Apple Siri skandalı ile çalkalanıyor!

Apple'ın popüler yapay zekası Siri büyük bir skandal ile çalkalanıyor. Kullanıcılarının konuşmalarını kayıt altına aldığı ifade edilen Siri'nin kayıtları arasında mahrem bilgilerinden yer aldığı iddia ediliyor. Durum üzerine harekete geçen Apple, işin doğruluğunu araştırmak için Siri'nin bir takım kayıtlarını incelemeye başladı.

Apple Siri skandalı ile çalkalanıyor!
Apple Siri skandalı ile çalkalanıyor!
GİRİŞ 30.07.2019 09:28 GÜNCELLEME 30.07.2019 09:30
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Bugün insanlara hizmet veren pek çok platform otonom hale geldi ve insan eli değmeden sonuç alınabiliyor. Bununla birlikte bu kavram sadece düşünceden ibaret olabilir zira halen ne kadar otonom olursa olsun insanın müdahale etmesi gerek.

 

 

Apple’ın Siri asistanı sektörün en önemli teknolojilerinden birisi durumunda ve kullanıcı ile girilen tüm etkileşimlerin gizli bir şekilde muhafaza edildiği sürekli dile getiriliyor. Bununla birlikte Siri’nin verimliliğini kontrol etmek için insan unsuru kullanılıyor.

 

 

SİRİ APPLE TARAFINDAN DİNLENİYOR!

Kaynaklardan gelen bilgilere göre firma Siri’nin özellikle başlatılma davranışını anlayabilmek için kayıtların bir kısmını editörlere dinletiyor. Normalde Siri belirli komut dizeleriyle faaliyete geçiyor ancak fermuar sesi veya bir kişi konuşurken tesadüfen kullanıcının Apple Watchsaatini yukarı doğru kaldırması gibi sebeplerle de dinlemeye başlayabiliyor. Bundan da kullanıcının haberi olmuyor. Özellikle HomePod ve Apple Watch cihazlarının hatalı dinlemeye sebebiyet verdiği dile getiriliyor.

SİRİ'NİN MAHREM BİLGİLERİ YANLIŞLIKLA KAYDETMİŞ OLABİLİR!

Apple özellikle bunları anlayabilmek için editörler görevlendirmiş ancak kullanıcı farkında olmadığı için kontrol edilen Siri kayıtlarının çok mahrem bilgiler içerdiği ifade ediliyor. İsmi açıklanmayan bir editör uyuşturucu kullanımı, cinsel taciz, doktorlar ile hastalık konuşmaları gibi pek çok içeriğin Siri tarafından dinlendiğini belirtirken kendisinin de son derece rahatsız olduğunu ifade ediyor.

APPLE TÜM DİNLEMELERİ KANUNLAR DAHİLİNDE YAPILIYOR!

Aslında konu kanunlar ve sözleşmeler dahilinde gerçekleşiyor ancak editörün amacı kullanıcıların bunun farkında olarak konuşmaları gerektiğini hatırlatmak. Yani yanı başınızda duran iOS cihazınız veya HomePod cihazınızın farkında olmadan dinleme yapabileceğini bilmeniz gerekiyor. Apple ise içerik kontrolünün yönetmeliklere uygun olarak yapıldığını ve editörlerin dinledikleri içeriklerin kime ait olduğunu bilmediklerini açıkladı.

YORUMLAR 26
 • Harunn 4 yıl önce Şikayet Et
  Sucu şirinin....dinlenmedigimizi Kayı edilmediğini bilmeyen yok...birde parmak izi ve yüz tanıma var...herkes bir şekilde sisteme kaydediliyor...
  Cevapla
 • İdam 4 yıl önce Şikayet Et
  Siri'yi idam etsinler:)
  Cevapla
 • Erdalsilo 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir lirayada satsalar BU sirketten hiç bir şey almadım almam
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  biz biliyoruz ecceleden beri...
  Cevapla
 • fatih akman 4 yıl önce Şikayet Et
  devletimiz inceleme için ülkemizden uzmanlar göndermelidir. yada uluslararası bağımsız bir kuruluş diyecem ama amerikaya apple kim yoğurdun ekşi der bilemem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de sağanak faciası: 2 vatandaş sokakta akıma kapılarak hayatını kaybetti
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...