KOVİD-19'dan karlı çıktı milyarderler listesine girdi

Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, Zoom'un CEO'su Eric Yuan'ı dünyanın en zenginleri arasına getirdi.

KOVİD-19'dan karlı çıktı milyarderler listesine girdi
KOVİD-19'dan karlı çıktı milyarderler listesine girdi
GİRİŞ 07.01.2021 16:01 GÜNCELLEME 07.01.2021 16:01

Koronavirüs nedeniyle milyonlarca kişinin evlere kapanmasıyla, başta Zoom olmak üzere birçok konferans uygulamasına olan talep arttı.

Ayrıca bazı şirketler, bu potansiyelden faydalanmak için kendi uygulamaları üzerinde çalışmaya başladı.

Zoom, geçtiğimiz yıl ABD, İngiltere ve Avrupa'nın birçok şehrinde milyonlarca kez indirildi ve dünya çapında en çok indirilen iş uygulaması oldu.

98 milyar dolar değer biçiliyor

Merkezi Kaliforniya'da bulunan şirket, Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından 2011 yılında kuruldu.

Zoom'da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyona kadar yükseldi.

Şirket, 2019 yılında halka arz edilerek ABD borsalarında Nasdaq Endeksi'nde işlem görmeye başladı. O zamanlar piyasa değeri 16 milyar dolara kadar yükselen Zoom, günümüzde koronavirüs salgını sayesinde piyasa değerini 98 milyar dolara kadar çıkarttı.

En zenginler listesine girdi

Zoom'un koronavirüs salgını nedeniyle artan popülaritesi, şirketin kurucusu ve CEO'su Eric Yuan'ın servetine servet kattı.

Zoom hisselerindeki artış sonrası Eric Yuan, dünyanın en zengin 100 isminden birisi oldu. Yuan'ın Zoom'daki hisselerinin yaklaşık 17 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: ENSONHABER, HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dezenformasyonla mücadele yasası ne getiriyor?
Türkiye'den Yunanistan ve AB'ye Libya tepkisi: Hiçbir kıymeti yok