II. Abdülhamid'in Kızılderili varisi çıktı

II. Abdülhamid'in 11 varisinin açtığı veraset davasında, ABD'de ölen torununun evlendiği Kızılderili işleri karıştırdı.

II. Abdülhamid'in Kızılderili varisi çıktı
II. Abdülhamid'in Kızılderili varisi çıktı
GİRİŞ 11.05.2015 09:38 GÜNCELLEME 11.05.2015 09:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

34'üncü Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in 11 varisinin 5 yıldır süren veraset davasında ortaya çıkan mirasçılar ABD'deki Kızılderililer'e kadar uzandı.

Birinci kuşak varislerin belirlendiği davada Sultan II. Abdülhamid torunu Samiye Hatun'un ABD'de bir Kızılderili olan Larry D'appadoca ile evlenerek "D'appadoca" soyadını aldığı ve 23 yıl önce 78 yaşında iken New York'ta vefat ettiği anlaşıldı.

ABD Konsolosluğu'ndan Samiye D'appadoca'nın mirasçılarının kim olduğunun tespitini isteyen mahkeme, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşiv Daire Başkanlığı'na da yazı yazarak padişahın yurtdışına çıkartılmış hanedan üyelerinin kayıtlarını istedi. ABD'den ve Osmanlı Arşivi'nden kayıtlar gelince II. Abdülhamid'in yurtiçinde ve yurtdışında toplam kaç mirasçısının olduğu ortaya çıkacak.

Mahkemeye daha önce ulaşan bilirkişi raporunda, İlk evliliğini 1863 yılında yapan Sultan II. Abdülhamid'in kız ve erkek çocuklarından devam eden soyu, 15 kişi olarak belirlendi. Bu 15 kız ve erkek çocuğun da evlenmesiyle davayı açan bir kısım varislerin II. Abdülhamid'in birinci kuşak mirasçıları olduğu anlatıldı. Sıra yurt dışına çıkarılan hanedan üyelerinin tespitine gelmişti. 

KAYNAK: ALİ OKTAY - SABAH
ETİKETLER
ıı. abdülhamid
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ARİF 5 yıl önce Şikayet Et
  HASTA adam dedşkleri osmanlıyı tam 33 yıl yönetmiştir.syonistlere filistini satmamıştır.yalan söyleyen tarih utansın,ALLAH RAHMET ETSİN Abdühamit han,a
  Cevapla
 • Ulkesini satan kisidir 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam varisten baska birsey olamaz
  Cevapla
 • onun şanı 5 yıl önce Şikayet Et
  onun şanını anlamak için en az onun yolunda olmak gerek!
  Cevapla
 • ülkesini seven kişi 5 yıl önce Şikayet Et
  yanındamıydın kurdoğlu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İkinci el otomobil alacaklar dikkat! İşte fiyatların durgunlaşacağı tarih
Son dakika: Okullar açılacak mı, Bakan Selçuk açıkladı