Miçotakis bugün geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'la tarihi görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, bir yıl içerisinde dördüncü kez bir araya geleceği görüşmeyle ikili ilişkilerdeki yakınlaşma sürecinin ve diyaloğun devamı hedefleniyor.

GİRİŞ 13.05.2024 07:32 GÜNCELLEME 13.05.2024 09:25
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Yunanistan arasında yaklaşık 15 aydır devam eden yakınlaşma sürecinde başta iki ülke liderleri olmak üzere siyasiler sık sık görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis bir yıl içerisinde 3 kez bir araya geldi. Miçotakis'in bugün Ankara'ya yapacağı ziyaret ise bu görüşmelerin dördüncüsü olacak.

İkili ilişkilerde 2020'den sonra gelişen gerginlik döneminin ardından Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremler, tansiyonun düşmesine ve iki komşu ülkenin yeniden yakınlaşma sürecine girmesine vesile oldu. Her iki ülke de karşılıklı jestlerle bu yakınlaşma sürecine katkı sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mesaj: Türkiye olmadan başarılı olmak güç!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mesaj: Türkiye olmadan başarılı olmak güç!

YAKINLAŞMA SÜRECİNİN İLK GÖRÜŞMESİ VİLNİUS'TA OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, bu süreçte ilk kez NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında 12 Temmuz 2023'te Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bir araya geldi.

Görüşmede, taraflar, çoklu iletişim kanallarını harekete geçirme konusunda mutabık kaldı. Görüşmenin ardından yayınlanan bildiride ikili ilişkilerde oluşan olumlu iklimin süreklilik ve tutarlılık arz etmesinin her iki ülkenin de yararına olduğu hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

Ziyaret öncesi Miçotakis'ten Türkiye açıklaması! Yeni dönem mesajıZiyaret öncesi Miçotakis'ten Türkiye açıklaması! Yeni dönem mesajı

İKİNCİ GÖRÜŞME NEW YORK'TAKİ TÜRKEVİ'NDE GERÇEKLEŞTİ

Bir sonraki görüşme ise 20 Eylül 2023'te Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu vasıtasıyla ABD'nin New York şehrinde yapıldı. Türkevi'nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, iki ülke temaslarına ilişkin yol haritası ve zaman çizelgesini belirledi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut ılımlı iklimin muhafazasındaki kararlılık teyit edildi.

ERDOĞAN'IN ATİNA ZİYARETİ 3'ÜNCÜ VE EN KAPSAMLISIYDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'te Atina'ya yaptığı ziyaret ise kapsamlı diyaloğu beraberinde getirdi.

İki lider, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 5'inci toplantısı kapsamında Atina'da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istediklerinin altını çizdi.

Erdoğan, "Ege'yi barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız adımlarla dünyaya örnek olalım arzusundayız." diye konuştu.

Miçotakis de konuşmasında, "İki ülkenin çok iyi bir şekilde bir arada, çok sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli. Her bir tarafın yaşadığı sorunlara çözüm yaratabilmek çok önem arz ediyor." ifadesine yer verdi.

İki liderin altı ay gibi kısa sürede gerçekleşen üçüncü buluşmasında "Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi" açıklandı.

İki ülke arasında 90 yıl aradan sonra imzalanan ilk dostluk anlaşması olarak nitelendirilen bildirge ile siyasi diyalog, pozitif gündem ve güven artırıcı önlemler konularında devamlı, yapıcı istişarelerde bulunulması kararlaştırıldı.

Hem bu anlaşmanın hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretinin Türk ve Yunan kamuoyundaki yansımaları olumlu oldu. Ege'de tansiyonun düşmesi, turizmden eğitime, ticaretten bilim ve teknolojiye kadar birçok alanda atılan işbirliği adımları Yunan kamuoyunda sevinçle karşılandı.

Her ne kadar onlarca yıldır devam eden sorunlar bu kısa süreçte henüz çözülmemiş olsa da liderler de olumlu ve umut içeren mesajlar vermeye devam etti.

LİDERLERDEN MESAJLAR

Erdoğan’ın 6 Mayıs’taki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, "Biz dostlarımızın sayısını artırmanın peşindeyiz. Bölgemizdeki hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yok. Diyalog ve müzakerenin açamayacağı kapı olmadığı inancındayız. Yeter ki hüsnü niyetle yaklaşılsın, diplomasiye imkan tanınsın. Gerisi biraz gayret, biraz fedakarlıkla mutlaka gelecektir." şeklindeki açıklamaları da Yunan basınında olumlu mesaj olarak yorumlandı.

