Apple'dan kendi kendini onaran telefon

Amerika merkezli Apple firmasının Iphone ismini verdiği akıllı telefonu uzun bir süredir bir iletişim aracından ziyade bir moda aksesuarı niteliğinde. Apple bu ürünleri için bir adım daha atarak işleri tamamen farklılaştırabilir. Firma kırık camını zamanla onarabilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Apple'dan kendi kendini onaran telefon
Apple'dan kendi kendini onaran telefon
GİRİŞ 07.10.2020 07:49 GÜNCELLEME 07.10.2020 07:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Apple, insan yardımı olmadan cihaz üzerindeki bir kırığı veya hasarı onarabilecek, kapakla birlikte gelen katlanabilir bir akıllı telefon patenti için başvuruda bulundu. Firma mühendisleri her kapandığında telefonun hassas olarak nitelendirilen dokunmatik ekranını korumanın yollarını bulmaya çalışırken, hasarlı ekranla alakalı ciddi problemler yaşadılar.

Samsung ilk katlanabilir telefonunu tanıtmak ve teknoloji editörlerine test ettirmek için belirttiği süreyi 5 ay aşmıştı. Firma yaptığı açıklamada test aşamasında bu cihazları 200 bin defa katlayıp eski haline getirseler bile ekranın koruyucu katmanının üzerinde basit çatlaklar birkaç günlük kullanım sonrasında oluşmuştu.

BAŞVURU OCAKTA YAPILMIŞ

Apple ise kendi kendini onarabilen ve katlanan telefon patenti başvurusunu ise Ocak ayında yapmış. Bu patent dosyasında ise bahsi geçen cihazın şarj esnasında veya belirli zamanlarda kendi kendini iyileştirebileceğini belirtiyor. Ayrıca bu başvuru, telefonun esnek kaplamasının malzemesinin “dışarıdan müdahale olmadan” bir çatlağı veya oluğu algılamak ve ardından doldurmak için tasarlanabileceğini söylüyor. Alternatif olarak telefon kendi ısısını, ışığını ve elektriğini de kaynak olarak kullanarak ekranını onarabilecek.

Patent ile alakalı bir diğer bilgi ise telefonun ekranının özellikle katlanan kısmı, ‘elastomer’ isimli bir madde ile gelebilmesi. Bu madde köpük şilte gibi şeklini kaybedebilen ve yeniden kazabilen bir yapıda.

CCS Insight analisti Ben Wood, "Çizilen ve kırılan ekranlar akıllı telefon kullanıcılarının en nefret ettiği şeylerin başında geliyor. Apple gibi bir markanın bu tarzda sorunları ortadan kaldırmak için yeni adımlar atması hatta yenilik arayışlarına girmesi oldukça normal. Bu tarz kendi kendini iyileştirme teknolojisini ilk defa görmüyoruz, LG 2013 yılında bu tarz bir deneme yapmıştı" açıklamasında bulundu.

Apple henüz katlanabilir bir telefon modelinin piyasaya sürülmesiyle alakalı bir çalışma yapmamıştı.

YORUMLAR 4
 • Benli 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayemizde Adamlar para basan telefon da çıkarmışlar
  Cevapla
 • garip 3 yıl önce Şikayet Et
  AFFERİM kendi kendine konuşan olasında
  Cevapla
 • k-keskin 3 yıl önce Şikayet Et
  yakında telefondan Aladdinin cin'i çıkar
  Cevapla
 • Terazi 3 yıl önce Şikayet Et
  Duy da İNANMA! Normal çalışan telefonları güncelleme adı altında çalışmaz hale getirip devre dışı bırakan herifler bir de kırık telefonu onaracak mı, hiç sanmıyorum, maksat sansasyon olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Atatürk ve Erdoğan'a hakaret eden DEM Partili gözaltına alındı
Fırtınaya dayanamayan cami minaresi yıkıldı