Mert'in mayın bulan drone'u dünyaya açılıyor!

İKİ yıl önce terör örgütlerinin tuzakladığı patlayıcılar nedeniyle askerlerin şehit olması haberinden etkilenen Mert Delibalta (13), 1 metre yükseklikten uçarak yer altındaki mayınları lazerle tespit edebilen drone üretti.

GİRİŞ 18.11.2019 21:34 GÜNCELLEME 20.11.2019 09:34
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Uluslararası Yetenekli Çocuklar Eğitim Programları (UYCEP) ve Antalya AKEV Üniversitesi işbirliğiyle, üstün yetenekli ve dahi öğrencilerin Antalya'daki kampına katılan İstanbul Alparslan Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Mert Delibalta, yer altındaki mayın ve patlayıcıları bulabilen drone ve Türkiye haritası şeklindeki prototip projelerini anlattı.

İki yıl önce terör örgütlerinin tuzakladığı patlayıcılar nedeniyle şehit düşen askerlerin haberlerini izleyen Mert Delibalta, o dönem Muş 2071 Melikşah Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisiyken, 1 metre yüksekten yer altındaki patlayıcı ve mayınları lazerle tespit edebilen drone geliştirdi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖZEL ÖDÜLÜ ALDI

 

Tasarladığı drone hakkında bilgi veren Mert Delibalta, “Mantığı, yerin 1 metre üstünden yer altındaki patlayıcıları bulmasıydı. Bir gün haber izliyordum, askerlerimiz patlayıcıların tuzaklanması sonucu şehit olmuştu. Bir sonraki gün de aynı şekilde şehit oldukları haberi gördüm ve çözüm bulmak istedim. Yapılan projelere baktım, karadan robotlar var ama çok uzun süre dayanmadığını öğrendim. Ben de neden bunları havadan yapmamayım diye düşündüm. Böyle bir drone tasarladım ve Cumhurbaşkanlığı Özel Ödülü'ne layık görüldüm" dedi.

LAZERLE TESPİT EDİYOR

Drone'da lazer kullanıldığını, yerin üstündeki patlayıcıları 'görüntü işleme' diye tabir edilen şekilde bulduğunu anlatan Delibalta, "Drone üzerine görüntü işleme cihazını yerleştirdim. Bu cihaza barutun elementlerini bilgisayar ortamında java yazılımı desteğiyle kodladım. Kodlanmış görüntü işleme cihazına bağlı kamera, bu elementleri dedektör sistemi sayesinde gördüğünde hemen uyarı sinyali vermeye başlıyor. Barutun nerede olduğunu tespit ediyor. Drone 1 metre derinliğindeki barutu bulabiliyor. Barutun tiplerini tanıtmak için 1107 satır kod yazdım. Bu kodlama işlemi 3 ay sürdü. Drone yerin altındaki patlayıcıları lazerle bulabiliyor" diye konuştu.

TÜRKİYE HARİTALI PROTOTİP

Drone projesi dışında çalışmalar da gerçekleştiren Mert Delibalta, Türkiye haritası şeklinde bir prototip tasarladı. Prototipin üzerinde Türk bayrağı bulunuyor. 'TürkDuino UNO' olarak isimlendirdiği prototip ile istenilen her şeyin yapılabileceğini belirten Delibalta, “Mesela pinine bir tuş atıyoruz ve ışık yakabiliyoruz. İstediğimiz şekilde programlayıp örneğin 'Saat 10.00'a gelince ışığı aç' diyebiliyoruz. Bütün evlerde, iş yerlerinde otomasyon projeleri gibi her şey yapılabilir" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 106
 • emekli42 7 ay önce Şikayet Et
  MaşaALLAH (cc) sana genç adam. Bu ve bunun gibi mucit gençlere insanlarımıza sahip çıkalım. Birileri paraya boğar, başka şeylerle aldatır. Elimizden kaçırırlar.
  Cevapla
 • ismail 7 ay önce Şikayet Et
  helal sana destek verin bu beyinlere
  Cevapla
 • dede korkut 7 ay önce Şikayet Et
  Kıyafetimizi, şapkamızı değiştirdik, medeni ve ilerici olduk diye şıkıdım şıkıdım oynamaktan çalışmaya fırsat bulamamıştık şimdiye kadar. Şimdi artık "meğer kıyafetle, abece ile, ölçü birimleriyle ilgili değilmiş, çalışmak gerekiyor. 13 yaşında bir çocuk ta (Erdoğan'ı yıkmayı düşünmek yerine) çalışınca yapabilir" diyoruz. Bu haber diploma töreninde bile karikatürlerle devlet başkanına hakaret eden ve sonra da kıvır kıvır kıvırtan ODTÜ'lü ablalara ve abilere kapak olsun
  Cevapla
 • Ben ben 7 ay önce Şikayet Et
  aferin oglum masaallah
  Cevapla
 • Adl 7 ay önce Şikayet Et
  MasaAllah sana ey guzel insan seni yetistiren anneye babaya ailene ogretmenlerine helal olsun. Allah yolunu acik etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BDDK'dan 7 bankaya 204 milyon lira ceza!
Son dakika haberi: Diyanet'ten 81 il müftülüğüne talimat!