Miçotakis, ziyarete sadece günler kala Yunan basınına verdiği röportajda, Kariye Camisi'nin ibadete açılmasından Yunanistan'ın duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, bu konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 13 Mayıs'taki görüşmesine de taşıyacağını aktardı.

Kariye Camisi'nin ibadete açılmasının ardından Miçotakis'in Ankara ziyaretini ertelemesi gerektiğine ilişkin aşırı sağ muhalif seslere de cevap veren Miçotakis, "Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir." ifadesini kullandı.

Miçotakis, dün Yunanistan'da yayın yapan Alpha TV'ye verdiği röportajda ise Yunan halkının büyük kısmının Türkiye ile iletişim kanallarının açık olmasının gerekliliğinin farkında olduğunu kaydetti.

Birçok konuda iki ülke arasında fikir ayrılığı olmasının müzakerenin önünde engel teşkil etmediğini ifade eden Miçotakis, "Konuşmamız, sürekli tetikte olmamızdan yeğdir." dedi.

YUNAN BASININDA ZİYARET

Yunanistan'da yayınlanan Kathimerini Gazetesi cuma günkü sayısında Türk-Yunan ilişkilerine dair ana sayfaya taşıdığı analizinde "Hedef sakin suların korunması" başlığını kullandı.

Miçotakis'in bugün Türkiye'ye, Atina ile Ankara arasındaki sakin ortamın devamını sağlamak temel amacıyla gittiğini belirten gazete, görüşmede pozitif gündeme de ağırlık verileceğini kaydetti.

Gazete, ziyaretin önemini vurgulayarak, iki ülkenin ilişkilerinin daha iyiye gidebileceğinin teyidi niteliğinde olacağı yorumunu yaptı.

Ta Nea gazetesi ise manşetine Erdoğan-Miçotakis görüşmesine ilişkin haberini Türkçe "Kazan-Kazan" ifadesiyle taşıdı.

Haberde, görüşmenin amacının Ege'de bir kez daha sakin bir yaz geçirmek olduğu ifade edildi.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • İnanan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu görüşme ülkemizi kandırma ve zaman kazanma olayıdır. En geç 2 yıl içinde batı destekli Yunanistan bize saldıracaktır. Güneydende pkk pyg güçleri (90 bin) ile paralı askerler sakdıracaklardır. Unutmayın doğu ve güneydoğu İsrail in hedefinde. Ayasofyalı İstanbul ege bölgesi Yunanistan ın hayali. Bunlar dururken biz barıştan bahsediyoruz. Balkan savaşlarını hatırlayınız.
  Cevapla
 • Ali aksoy 2 ay önce Şikayet Et
  Almanlarin cani cehendeme,AB,ye girme arzusunda olan bizlerin yoluna taşlar koyarak zorlaştiriyor...Ön kapidan giremedigimiz AB,ye...bir zamanlar AB,den atilmaya ramak,komşumuz yunan sayesinde !AB ,sınırlarının trakyada degil,suriyede ve irakta bittigi yönünde AB,de bizim müşterek çıkarlarimiz için gayret sarf eder,buda ebedi dostlugumuzu perçinler.
  Cevapla
 • Konyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlarla hiç anlaşma yapma adaları almadan reis . Önce adaları alman lazım biz sana niye oy veriyoruz.
  Cevapla
 • 1234 2 ay önce Şikayet Et
  Sen en iyisi CHPye ver oyunu. CHP senin için adaları alır. Tabi üstüne Kostantiniyye'yi de vermezlerse.
  Cevapla
 • Misafirliğe devam 2 ay önce Şikayet Et
  Yunan sımarıklığı Yunanlıların Batı trakyadaki Türklere karşı nefretleri olduğu gibi devam ediyor Bu nasıl bir dostluksa Bu nasıl bir komşuluksa
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  BÖYLE ZAMANLAR bana hep suni ve Türkiye'nin zararına olan şeylerin PERDE ARKASINDA konuşulduğu zamanlar olarak gözükmüştür!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'deki 'Öcalan' skandalıyla ilgili yeni gelişme! Bakan Tunç duyurdu
Gençlerin kaç yaşına kadar aileleriyle yaşadığı belli oldu