Gizli belgeler internetsiz bilgisayarlarda yazılacak

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yeni bir karara göre devlete ait yazışmalar “devlet içi dijitalleşme” kapsamında dijital ortama taşınacak. “Gizli” ve “çok gizli” statüsündeki belgeler internetsiz bilgisayarlarda düzenlenecek.

Gizli belgeler internetsiz bilgisayarlarda yazılacak
Gizli belgeler internetsiz bilgisayarlarda yazılacak
GİRİŞ 12.06.2020 14:48 GÜNCELLEME 12.06.2020 15:03

Koronavirüs salgınıyla birlikte dijitalleşme büyük bir ivme kazandı. Bazı güvenlik sorunları olsa da dijitalleşmeyle işlemler çok daha hızlı halloluyor. Devlet kurumları içerisinde de bu nedenle bir dijital dönüşüm süreci başlatıldı.

 

 

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yeni düzenlemeye göre, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren dijital dönüşüm başlayacak. Tüm devlet yazışmaları elektronik ortamda logo, doğrulama kodu ve karekod bulunan eşsiz dijital nüshalarla yapılacak. e-Devlet’te mevcutta bulunan dijital belge doğrulama sistemi, artık devlet içi yazışmalarda da kullanılacak.

BELGELER İKİ STATÜYLE DEĞERLENDİRİLECEK

 

 

Devlet tarafından gizli ve çok gizli statüsündeki belgeler, internetsiz bilgisayar aracılığıyla düzenlenecek. İnternetsiz ortamda hazırlanan belgeler için de Z kodu kullanılacak. Belgelerin üzerinde kırmızı ve büyük harflerle gizlilik dereceleri yazacak.

Özel statüdeki belgeler çift zarfa koyulacak. İçteki zarfın üzerinde gizlilik düzeyini bildiren bir kaşe ve belgenin muhatabına ait bilgiler yer alacak. Belgelerin şehirler arası teslimatından PTT sorumlu olacak. Söz konusu gizli yazışmaları yapan devlet dairelerin de Kontrollü Evrak Bürosu adı verilen ve gizliliğin korunmasından sorumlu birimler açılacak.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hemen telefonunuzdan silin! Google uyardı...
Lübnan'daki facia ile ilgili skandal sözler!  'Muhteşem bir havai fişek gösterisi seyrettik'