Uzay interneti Starlink beta testlerine başlıyor

Elon Musk’ın uydular aracılığıyla uzaydan internet dağıtacağı Starlink projesinin herkese açık beta programı başlıyor. Aylık ücreti biraz yüksek olan uydu interneti yüksek hız vaat ediyor.

Uzay interneti Starlink beta testlerine başlıyor
Uzay interneti Starlink beta testlerine başlıyor
GİRİŞ 27.10.2020 14:38 GÜNCELLEME 27.10.2020 14:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX yakında Starlink uydu internet hizmetinin herkese açık beta testine başlayacak. Bazı kullanıcılar, şirketten kendilerini programa katılmaya davet eden bir e-posta aldıklarını açıkladı. Ayrıca Starlink'in iOS platformu için resmi uygulaması AppStore'da göründü.

 

 

SpaceX aslında geçtiğimiz yaz Starlink'in kapalı beta testini gerçekleştirmişti. Bu teste şirket çalışanlarının katıldığını belirtmemiz gerek. İlk testler, internet iletişim uydularının tam olarak konuşlandırılmış bir ağı olmamasına rağmen oldukça iyi bir internet bağlantı hızı olduğunu doğrulamıştı. Bugün Reddit forumunun kullanıcılarından biri, şirketten onu Starlink'in beta testine katılmaya davet eden bir e-posta aldığını bildirdi.

 

 

499 dolarlık ekipman gerekiyor

Beta teste katılan kullanıcıların, 20 ila 40 ms arasında değişen gecikme seviyeleri ile 50 ila 150 Mbps arasında internet hızları alabilecekleri belirtilmiş. Şirket ayrıca, kullanımda olan uydu sayısının az olması nedeniyle uydu iletişiminin bir süre tamamen kullanılamayacağı konusunda da uyarıyor. SpaceX'in yaz aylarında İnternet bağlantısı gecikmelerini 16-19 ms'ye düşürmeyi planladığı ise e-postanın dikkat çeken kısımlarından biri diyebiliriz.

Şirket e-postada, beta testin bir parçası olarak Starlink uydu internetin nasıl kullanılacağını da açıklıyor. Beta teste katılacak olan kullanıcıların 499 dolarlık bir ekipman masrafını gözden çıkarmaları gerektiği ve hizmetin aylık fiyatının ise 99 dolar olacağı belirtilmiş. Bugün resmi Starlink uygulaması iOS işletim sistemi için AppStore'da ortaya çıktı. Uygulama, gerekli ekipman ayarlarını yapmanıza ve uydu internet hizmetine bağlanmanıza yardımcı olacak. Ayrıca veri aktarım hızı testlerini yapmanıza ve internet bağlantısı sorunlarıyla ilgili raporlar ve şikayetler göndermenize de olanak tanıyor.

KAYNAK: DONANIMHABER
YORUMLAR 1
  • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
    Pahalı falan değil. Bu hizmet minimum 1gbit olacak ve ister gemide ister uçakta nerede olursan ol çalışıyor. 1 gbit internet alıp, 100 kişi paylaşabilirsin. Bu şekilde baya bedavaya geliyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
BMGK'de tarihi Filistin oylaması! ABD tarihe geçecek kararı veto etti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son asrın en büyük katliamlarından birisi Gazze'de yaşanıyor