Twitter'a çeyrek milyar dolarlık ceza

Twitter, geçtiğimiz ay yaşanan hack skandalı sonrası iki faktörlü doğrulamayı hala düzeltmeye çalışıyor. Kullanıcılarının güvenini sarsan sosyal medya platformu, toplam gelirinin bir kısmını ceza olarak ödeyebilir.

Twitter'a çeyrek milyar dolarlık ceza
Twitter'a çeyrek milyar dolarlık ceza
GİRİŞ 04.08.2020 09:07 GÜNCELLEME 04.08.2020 09:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Twitter hakkında yazılan bir şikayet dilekçesinin faturası büyük olacağa benziyor. Federal Ticaret Komisyonu tarafından değerlendirilen dilekçe sonucu güvenlik açıkları bulunan Twitter’a çeyrek milyar dolarlık bir ceza söz konusu.

Twitter'a son 7 yıl içinde üye olan ve iki faktörlü doğrulamayı kullanan kişilerin e-posta ve telefon numaraları reklamlardan gelir elde eden kişilerin eline geçmişti. Bu skandalı Twitter yönetimi bir talihsizlik olarak adlandırmıştı. 

Twitter'ın sahibi zan altında

Bu talihsizlik yüzünden mağdur olan kullanıcılar, reklam şirketlerinden onlarca mesaj aldığını söylemişti ve bu şirketlerin onları nasıl bulduğunu merak etmişti. Twitter’ın sahibi olan Jack Dorsey, reklamlardan gelir elde eden kişilerin reklam listeleri ile bu sistemi güvenlik amacı ile kullanan kullanıcılara ait olan bilgilerin yazılımsal bir hata yüzünden yanlışlıkla eşleştiğini söylemişti.

Birçok siber güvenlik uzmanı, Twitter’ın bunu bilerek yaptığını ve kullanıcılara ihanet ettiğini belirtiyor. Buna ek olarak Jack Dorsey’in 2011 yılında Federal Ticaret Komisyonu ile yaptığı mutabakat anlaşmasını ihlal ettiği söyleniyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, Twitter’ın bu nedenlerden ötürü 250 milyon dolar para cezasına çarptırılabileceğini açıkladı. Twitter ise bu cezanın 150 milyon dolar ila 250 milyon dolar arasında olacağını düşünüyor.

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • nasih yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
    güvenlik açığı için verilmiş yani şu içeriği kaldır diye değil basaksehırden selam
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ata Atun: Artık çok geç! Atı alan Türkiye Üsküdar'ı geçti
Suudi Arabistan'dan umre kararı! Tarih belli oldu