İmamoğlu'ndan Muharrem İnce ve Meral Akşener açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce ile görüştüğünü dile getirerek "Sayın İnce'yle görüşmemiz doğal. Bundan sonraki görüşmelerimiz de mümkün." dedi. İmamoğlu, Akşener'in sözleriyle ilgili soruya da cevap verdi.

GİRİŞ 08.12.2023 16:23 GÜNCELLEME 08.12.2023 16:23
Bu Habere 148 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı'da Dr.Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen 2.Kariyer ve İstihdam Zirve ve Fuarı'na katıldı.

İmamoğlu, etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"GÖRÜŞME ARZUSUNU KEYİFLE KARŞILADIK"

Muharrem İnce ile görüşmesiyle ilgili soruyu yanıtlayan İmamoğlu, “Sayın Muharrem İnce ile malumunuzdur ki biz uzun yıllara dayanan bir diyaloğa ve ilişkiye sahibiz. Karşılıklı çok saygı ve sevgi kapsamı içerisinde dertleştiğimiz, sohbet ettiğimiz anlar geçmişte de oldu, böylesi bir görüşme arzusunu keyifle karşıladık." dedi.

Bir araya geldiklerini ve İnce'nin İstanbul odaklı ve İstanbul'da güçlü bir şekilde destek olma konusundaki duygusunu kendisiyle paylaştığını dile getiren İmamoğlu, "Bu kapsamda gerçekten geniş, hatta İstanbul başarısının yakın çevresine de yansıması noktasında, görüş alışverişinde bulunduk." diye konuştu.

"Gayet tabi yine buluşabiliriz bizim bu buluşmalarımızın sanki olağanüstü bir şeymiş gibi falan algılanmasına üzülüyorum. Ben İBB Başkanı'yım ve partimde de önemli bir geçmişim var." diyen İmamoğlu, "Bu ve buna benzer parti içi veya parti dışı gelişmelerde görüşme imkanına sahip birisiyim. Parti kurumsalı ve kurumsal ahlakım gereği bu ve benzeri görüşmeleri elbette ki Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel'le de hep istişare ederek yürütürüz, sohbet ederiz çok uygar, çok yeni nesil bir Genel Başkan ve Belediye Başkanı, partili ilişkisi yönetiyoruz." dedi.

"İZMİR'İN ADI BİLE GEÇMEDİ"

İnce'nin adaylığı ile ilgili soruya cevap veren İmamoğlu, "Hiç öyle bir konu dahi geçmedi. Hadi şöyle söyleyeyim, ki konuşulabilirdi. Bilgi paylaşımı olabilirdi. Hani kod adı İzmir ise eğer İzmir'in ismi bile geçmedi sohbetimizde." diye konuştu.

"BEN ÜSTÜME ALINMADIM"

İYİ Parti'nin 81 ilde aday kararı ve Meral Akşener'in ulaşım konulu söylemi sorulan İmamoğlu, "Ben İstanbul ismini duymadım konuşmasında. Ben üstüme alınmadım. Belki başka bir şehri kastetmiştir Sayın Meral Akşener. Çünkü, genelleme; ben o sohbeti okuyunca yurt dışındaydım ve o içerik bölümünü aldım, dinledim. İçinde İstanbul yok. Sayın Akşener'in de bizi kastettiğini düşünmüyorum." dedi.

"TEKRAR GÖRÜŞMEK MÜMKÜN"

"Sayın Akşener'le ve İYİ Parti'yle, İYİ Parti teşkilatıyla, İstanbul'daki temsilcileriyle görüşmelerimiz akşamdan sabaha kesilmez. Genel İdare Kurulu tabi ki önemli bir kuruldur. Partinin karar alma mekanizmasıdır. Bu karara elbette hepimiz saygı duyarız ama toplumsal tabandaki sesleri duymak ve bu seslerin yanı sıra teşkilatları olan, örgütlere olan, yansımasını da hissederek eğer bir sorumluluk varsa, vazife varsa tekrar görüşmek de mümkündür." diye konuşan İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde bu görüşmelerin yapıldığını İYİ Partili belediyelerin de yaptığını, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin de yaptığını, yeni talip olan insanların da yine ilişki kurarak bu dayanışmayı, bu ittifakı yaptıklarını duyuyorum. Bu başka şehirlerde, başka partilerle görüşmelere de dönüştüğünü ve dönüşebileceğini de biliyorum. Siyasetin, bu anlamdaki gerçek sayfasını hiçbirimiz inkar edemeyiz. Bugün bunu soruyorsunuz. Belki başka gün bambaşka tersi bir soruyu da sorabilirsiniz ama dediğim gibi her zaman söylediğim gibi ben 2019'un 28 Aralık'ında adaylık açıklamamı yaptığımda İstanbul ittifakı dediğimde inanarak söylemiştim. İstanbul'da muazzam bir İstanbul ittifakı inşa edilmiştir. Bu inşa edilen ittifakın elbette altyapısında Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti vardır. Buna sonsuz saygı duyuyorum ve bunu daha da ileriye taşımak, ittifakı daha da büyütme konusunda kararlı bir İBB Başkanı ve Ekrem İmamoğlu var."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 148
 • Bilge 2 ay önce Şikayet Et
  Meral Alsenerle hezimet kacinilmaz birde proje Muharrem Ince Chp liyim Muharrem Ince yuzunden oy vermem Chp ye hala ayni hatalar Ya Muharrem Ince gectigimiz secim belli etti tarafını Sinan Ogan la lutfen artik ittifak yapmayin ittifaktan Cumhuriyet Halk partisine bir sey gelmez kaybettirir şu parti bir kendine gucune guvense olucak ama yok cesaret yok Muharrem Ince kritik zamanlarda tırt
  Cevapla
 • Haluk 2 ay önce Şikayet Et
  Ulan iyi parti istemiyorum diyor bu halâ görüşmek mümkün diyor pişkinlikte sınır tanımıyor, yoksun işte 4 ay sonra anlamıyormusun.l????
  Cevapla
 • Pütürgeli 2 ay önce Şikayet Et
  Hırs zevk iktidar sevdaları haricinde hiç bir kutsalı yok bu şahsın ..Ne hep ne iyi parti ne chp zannediyorum ki yol yürüdüğü insanlar bile kendisine güvenmiyor o kadar ki güven vermeyen bir tip
  Cevapla
 • Orhan Öztürk 2 ay önce Şikayet Et
  yurtdışındamıymış$
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Çook iyi biliyorki iyi oarti destegi olmaz ise kazanamaz meral hanım dürüstse sözünde güle güle derler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşehir'de facia gibi kaza: 3 vatandaş hayatını kaybetti, 6 yaralı
Meteoroloji’den yeni uyarı! Salı günü sağanak perşembe günü kar geliyor