2030'ların 23 yaşındaki Başbakan adayı

'Gençler siyaset yapmıyor, ülke yönetimine katkıda bulunmuyor' serzenişinde bulunanlar Emanullah Gündüz'ü tanımalı. 23 yaşında ve 22'sindeyken kurduğu partisiyle Başbakanlığa hazırlanıyor. Yeni Turgut Özal yolda

2030'ların 23 yaşındaki Başbakan adayı
2030'ların 23 yaşındaki Başbakan adayı
GİRİŞ 12.11.2010 08:38 GÜNCELLEME 12.11.2010 08:38
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Ersin Çelik'in haberi

Emanullah GündüzBüyük Anavatan Partisi’nin kurucu genel başkanı. Henüz 23 yaşında. Mardinli. Babası ve dedesi imam. 6 kardeşin en büyüğü.

Şu anda Türkiye’nin "en genç genel başkanı" olması sıfatını taşıyor. Dünyada da olabilir ama tescillenmiş bir araştırma yok.

Emanullah Gündüz, Turgut Özal’ın -kendine göre- heba edilen mirasına sahip çıkmak ve misyonunu ileriye taşımak için çok genç yaşta kollarını sıvamış. Demokrat Parti birleşmesinden sonra Anatavan Partisinin feshedilmesi üzerine harekete geçerek 22 yaşındayken de partisinin genel başkanı olmuş.

Büyük Anavatan Partisi’nin kurucuları da zaten Genel Başkan Emanullah Gündüz gibi genç.  Kurucular, Konya’nın Meram İlçesi AK Parti Gençlik Kollarından istifa eden 18-25 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Yönetiminde babası yaşındaki kurmayları da var.

SEÇİME GİRSE DE ADAY OLAMAZ

Büyük Anavatan Partisi kuruluşundan bu zamana geçen bir yılda ülke genelinin yüzde 60’ında teşkilatlanarak seçimlere girecek konuma gelmiş. Ama Gündüz partisini 2011’in Haziran ayında yapılacak seçimlere sokmayı düşünmüyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor: “Ben AK Parti ve CHP sonrasına hazırlanıyorum. Bu yüzden de kendimi ve partimi seçim sahasında yıpratmak istemiyorum” kullanZaten partisi seçimlere girse de 23 yaşında olduğu yani seçilme yaşında olmadığı için aday olamıyor.

"AHMET ÖZAL GENEL BAŞKANLIK İSTEDİ"

Anavatan Partisi’nin sadece Özal misyonunu sahiplendiklerini Demokrat Parti’yle birleşen partiyle söylem olarak bağdaşmadıklarını ama teşkilatlarının büyük çoğunluğunun da oradan geldiğini belirten Gündüz, Özal’a suikast iddialarını yeninden gündeme taşıyarak, dosyayı baştan açtıran Ahmet Özal’la da bir süre iletişim içinde olmuş.

“Ahmet Özal’ın yerinde olsaydım çok farklı bir konumda olur ve farklı şeyler yapardım”  diyen Gündüz, Ahmet Özal’ın kendileriyle irtibata geçtiğini ama daha sonra genel başkan olmayı isteğine sıcak bakılmadığı için taahhüt ettiği desteğini de çekerek aralarından ayrıldığını belirtti.

Özal’ın ölümünü hayal meyal hatırlıyor ama onun ilkeleriyle yatıp kalkıyor. Elinde çok geniş kapsamlı bir Özal arşivi var. Hakkındaki mevcut tüm bilgileri okumuş. Yazılanları takip ediyor. Gündüz, Türk siyasetinin yeni Turgut Özal'ı olmak için çalıştığını ve onun hedeflerini gerçekleştirmek için çalıştığının altını sık sık çiziyor.

"BAKTIM OLMADI PARTİ KURDUM"

Büyük Anavatan Partisi Genel Başkanı Emanullah Gündüz siyasete başlama ve parti kurma sürecini şöyle anlatıyor: “Siyasete lise son sınıftayken, bu ülkeye başbakan olmak için başladım.  AK Parti Meram Gençlik Kolları’nda görev almıştım. Ama tatmin olamadım bir türlü. Aradığım, istediğim, kafamda olanlar başka şeylerdi. Baktım olmayacak kendi yolumu çizmeye karar verdim.  AK Parti’den istifa edip, İdealist Gençler Grubu’nu kurdum. Daha sonra da AK Parti Meram Gençlik Kolları’nda siyaset yaptığım arkadaşlarımla Büyük Anavatan Partisi’ni kurdum”

"ANNE-BABAM AJANSLARDAN ÖĞRENDİ"

Anne, babası Büyük Anavatan Partisi’ni kurduğunu ve genel başkanı olduğunu ajansların geçtiği haberden öğrenmiş. “Bana hep siyasetle uğraşma dediler. Önceden bilseydiler izin vermez, rıza göstermezlerdi” diyen Gündüz şimdilerde ise annesinin duasını, babası ile dedesinin de fikirleri aldığını söylüyor.

