya getirdikten, müracaat süreleri bittikten sonra biz de açıklamamızı yaparız. Şu an itibariyle bu tür açıklamayı yapmamız asla doğru olmaz. Bırakalım çalışmalar devam etsin. Belli bir noktaya gelsin. Açıkladığımız zaman da mesele bitmiştir. Hepiniz zaten bunları gayet güzel bir şekilde öğreneceksiniz.

Ama bizleri mahcup edecek isimleri Allah’ın izniyle biz milletimizin önüne koymayız. Bizim belediyecilik anlayışımız dillerde destandır."

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 65
 • HIDIR BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  "Herşey İYİ olacak (Meral AKŞENER) , "Herşey GÜZEL olacak...(Ekrem İMAMOĞLU) .!!?? "Herşey GÜZEL olacak...(Abdullah GÜL)..... sanki aynı ağacın dalları gibi....ATASÖZÜ : " Aynı ağaçtan AHIRA KÜREK'de, camiye DİREK'de olur" derler......
  Cevapla
 • Envers 2 ay önce Şikayet Et
  Sonuna kadar Reis nokta bende batıya çalışan kuklalara oy verecek kadar yoldan cikmadim
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Murat Kurum veya Tevfik Göksu ikisinden biri aday olmalı.
  Cevapla
 • kemal 2 ay önce Şikayet Et
  geçen seçimde istanbul u kaybettirenlerle çalışmaya devam ederseniz yine başarı olmaz
  Cevapla
 • Kaan 2 ay önce Şikayet Et
  Meralda selahattin elini öper. Her şey düzene girer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Belediye otobüsünde dehşete düşüren anlar: Lise müdürü ve oğlu, yaşlı çifti dövdü
CHP'de seçim krizi sürüyor! Üyesi şikayet etti, Başiskele adayının adaylığı düşürüldü