NASA tarihi olayı resmen duyurdu! Bütün dünya bu haberi bekliyordu...

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni keşfi açıkladı. NASA, ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.

NASA tarihi olayı resmen duyurdu! Bütün dünya bu haberi bekliyordu...
NASA tarihi olayı resmen duyurdu! Bütün dünya bu haberi bekliyordu...
GİRİŞ 26.10.2020 20:33 GÜNCELLEME 27.10.2020 22:05
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay'ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor.'' ifadesine yer verildi.

 

 

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi. 

 

 

Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA'ya ait bir uydu tarafından alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin yaklaşık 40 bin kilometrekare veya ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1'i oranında yer kapladığını açıkladı.

Hayne, "Daha önce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha kolay çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Ay'da astronotların ihtiyaç duyacağı şeyler açısından bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Daha önce 26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, "Artemis" adlı program çerçevesinde 2024'te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

"AY'IN GÜNEŞ IŞIĞI ALAN TARAFINDA SU TESPİT ETTİK"

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yöneticisi Jim Bridenstine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ay'ın yüzeyinde su bulduklarını duyurdu.

Bridenstine paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"@SOFIATelecobe'u kullanarak, Ay'ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay'da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde."

YAZDIR
YORUMLAR 143
 • Düşünceli 9 ay önce Şikayet Et
  Su varsa hayat da vardır. Yaşasın... Kıyamet koparsa kaçacak bir yer buldular.
  Cevapla
 • Hakan 9 ay önce Şikayet Et
  Vay be ne büyük iş, he tüm dünya bunu bekliyordu.
  Cevapla
 • Muhammed Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Kuyu suyuymuş...
  Cevapla
 • Kırsehirli 9 ay önce Şikayet Et
  Uzay çalışmalarına harcanan paralarla dünyada daha güzel yaşanılacak bir yer haline getirilebilirdi
  Cevapla
 • öz 9 ay önce Şikayet Et
  dünyayı talan et,gözünü uzaya dik,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye felaketi yaşıyor! Hava kararınca yangınların büyüklüğü ortaya çıktı
Yangınlara ilişkin çarpıcı açıklama: Dışarıdan inanılmaz bir istihbarat desteği var!