"AK PARTİ VE CHP'DEN SONRA..."

Kendisini "2030 kuşağının başbakan adayı" (Gündüz, 2020'den sonrası 2030 kuşağı olarak yorumluyor) olarak tanıtan Emanullah Gündüz’ün hedefi ise devletin kitabını yeniden yazmak. AK Parti ve CHP’nin misyonunu tamamlamasından sonra sıranın kendisine geleceğini savunan Gündüz, partisini şöyle tanımlıyor: Büyük Anadolu Partisi sadece siyaset yapmıyor. Aynı zamanda sivil toplum hareketleri yapıp, sosyal aktiviteler de gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin siyasal tarihinde farklı bir partiyiz.”

kullan
Genel Yayın Yönetmenimiz Ünal Tanık'ın da katıldığı görüşmede Büyük Anatavan Partisi Genel Başkanı Emanullah Gündüz çalışmalarını anlattı...

Büyük Anadolu Partisi olarak çok çalıştıklarını kaydeden Gündüz bu hareketin ülke gençliğini temsil ettiğini, gençleri aktif siyaset içine sokacağını ve gençleri her konuda eğiterek onları iyi birer siyasetçi, lider olarak yetiştirmek amacı taşıdığının da altını çiziyor.

İSMİYLE SİYASETİ KUŞATIYOR

Gündüz'ün isminin anlamına da dikkat çekmeden geçmemek lazım. Kendisine sormadım ama ulaştığım bilgi, siyasetçiliği ile isminin anlamı bir hayli örtüştüğünü ortaya koydu. Arapça bir isim olan Emanullah'ın Türkçe anlamı "Allah'ın emaneti. Devletin tebası, halk, millet." demek. Buradan bir siyasetçi için her türlü anlamı çıkarmak mümkün.

Kamu Yönetimi 3. Sınıf öğrencisi olan Gündüz, bir internet sitesinde köşe yazarlığı yapıyor, dil kurslarına gidiyor ve aynı zamanda lisanlı futbol hakemi. Siyaseten kendisini geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Partisini kurmadan önce bir dönem beraber hareket ettiği Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu ile sık sık görüşüyor. Başbakan Erdoğan’la henüz bir tanımışlığı yok ama yakın zamanda gerçekleşmesi muhtemel.

Haber 7’ye yaptığı ziyarette kendisini yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Gündüz, gençlerin aktif siyasetin içinde olması ve ülke yönetimine katkı sağlamaları yolunda mihenk taşı konumunda…

(Fotoğraflar: İhsan Aydın)

KAYNAK: HABER 7
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • yuksel tosun 11 yıl önce Şikayet Et
  sa. Kardeşime başarılar dilerim.Allah yolunu açık etsin.Bu memlekete hizmet edecek birileri lazım .İnşallah o olur.Hayal etmesi bile güzel.Olumsuz eleştiri yapanlar haksızlık yapıyor.Ama kardeşim yanlış anlamasın onları çünkü bu dönemin nesli Demirel siyasetine alışkın, büyük düşünemiyor-aldırış etmemek lazım.demirel döner diye bekliyorlar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • Burak KAYA 11 yıl önce Şikayet Et
  bende. belediye başkanı olmak istiyorum ileride bende şu an 20 yaşındayım ama ne yapsam nasıl birşeyler önerirsiniz bana hangi partiye geçsem ya da böyle tarafsız oalrak devam edip ileride mi partili olsam.bana ne önerirsinizi arkadaşlar.sivasa belediye başkanı olmak için ne yapmam lazım.
  Cevapla
 • abdusselam cicek 11 yıl önce Şikayet Et
  Büyük Lokam. Bizim Aman küçük yaşta büyük lokmayı yutmaya çalışıyor umarım da boğazıda kalmaz
  Cevapla
 • suleyman d 11 yıl önce Şikayet Et
  ÇOK BÖYÜK ADAM OLUR DA DUBLÖR LAZIM OLURSA YILMAZ MORGÜLÜ TAVSİYE EDERİM. Şimdiden bağlamak lazım işi sözleşmeye
  Cevapla
 • haşoliköyü 11 yıl önce Şikayet Et
  iyi güzelde. 2030 yılına kadar yaşayacağı kesinmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Google duyurdu! Artık ücretli olacak (20 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
Dodik: Bosna Hersek'in kaderi Erdoğan'ın elinde