Bülent Arınç'ın Meclis'te 'Kürtçe' isyanı

Genel Kurul'da BDP'lilerin Türkçe konuşmalarını isteyen Arınç, "Kürtçe bilmemem Kürtçe'yi alçaltmaz ancak Türkçe konuşursanız hepimiz sizi anlarız." dedi, BDP'li 10 vekilin Kürtçe bilmediğini ileri sürdü.

Bülent Arınç'ın Meclis'te 'Kürtçe' isyanı
Bülent Arınç'ın Meclis'te 'Kürtçe' isyanı
GİRİŞ 14.12.2010 20:41 GÜNCELLEME 14.12.2010 20:41
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Bülent Arınç ile BDP'liler arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Genel Kurul'da ve grup toplantılarında herkesin anlayabilmesi için BDP'lilerin Türkçe konuşmalarını isteyen Arınç, "Siz çok Türkçe konuşuyorsunuz. Türkçe konuşursanız hepimiz sizi anlarız. Hem milletvekili arkadaşlarınızın yarısı da Türkçe bilmiyor. Kürtçe öğrenmek için açtığınız kurs ilgisizlikten iflas etti." dedi.

Devlet Bakanı Arınç, TBMM Genel Kurulu'nda 2011 merkezi mali bütçe görüşmeleri çerçevesinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bütçesini anlattı. Arınç, BDP'li milletvekillerinin, bir arkadaşlarının daha önce Meclis küsüsünde yaptığı Kürtçe konuşmanın, tutanaklara, "Bilinmeyen bir dil" olarak geçirildiği eleştirisine karşılık, kimsenin Kürtçeyi inkar edemeyeceğini, bu dilin binlerce yıllık geçmişinin, gramerinin ve folklorunun olduğunu hatırlattı. Arınç, geçmişte birilerinin bu dili yasaklayarak büyük bir haksızlık ve saygısızlık yaptığını söyledi.

Arınç, Kürtçe ile ilgili küçültücü anlamında kullanılmasının doğru olmadığını, buna şiddetle karşı çıktığını ifade etti. Arınç, bu anlamda, BDP'lilerin bu duruma tepki göstermesini doğal karşıladığını kaydetti. Arınç, Kürtçe konuşmaya karşı olmadıklarını ancak; Genel Kurul'da ve grup toplantılarında konuşurken, milletvekillerinin büyük çoğunluğunun Kürtçeyi bilmediği için konuşmaları anlayamadığını, dolayısıyla konuşmaların Türkçe yapılmasının aynı zamanda bir ihtiyaç olduğunu kaydetti. Arınç, Anayasanın 3. maddesini hatırlatırken, bu uygulamanın doğru oluğunu söyledi.

Arınç, BDP'li milletvekillerine, kendi arkadaşlarının bile Kürtçe bilmediğini hatırlatarak, "Meclis'te en az 10 milletvekili Kürtçe bilmiyor. Dolayısıyla bu kürsüde Türkçe konuşulması bir ihtiyaçtır aynı zamanda. Çok güzel de Türkçeniz var. BDP Milletvekili Emine Ayna'yı ilk dinlediğimde İstanbul Türkçesi ile konuştuğunu görünce gıpta ettim. Hatta Kürtçe bilmeyen milletvekili arkadaşlarınız için kurs açtınız ama iflas etti." deyince salonda gülüşmelere neden olurken, AK Partili milletvekillerinden büyük alkış aldı.

Bu arada, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, kürsüde konuşurken, "Ben sadece, Huda ji te razıbe biliyorum." diyen Arınç'a, "Brez Vezir, tu bı zimani Kurdi ağivi gelek spasdıkım- Sayın Bakan Kürtçe konuştunuz. Size çok teşekkür ediyorum) diyerek Kürtçe teşekkür etti.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR 19
 • serdengeçti 10 yıl önce Şikayet Et
  süleyman d. neren ağrıyor? ne bu asabilik..? insan bu meşhur sözüdaha önce duymadığın belli... tabi bilmemen normal, bu söz senin okuduğun kitaplarda geçmez. senle aynı duyguları paylaşmıyoruz, mutabık olamayız.
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Kürtçeyi konuşmak,öğrenmek, yazmak bir haktır.. Buna kimse bir şey söyleyemez. Ama Kürtçe ya da başka bir azınlık dilini hem halkın %74nin anadili ve hem de tüm etnisitelerin ortak dili olan Türkçenin yerine ikame etmeye çalışmak, bir şeyleri ispat için uğraşmak, Türkçeyle sidik yarıştırmak hiç de masumane bir davranış değil. Diğer tüm sebepleri göz ardı edip, okullarda anadilde eğitim yapılmıyor o yüzden bazı vekillerimiz Kürtçe bilmiyor demek ise tam bir saçmalıktır. Bilen nasıl biliyor? Bunlar sanki Etilerde büyümüşler de Kürtçe duymamışlar:)
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Bunların sorunları Kürtçeyi daha iyi konuşmak değil. hiç konuşamamak. Anası,babası,kardeşi,halası, nenesi,dedesi Kürt olan bir mutlaka az da olsa çok da olsa Kürtçe konuşur. Demek ki bunlar Kürt değil. Demek ki bunlar köken olarak Ermeni,Türk, Keldani,Süryani ya da Zaza. Bu durumda da Kürtçe bilmemeleri çok doğal. Eee, bunda devletin ve Türklerin suçu ne? Hiç boş yere çabalamayın. Dil ailede öğrenilir. Okulda ise yazı öğrenilir ve dildeki pürüzler temizlenir. 345.567.000 senelik tarihleri boyunca Kürtler Kürtçeyi okulda mı öğrenip konuştular? Alemsiniz he.
  Cevapla
 • metin taş 10 yıl önce Şikayet Et
  bir çözüm. anlaşılan biz bu diller yüzünden bir birimize girecez bir önerimvar bu ülkenin resmi dilini arapça olarak değiştirelim o zaman kimsenin itirazı olmaz hemde arapça kulağada hoş geliyor
  Cevapla
 • hakan aslan 10 yıl önce Şikayet Et
  Arınci Bülent. Siirt ve Cizre civarlarında meskun Arınci aşiretinden olan Kürt kökenli Bülent Arınçın yaklaşımı makul ama biraz daha Kürtlerden yana tavır almasını beklerdim. Kendi anadilini daha net savunmasını isterdim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan tarihi adımı duyurdu! Onaylama kararı aldık
Küresel ısınmaya ilişkin araştırma sonucu açıklandı