Instagram'a soruşturma açıldı: Çocuklar platformda güvende mi?

Instagram’a çocuklar için yeterli koruma ve kısıtlama olmaması nedeniyle hakkında soruşturma açıldı. Facebook’u yüklü miktarda para cezası ile verilebileceği yönünde iddialar bulunuyor.

Instagram'a soruşturma açıldı: Çocuklar platformda güvende mi?
Instagram'a soruşturma açıldı: Çocuklar platformda güvende mi?
GİRİŞ 19.10.2020 14:38 GÜNCELLEME 19.10.2020 14:38

Sosyal medya uygulaması Instagram hakkında çocukların platformdaki verilerinin işlenmesi ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı. İrlanda Veri Koruma Kurumu (DPC), platformdaki çocuklara ait verilerin korunması konusunda Instagram’ı incelemeye aldı.

Soruşturmada Instagram'ın mahremiyet yasalarını ihlal ettiği sonucuna varılırsa, uygulamanın sahibi Facebook büyük bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. BBC’nin haberine göre soruşturma, Instagram'ın işletme hesaplarındaki iletişim bilgilerini, uygulamaya giren herkese göstermesine yönelik şikayetlerle başladı.

ABD'li birçok teknoloji devinin Avrupa merkezleri İrlanda'da ve DPC, 2018'de yürürlüğe giren AB Genel Veri Koruma Kuralları (GDPR) uyarınca başlıca AB denetleme ve düzenleme kurumu. DPC, bireylerin internetteki mahremiyet haklarını korumaktan sorumlu ve büyük para cezaları verme yetkisi bulunuyor.

18 yaşın altında en az 60 milyon Instagram kullanıcısı var

Şubat 2019'da veri uzmanı David Stier, dünya genelindeki 200 bin Instagram kullanıcısının profillerini analiz etti. Stier, bir yıldan uzun bir sürede, 18 yaşının altındaki en az 60 milyon kullanıcıya, profillerini kolayca işletme hesabına çevirme seçeneği verildi.

Instagram işletme hesaplarında, kullanıcıların telefon numaralarını ve adreslerini kamuya açık hale getirmeleri gerekiyor, bu da çok sayıda kullanıcının kişisel bilgilerinin, diğer Instagram kullanıcılarına görünür olması anlamına geliyor.

Bilgisayarla Instagram'a erişilirken de sitenin HTML kaynak kodunda da bulunuyor, bu da bilgisayar korsanlarınca "kazınabileceği" anlamına geliyor. Stier, bulgularını Facebookla paylaştı ancak blogunda Instagram'ın işletme hesaplarının e-posta ve telefon numaralarını maskelemeyi reddettiğini yazdı.

Facebook, Instagram sayfalarının kaynak kodundan iletişim bilgilerini kaldırmayı ise kabul etti. Ancak Kier, bilgisayar korsanlarının Instagram'ın internet sayfasından kişisel bilgilerin çalınmış olabileceğini söylüyor.

Stier "Çocukların telefon numaraları ve elektronik posta adreslerini yabancılar bir tıkla bulamasın diye saklama sorumluluğmuuz var. Bir ebeveyn olarak, Instagram'ın küçük yaştakilere önerdiği deneyimin mümkün olduğunca çok yetişkinlerce denetlendiği güvencesini istiyorum" diyor.

ETİKETLER
İnstagram igtv
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mescid-i Aksa’da “Erdoğan” sloganları yükseldi
Başkan Erdoğan'dan son dakika normalleşme açıklaması! Tedbirler ne zaman gevşeyecek?