WhatsApp veri paylaşımı sözleşmesi durduruldu mu? İşte Rekabet Kurulu kararı

WhatsApp'ın kullanıcılarına zorunlu tutuğu yeni veri paylaşımı sözleşmesi Rekabet Kurulu tarafından alınan karar ile durduruldu. Popüler mesajlaşma devi tüm kullanıcılarına sözleşmeyi kabul etmeleri için 8 Şubat 2021 tarihine kadar müsaade etmişti. İşte Son dakika olarak açıklanan durdurma kararı

WhatsApp veri paylaşımı sözleşmesi durduruldu mu? İşte Rekabet Kurulu kararı
WhatsApp veri paylaşımı sözleşmesi durduruldu mu? İşte Rekabet Kurulu kararı
GİRİŞ 11.01.2021 14:09 GÜNCELLEME 11.01.2021 14:10

Rekabet Kurulu tarafından WhatsApp veri paylaşımı zorunluluğunu durdu. Bilindiği üzere popüler mesajlaşma devi WhatsApp, yeniden düzenlediği veri gizliliği sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat itibari mesajlaşma platformunu kullanamayacağı açıklamasını yapmıştı. Dünyanın gündemine oturan bu olay sonrası başta sosyal medya platformları olmak üzere birçok dijital platformda tepki gördü. Kullanıcıların büyük bir bölümü ise #WhatsAppSilmiyoruz kampanyası başlatarak diğer alternatif uygulamalara geçiş yaptığını açıkladı. Türkiye’de ise Rekabet Kurulu tartışmalara neden olan süreci durdurduğunu açıkladı.

 

WHATSAPP VERİ PAYLAŞIMI ZORUNLULUĞU DURDURULDU!

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğunu açıkladı. İşte açıklama ;

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

 

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

WHATSAPP HANGİ KİŞİSEL BİLGİLERİ TOPLAYUYOR?

Popüler mesajlaşma devi WhatsApp’ın internet sitesinde kullanıcılarından topladığı verileri detayları ile belirtiyor. İşte merak edilen o veriler ve açıklama;

WhatsApp,hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer alıyor. Uygulama elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler için kullanıyor.

ETİKETLER
WhatsApp sözleşme
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yine kendini yalanladı, komik duruma düştü! YİD'e karşı çıkan Kılıçdaroğlu'nu kendi sözleri zora sokacak
Bakan koca müjdeyi verdi! Sinovac aşısı geliyor