Facebook 100 dil arasında çapraz çeviri yapabilen yapay zekasını tanıttı

Facebook, yeni bir çeviri yapay zekası geliştirdiğini duyurdu. Sosyal medya devinin geliştirdiği yapay zeka 100 dil arasında çeviri yapabiliyor. Facebook ayrıca ilk açık kaynaklı çok dilli makine çevirisi modelini de tanıttı.

Facebook 100 dil arasında çapraz çeviri yapabilen yapay zekasını tanıttı
Facebook 100 dil arasında çapraz çeviri yapabilen yapay zekasını tanıttı
GİRİŞ 20.10.2020 09:22 GÜNCELLEME 20.10.2020 09:22

Facebook, mevcut sistemlerin çoğunda olan ilk olarak İngilizceye çevirip sonra hedef dile çeviren sistemin aksine herhangi bir 100 dil çifti arasında çapraz çeviri yapabilen M2M-100 adı verilen bir yapay zeka geliştirdi.

Başarı yüzdesi yüksek

Yapay zeka, bu tür sistemlerden, makine çevirilerinin kalitesini otomatik olarak değerlendirmek için akademisyenler tarafından kullanılan 100 puanlık bir ölçekte 10 puanla daha iyi performans gösteriyor. Modelin ürettiği çeviriler, insanlar tarafından da değerlendirildi ve yaklaşık yüzde 90 doğru olarak puanladı.

Normal çeviri sistemleri büyük ölçüde bir ara çeviri katmanı olarak İngilizceye bağlıdır. Örneğin standart sistemlerde Çince'den Fransızcaya çeviri aslında Çince'den İngilizce'ye daha sonra İngilizce'den Fransızca'ya gerçekleşir.

Facebook, yeni sistemi uygulamaya entegre etmek istiyor

M2M-100 sistemi, web'den 100 dilde toplanan 7,5 milyar cümle çiftinden oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitildi ancak tüm diller eşit sayıda cümle çiftine sahip değildi.

Facebook'tan yapılan açıklamada: "Yıllardır, yapay zeka araştırmacıları farklı görevlerdeki tüm dilleri anlayabilen tek ve evrensel bir model oluşturmak için çalışıyorlar. Tüm dilleri, lehçeleri ve yöntemleri destekleyen tek bir model, daha fazla insana daha iyi hizmet etmemize, çevirileri güncel tutmamıza ve milyarlarca insan için eşit şekilde yeni deneyimler yaratmamıza yardımcı olacak." ifadelerine yer verildi.

 

KAYNAK: DONANIMHABER, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'de paylaşıldı! Uzaydan kızılötesi Türkiye (31 Temmuz 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Aladağ'daki orman yangınına havadan ve karadan yapılan müdahale böyle görüntülendi!