Yerli YHT ne zaman yola çıkıyor?

Yerli yüksek hızlı tren ne zaman ortaya çıkıyor? Hızı ne kadar? İşte detaylar...

Yerli YHT ne zaman yola çıkıyor?
Yerli YHT ne zaman yola çıkıyor?
GİRİŞ 10.06.2016 11:12 GÜNCELLEME 10.06.2016 11:26
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Milli Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında üretilmesi planlanan trenin 350 km/s hız yapması ve 2018'de bitirilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin yerli üretim kapasite ve kabiliyeti her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Demiryolu endüstrisinde ise bağımlılığımız her geçen gün daha da azalıyor. Yerli üretime verdiğimiz önem artarken, hayata geçirilen projeler göz dolduruyor.

Yenişafak'ın haberine göre, Milli Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin konsept tasarım çalışmaları tamamlandı, endüstriyel mühendislik çalışmaları ise sürüyor. Milli Yüksek Hızlı Tren'in 2018 yılı sonunda hizmete alınması planlanıyor.

SAATTE 350 KM HIZ

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (Tülomsaş) tarafından yapılacak olan milli YHT projesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Aselsan ve 153 özel sektör şirket de çözüm ortakları olarak yer alıyor. Ar-Ge konusunda da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destek veriyor.

300-350 kilometre hızla gidecek ileri teknoloji ürünü ve yüksek konforlu milli yüksek hızlı tren tamamlandığında Türkiye, yüksek hızlı tren teknolojisiyle her boyutta tanışmış olacak.

EKONOMİYE KATKISI

Ülke ekonomisine yaklaşık 2,5 milyar dolar katkı sağlayacak proje ile 106 set milli yüksek hızlı tren üretilmesi hedefleniyor.

Prototiplerin yüzde 53 yerlilik oranıyla üretilmesi amaçlanan proje çerçevesinde Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 için yerlilik oranının yüzde 85 düzeyine çıkarılması öngörülüyor.

ETİKETLER
yerli tren
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • temiz bey 5 yıl önce Şikayet Et
  Ak parti iş, CHP şeytanlık ve ihanet yapsın işte Türkiyenin son hali !!!
  Cevapla
 • Ankaralı 5 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH MUVAFFAKKİYETLER VERSİN,ALLAH HER DAİM İNANANLARIN YANINDADIR,BİZ İNANÇLA VE AZİMLE YÜRÜYECEĞİZ İNŞAALLAH, TAKİ ALLAH DÜŞMANLARI ÇATLAYINCAYA KADAR, DURMAK YOK YOLA DEVAM, ALLAH vatan için çalışanların yar ve yardımcısı olsun ....
  Cevapla
 • sadik 5 yıl önce Şikayet Et
  70 Senedir akp gibi caliskan olsalardi bugun Japonyayi Almanyayi 10 sefer gecmistik.
  Cevapla
 • Tokat`li.... 5 yıl önce Şikayet Et
  haydi bismillah...
  Cevapla
 • vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
  bir şey %100 yerli olmaz zaten. her ülkenin bir parçasını ucuz ürettiği gibi. ama ana parçalar ve pahalı parçaları yerli üretmek lazım. motor gibi. senin markanla sana para kazandırması gibi. türkiyede montaj fabrikalarında sen üretiyorsun parası marka sahibine gidiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta üst düzey temaslar
Beşiktaş'a şok üstüne şok! Bir sakat daha