NASA gök taşı örneklerini kapsülle dünyaya gönderiyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx, topladığı gök taşı örneklerini dünyaya göndermek için bir kapsüle yerleştirdi.

NASA gök taşı örneklerini kapsülle dünyaya gönderiyor
NASA gök taşı örneklerini kapsülle dünyaya gönderiyor
GİRİŞ 29.10.2020 23:01 GÜNCELLEME 29.10.2020 23:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Uçuş kontrolörleri, OSIRIS-REx'in 20 Ekim'de temas ettiği Bennu isimli gök taşından robot koluyla topladığı numunelerin uzaya sızmaya başlamasının ardından operasyona hız verdi.

 

 

NASA'dan yapılan açıklamada, OSIRIS-REx görevinin, uzay aracının numune toplayıcı başlığını, Numune Teslim Kapsülü (SRC) içine başarıyla yerleştirdiği belirtildi. NASA'dan 21 Ekim'de yapılan açıklamada, uzay aracı OSIRIS-REx'in kum ve toz parçacıklarını toplamak için 500 metre çapındaki gök taşı Bennu'nun yüzeyine başarılı şekilde birkaç saniyelik iniş yaptığı bildirilmişti.

OSIRIS-REx'in Bennu'dan topladığı numuneler, hedeflenen 60 gramdan fazla olması ve numune toplayıcı aparatın kapağının araya sıkışan kaya parçacıkları nedeniyle tam kapanmaması üzerine uzaya saçılmaya başlamıştı.

 

 

NASA'nın uzay aracının toplayacağı örneklerin, Güneş Sistemi'nin oluşumuna ilişkin yeni bulgulara kapı açması bekleniyor. Aralık 2018'te Bennu'ya ulaşan OSIRIS-REx'in Eylül 2023'te dünyaya dönmesi planlanıyor.

Japonya, "Hayabusa 2" uzay aracıyla "Ryugu" asteroidinden, ABD ise "OSIRIS-REx" uzay aracıyla "Bennu" asteroidinden kaya örnekleri toplamayı amaçlayan uzay görevleri yürütüyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • mdn 1 ay önce Şikayet Et
  Uzay madenciliğine başlamışlar. Bir de kılıf uydurmuş. Güneş Sistemi'nin oluşumuna ilişkin yeni bulgulara kapı açması bekleniyormuş. Kesin tek sebebi budur.
  Cevapla
 • Mehmet 4 hafta önce Şikayet Et
  Kerem en öyle san. Göktaşı dünya gibi çelitliliğe sahip değil.
  Cevapla
 • Kerim 1 ay önce Şikayet Et
  60gram numuneden ne tür bir madencilik olabilir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk koridorunda İran'ı korkutan ihtimal!
Son dakika: Skandal sözler sonrası CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'a kötü haber!