‘Son saniyeye kadar Erdoğan’ın yanındayız’ dedi, aday gösterilmeyince YRP’ye gitti

AK Parti sıralarında 12 yıl boyunca TBMM'de yer alan eski Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, 2023 seçimlerinde aday gösterilmemesinin ardından ilk seçimde karşı safa geçti. AK Parti'den istifa eden Gülpınar, YRP'den aday oldu.

GİRİŞ 23.01.2024 15:44 GÜNCELLEME 23.01.2024 17:19
Bu Habere 403 Yorum Yapılmış

AK Parti’den 4 dönem milletvekili yapılmasına karşın pek varlık gösteremeyen Mehmet Kasım Gülpınar, istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katıldı.

Kasım Gülpınar, YRP’den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi.

Kasım Gülpınar’ın adaylığını YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan duyurdu. Sosyal medya hesabından Gülpınar ile birlikte çekilen fotoğrafını paylaşan Erbakan, “Cumhurbaşkanı Danışmanı, AK Parti MKYK Üyesi, 24-25-26-27. Dönem Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar Yeniden Refah Partimize katılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız oldu. Başkanımıza hoş geldiniz diyor, başarılar ve hayırlı hizmetler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kasım Gülpınar’ın 31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek yerel seçimler için AK Parti’den herhangi bir başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Temayül yoklamalarında isminin önde çıktığını belirterek genel merkezle iletişime geçen Gülpınar’ın, Şanlıurfa’da mevcut belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yeniden aday gösterilmesi üzerine 20 Ocak’ta AK Parti’den istifa ettiği bildirildi. Gülpınar, istifasından 3 gün sonra YRP saflarına katılarak AK Parti karşısında yerel seçim yarışına katıldı.


İLK DESTEK CHP’Lİ SAYMAZ’DAN

CHP’nin fonlu medyası Sözcü gazetesi köşe yazarlarından İsmail Saymaz, Kasım Gülpınar’ın YRP’ye geçmesinin dengeleri değiştirebileceğini iddia etti. İsmail Saymaz’ın, Gülpınar’ın “şeyh ailesi mensubu” olduğuna vurgu yapması tuhaf karşılandı.

Saymaz, “AK Parti MKYK üyesi ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi’ne geçti. Gülpınar, YRP’nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Bir şeyh ailesi mensubu olan Gülpınar, Şanlıurfa’da dengeleri değiştirebilir.” dedi.

“DAVA İÇİN SÖZ VERDİK, SON SANİYEYE KADAR ERDOĞAN’IN YANINDAYIZ”

AK Parti’den milletvekili olamamasının ardından hemen ilk seçimde partisine rakip olarak boy gösteren Kasım Gülpınar, daha önce yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılık sözleri sarf etmişti. Son saniyeye kadar Başkan Erdoğan’ın yanında yer alacağını söyleyen Gülpınar, “’Ben içinde varsam bu davadır, ben içinde yoksam benim için dava yoktur’ gibi bir anlayışı kimseye yakıştıramıyorum.” sözlerini sarf etmişti.

YRP’nin Şanlıurfa adayı Gülpınar, AK Parti saflarındayken yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Biz cumhurbaşkanımıza bir söz verdik. Dedik ki, siz neredeyseniz biz oradayız. Siz bir kere bu işin içinde olduğunuz müddetçe biz sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Son dakikaya kadar, son saniyeye kadar... Hakikaten dava insanıysak, o dava dediğimiz şeyi gerçekten inanarak, kalbimizde yaşayarak idrak edebiliyorsak ne mutlu bize ki öyle olduğunu temenni ediyorum. İnşallah öyledir. Yoksa dava ‘ben içinde varsam bu davadır, ben içinde yoksam benim için dava yoktur’ gibi bir anlayışı ben kimseye yakıştıramıyorum.”

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 403
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Vefa çok önemli.. Söz vermek daha da önemli...
  Cevapla
 • Ahmet alpak 4 ay önce Şikayet Et
  Milletvekiyken senden hayır görmedik şimdi ne hayır göreceğiz
  Cevapla
 • akıncı 4 ay önce Şikayet Et
  hem yeniden refah partisinin kapısını çalıp hemde refah partisine gelenlere hain muamelesi yapanlar daha çooook bu kapıyı aşındıracaksınız. size anladığınız dilden konuşmaya devam edeceğim.
  Cevapla
 • Hadi 4 ay önce Şikayet Et
  Yeniden Refah Partiside aday göstermese bu sefer de CHP ye gider...
  Cevapla
 • mahmut 4 ay önce Şikayet Et
  Bir seçim çalışmasında kapıdan giren yaşlı amcaların dizüstü çöküp yanına gelene kadar sürünerek geldiği ve elini öptükten sonra geri geri sürünerek çıktığı bir ana şahit olmuştum. Gerisini siz düşünün!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni müfredatta köklü değişiklikler! İşte herkesin merak ettiği tüm detaylar...
Netanyahu, Refah'ta Filistinlilerin kampını bombalamanın “trajik hata” olduğunu savundu