Askere sivil yargılama oy birliğiyle iptal!

Askere sivil yargının önünü açan düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından oy birliğiyle iptal edildi. Gül'ün de onay verdiği düzenlemeye CHP itiraz etmiş ve Anayasa Mahkemesi'nde götürmüştü..

Askere sivil yargılama oy birliğiyle iptal!
Askere sivil yargılama oy birliğiyle iptal!
GİRİŞ 22.01.2010 00:34 GÜNCELLEME 22.01.2010 00:34
Bu Habere 185 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi, 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, askerlere ''Anayasal düzene karşı suçlar'', ''terör'' ve ''çete'' suçlarını işlemeleri halinde sivil yargı yolunu açan düzenlemelerini iptal etti.

CHP, 5918 sayılı askerlere sivil yargı yolunu açan Kanun'un 7. maddesi ile değiştirilen ''halinde'' ibaresi ile geçici 1. maddedeki, 5271 sayılı Kanun'un 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.  

Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde yer alan basın duyurusunda, Kanun'un 7. maddesiyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinin (3) numaralı fıkrasının değiştirilen son tümcesinde yer alan ''... halinde ...'' sözcüğünün iptaline oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Kanun ile 5271 sayılı Kanun'un 250. maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen ''hali dahil'' ibaresi ''halinde'' şeklinde değiştirilmişti. Değişiklikle, ''... Savaş ve sıkıyönetim hali dahil askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır'' hükmü, ''... Savaş ve sıkıyönetim halinde askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler saklıdır'' olmuştu.

Basın duyurusunda, aynı maddedeki ''... halinde ...'' sözcüğünün önünde yer alan ''... savaş ve sıkıyönetim ...'' ibaresinin oy çokluğuyla iptaline karar verildiği bildirildi. Duyuruda, 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un, ''Anayasa Mahkemesinin, taleple bağlı kalmak kaydıyla başka gerekçe ile de Anayasa'ya aykırılık kararı verebileceğine'' ilişkin 29. maddesinin ikinci fıkrası gereğince bu kararı aldığı kaydedildi.

İptal edilen bölümlerin yürürlüğünün oy çokluğuyla durdurulduğu ifade edilen basın duyurusunda, Kanun'un ''Bu Kanun'la, 5271 sayılı Kanun'un 3. ve 250. maddesinde yapılan değişiklik hükümleri, yürürlüğe girdiği tarihte devam etmekte olan soruşturma ve kovuşturmalarda da uygulanır'' şeklindeki geçici 1. maddesindeki ''... ve 250'nci ...'' ibaresinin iptal isteminin ise oy birliğiyle reddine karar verildiği belirtildi.

DAVA DİLEKÇESİ

Düzenlemenin iptali istemiyle açılan davanın dilekçesinde, Anayasa'nın, askeri mahkemelerin görev alanına ilişkin yaptığı görevlendirme hükmü yürürlükteyken, yasa koyucunun bir yasa ile ve söz konusu Anayasa hükmünü değiştirmeksizin yeni bir düzenleme yapmasının, Anayasa'nın 145. maddesi ile bağdaşmayacağı savunulmuştu.

Değişikliklerin ayrıca Askeri Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun, ''Askeri mahkemelere ve adliye mahkemelerine tabi kişiler tarafından bir suçun müştereken işlenmesi halinde eğer suç Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı bir suç ise sanıkların yargılanmaları askeri mahkemelere; eğer suç Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı olmayan bir suç ise adliye mahkemelerine aittir'' hükmünü içeren 12. maddesiyle çeliştiği savunuluyordu.

 
AA

YORUMLAR 185
 • Yusuf Çınar 10 yıl önce Şikayet Et
  &quotKARDEŞİM MİLLET AÇ AÇ" diyen ziyaretçi, demek ordudan, darbeden sana ne?. Allah sana akıl fikir versin. Genarellerin sahah akşam işi gücü bırakıp milletin seçtiği hükümeti nasıl deviririz diye darbe planladığı, geçmişte 4 darbe yaptığı bir ülkede tabiki açlık olur. BANANEYEMİŞ ORDUDAN, DARBEDEN. Yahu zaten bu darbeler ve hukuksuzluk değil mi, yoksulluğun sebebi? DARBEYLE GELEN SADDAM ÜLKEYİ NE HALE GETİRDİ GÖRMEDİN Mİ? DARBECİSİ TARAFINDAN YÖNETİLEN BİR TANE BİLE ZENGİN ÜLKE VAR MI? Bizde bu kıt akıl oldukça daha çooook aç kalırız.
  Cevapla
 • damaroperasyonu 10 yıl önce Şikayet Et
  DOKUNLMAZLIK KALKACAKSA ÖNCE ASKERİN KALKACAK. Milletvekillerinin ki kalksın askerin kalkmasın demek iki yüzlülüktür. Milletin seçtiklerinie dokunulacak, seçemediklerine ise dokunulmayacak, bunu isteyenler sistemden beslenenlerdir.Sistemden beslenenler sistemi eleştiremezler.Çünkü onlar sistemin önüne attığını yediler bu güne kadar, neden değişmesini istesinlerki?
  Cevapla
 • Veysel Aliş 10 yıl önce Şikayet Et
  Hülasa, BİR ŞİİR OKUMAK, YÜZLERCE-BİNLERCEcana kıymaktan daha mı büyük suç.. İşte benim CEVABINI İSTEDİĞİM SORU ŞU, ülkeye hakim olan "MUKTEDİR-MUHTERİSLER" derya-deniz varlık içinde yüzerken, devlet ve millet iflas etmiştir. Birt yığın aydın ve bürokratı katledenlerden "BU GÜÇ SAHİPLERİ NEDEN HESAP SORMADILAR?!" Askerin savcı ve hakimlere emir vermesiyle bu işlerin bir ilgisi olabilir mi? Bu milleti "KOYUN SÜRÜSÜ" olarak görenler ancak "azgın azınlıklar ve onların emrin olan uşakların işi olabilir. 80 SENEDE 2.000$ DKİ BİR ÜLKENİN HAKİM GÜÇLERİ HAİN YA DA GAFİL OLABİLİR. Yanlış mı?
  Cevapla
 • mevhibe inal 10 yıl önce Şikayet Et
  Adalet!. Milletin Kurumu, milletin parasiyla aldigi silahi, kendi sivil insanlarina cevirmeyi aliskanlik haline getirmis ise..sivil mahkemelerde yargilanmasi lazim.
  Cevapla
 • Milli Irade 10 yıl önce Şikayet Et
  Hukuk adina vicdanlari sizlatan bir hukuksuzluk. Pes dogrusu! Bu karak hukuk tarihine bir hukuksuzluk olarak gececek. Derhal bu anayasa degismeli. Darbe anayasasi ile sadece darbecileri korursunuz. Bu millet adina yapilan bir anayasa degil, anayasa mahkemeside milletin mahkemesi degil. Yazik, hemde cok yazik. kendilerini askerlerin boyunduruguna attilar!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyayı şoke eden kareler! Mezarların hepsi yeni kazılmış...
Erdoğan son noktayı koydu, Atina panikledi: 'Türk savaş gemilerinde bir hareketlenme var'