Bulanık çıkan fotoğrafları HD kalitesine dönüştüren yapay zeka

Günümüzde kamera teknolojisi ne kadar gelişmiş olsa da hala bazı fotoğraflar bulanık çıkabiliyor. Akıllı telefonlardan dijital fotoğraf makinelerine kadar tüm cihazlar ne yazık ki bulanık fotoğraf çekebiliyor. Yeni geliştirilen bir yapay zeka sayesinde artık bulanık fotoğraflar tarihe karışacak.

Bulanık çıkan fotoğrafları HD kalitesine dönüştüren yapay zeka
Bulanık çıkan fotoğrafları HD kalitesine dönüştüren yapay zeka
GİRİŞ 13.06.2020 10:50 GÜNCELLEME 13.06.2020 10:50

Akıllı telefonlar ve dijital fotoğraf makinelerinden önce fotoğraf çekmek nispeten kolaydı. Çünkü günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte yeni özellikler kazanan kameraların kullanımı da karmaşıklaşmaya başladı. Fakat gelişen tüm teknolojilere rağmen bulanık çıkan fotoğraflara bir çare bulunamamıştı. 


ABD'de bir üniversitede araştırmacılar bir yapay zeka ile bu sorunu aşmayı başardı. Yeni geliştirilen yapay zeka ile mozaiklenmiş gibi görünen fotoğraflar bile yüksek çözünürlüklü hale getirilebiliyor. 

Sistem önceden üretilmiş yapay zeka fotoğraf ağı olan GANs üzerinden benzer fotoğrafları tarayarak gerçeğe en yakın olan modeli ortaya çıkarıyor.

Bilim insanları bu araştırmayla, 64 kata kadar bozulmuş ve bulanıklaşmış fotoğrafların, tam gerçekçi bir şekilde yapay zeka tarafından yeniden oluşturulabildiğini açıkladı.

Bulanık fotoğrafları yüksek çözünürlüklü hale getiren yapay zeka uygulamasına http://pulse.cs.duke.edu/ sitesinden ulaşabilirsiniz. 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
hd
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan müjdelemişti... Pratisyen hekime 2 bin 500, uzman doktora 5 bin lira zam!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum