BBP Lideri Destici'den asgari ücret zamları için hükümete teklif

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda iki kez yani ocak ve temmuz ayında tespit edilmeye devam edilmelidir” dedi.

BBP Lideri Destici'den asgari ücret zamları için hükümete teklif
BBP Lideri Destici'den asgari ücret zamları için hükümete teklif
GİRİŞ 06.12.2023 16:17 GÜNCELLEME 06.12.2023 16:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

BBP lideri Mustafa Destici, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Destici, Gazze hükümetinin terörist İsrail saldırılarında ölen sivillerin sayısının 16 bin 248 olduğunu açıklamasına ilişkin, “İslam dünyasının birlik olması lazım. Bu birliğini bu zulme ve katliamlara karşı bir kalkan, yaptırım aracı olarak caydırıcı bir güç olarak kullanması lazım. 7 Ekim tarihinden bu yana, kurbanlarının çoğunluğunu çocukların ve kadınların oluşturduğu bir katliama, soykırıma ABD tam destek olurken aynı zamanda suç ortağı oldu. Uluslararası kuruluşlar, batılı ülkeler ise ya destek oldu ya da sessiz kaldılar. ABD bir taraftan barıştan ve ikili devletten yana olduğunu söylerken, diğer taraftan İsrail’e her türlü desteği veriyor ve destek noktasında da her türlü kararı alıyor. Bazı dünya devletleri ve özellikle bazı İslam ülkeleri sessiz kalarak, cinayetlere zımnen destek oldular, destek olmaya devam ediyorlar. İlk günden beri aynı görüşleri ifade ettik. Bir an önce ateşkes ilan edilmelidir. Bir an önce kalıcı ateşkes sağlanmalıdır. Uluslararası barış gücü, bölgede ateşkesin korunması için görev almalıdır. İki devletli bir çözüm hayata geçirilmelidir ve başkenti Kudüs olan bağımsız ve hür Filistin devleti acilen kurulmalıdır. Türkiye, garantörlük dahil olmak üzere, bölgede barışın sağlanması, en önemlisi sivilleri hedef alan katliamların sona ermesi için sorumluluk almaya hazır olduğunu her fırsatta açıklamıştır. Bu da Büyük Birlik Partisi olarak tarafımızca ilk günden beri desteklenmektedir. Devletimiz, hükümetimiz bu hususta üzerine düşeni hep yapmaya hazır olduğunu söylemiş ama maalesef karşılık bulamamıştır. Bugün karşılık bulunmadı diye Türkiye bundan vazgeçmeyecektir. Sonuna kadar kalıcı barışın sağlanması, oradaki zulümlerin ve katliamların durması için mücadelesini sürdürecektir” diye konuştu.

‘EMEKLİLERİMİZE HAKKANİYETLİ BİR ARTIŞ YAPILSIN’

Destici, emeklilerin mağduriyetinin süratle giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Temmuz ayında yapılan haksızlık ‘o zaman düzeltilsin, ocak ayı beklenmesin’ dedik ama maalesef ocak ayı beklendi. En azından ocak ayında hakkaniyetli bir artış yapılsın. Temmuz ayında alamadıkları yüzde 25 mutlaka ocak ayı zammının üzerine eklenmelidir. Bu şekilde en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyelerine getirilmelidir. Asgari ücretlilerimiz ile ilgili yine söyledik. Enflasyon artı bir refah payı verilmelidir. Asgari ücret enflasyonun yüzde 60-70 arası sürdüğü bir dönemde yılda bir kez tespit kararı alınırsa, burada asgari ücretli mağdur edilmiş olur. Bundan dolayıdır ki, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda iki kez yani ocak ve temmuz ayında tespit edilmeye devam edilmelidir. Pandeminin, sonrasında savaşların etkisiyle yükselen enflasyon dünyanın her yerinde ve her döneminde olduğu gibi en çok, ücretlileri ve alt gelir gruplarını etkiliyor. Zamlar ve asgari ücret belirlenirken; enflasyon, hayat pahalılığı, dolayısıyla asgari geçim endeksi belirleyici olmalıdır. Bu konuda bizim daha önce de bir önerimiz olmuştu. Tıpkı asgari ücret gibi bir asgari hane geçim rakamı belirlenmelidir. Kriz dönemlerinde yatırımlarda kısıtlamaya gidilmelidir ve vatandaşlarımız krizin olumsuz etkilerinden korunmalıdır” dedi.

‘YEREL SEÇİM İLE İLGİLİ HAZIRLIKLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Destici, 31 Mart 2024 yerel seçimleri ile ilgili, “Yerel seçimler ile ilgili hazırlıklarımızı bütün illerimizde, büyükşehirlerimiz, ilçelerimiz, beldelerimiz olmak üzere sürdürüyoruz. Büyük Birlik Partisi 81 ilde, 922 ilçede ve 390 belde de bin 392 belediye ve bunlara bağlı belediye meclis üyelikleri, il genel meclis üyeliklerinin tamamında aday çıkarma gücüne de kudretine de sahiptir. Teşkilat gücüne de üye sayısına da sahiptir. Büyük Birlik Partisi olarak bütün hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda partimize belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği noktasında müracaatlarda devam ediyor. Aralık ayının 18’ine kadar da devam edeceğini açıklamıştık. Önümüzdeki hafta gerçekleştireceğimiz toplantı ile Büyük Birlik Partisi olarak yerel seçimlerle ilgili başlangıcımızı yapmış olacağız” dedi.

KAYNAK: DHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Dinarlı Fahri 7 ay önce Şikayet Et
  Memura verilen 8077 tl seyyanen zam ocak ta gelecek artışla 11 bin tl ye yükselecek olan o seyyanen zam Emekliye de yansıtılmalıdır tek adil ve hakkaniyetli olanda budur
  Cevapla
 • ALLAHKULU 7 ay önce Şikayet Et
  kesinlikle devam etmeli, tek zam işçiyi süründürür. enflasyon henüz düşmedi, zulüm olur
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  En az 18 bin Emekliyede 20 bin Verilmesi Gerek?? ❤️
  Cevapla
 • HAKAN 7 ay önce Şikayet Et
  anlamadıgınız konuda buya sen yılda ıkı kez yaptıgınız surece dahada artıcak bi bırakın o kendiliginden sabitlenecek
  Cevapla
 • metin dumlupınar 7 ay önce Şikayet Et
  ya Allah aşkına biri şu durumu görsün, asgari ücret artışı bir çok şeyi tetikler. Asgari ücrete yapılan artış oranında piyasada herşeye artış yapılıyor. Yılda 2 kez asgari ücret artışı gördük buna ek 2 kez kira artışıda gördük. bu sadece bir örnek. yıllardır asgari ücrete zam yapıyoruz ve bu artış hiç bir zaman alanın cebine girmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
79 yaşındaki 'efsane' savaş uçağı, 70 yıl sonra yeniden Türkiye'de
Saldırı sonrası Husiler'den İsrail'e balistik füze ile ilk karşılık