WhatsApp'ın sözleşme skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle! Nükleer saldırıda bile...

WhatsApp’ın hamlesi acil önlemleri gündeme getirdi. Fizibilite çalışmaları sürdürülen “Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi”nin inşaatına bu yıl başlanacak. Böylece Türkiye’nin verileri Türkiye’de kalacak. 308 dönüm arazi üzerinde kurulacak tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare beyaz alan oluşturulacak. Sistemler nükleer, elektromanyetik saldırılarda bile kesintiye uğramayacak.

WhatsApp'ın sözleşme skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle! Nükleer saldırıda bile...
WhatsApp'ın sözleşme skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle! Nükleer saldırıda bile...
GİRİŞ 14.01.2021 06:31 GÜNCELLEME 14.01.2021 06:35
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Türkiye, Türkiye’nin veri güvenliğini sağlamak için kritik bir adım atmaya hazırlanıyor. Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nin inşaatına bu yıl başlanması planlanıyor. WhatsApp gibi uygulamaların oldubitti veri emrivakisi Türkiye’yi bu alanda hızla önlemler almaya yöneltti. Uluslararası standartlarda bir veri merkezi için kolları sıvayan Hükümet, Türkiye’nin en kritik tesisini Ankara’da inşa edecek.

 

 

308 DÖNÜME İNŞA EDİLECEK

Nükleer, elektromanyetik saldırılar dahil sistemlerin kesintiye uğramadan devam edeceği bir tesis planlanırken, 308 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare bir beyaz alan oluşturulacak.

 

 

GÖMÜLÜ VE GİZLİ OLACAK

4 bölgeden oluşacak olan tesisin birinci bölgesinde gömülü bir tesis yer alacak. Nükleer bir saldırıda dahi o tesis kendisini kapattığı zaman aylarca oradaki personel için hem yaşam alanları olacak, hem de sistemler hiç kesintiye uğramadan çalışmaya devam edecek. Ulusal güvenlik nedeniyle tesisin yerinin gizli tutulması planlanırken, projenin gerçekleştirileceği yer ve çevresi, “güvenli alan” ilan edilecek, bölgede konut ve yerleşim alanlarının inşasına izin verilmeyecek.

TÜRKİYE’NİN VERİSİ TÜRKİYE’DE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının hayata geçireceği Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de kalması sağlanacak. Daha önce fizibilite ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalarına başlanılan veri merkezi ile kamuya ait bilgi işleme kaynaklarının kontrol altında tutularak bir ortamda yönetilmesi, verilerin saklanması, işletilmesi ve tekbir noktadan sunulması için oluşturulan gelişmiş teknik altyapı ile donatılan yüksek düzeyli güvenliğin sağlandığı, 7/24 hizmetin sunulacağı, yönetilebilir bir ekosistem tasarlandı.

SİBER KALKAN

Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile her biri kendi veri merkezini kurmuş veya kuracak olan kurumların ayrı ayrı harcama yapmasının önüne geçilecek. Tek noktadan yönetimin sağlanması ile siber güvenlik tehditleri önlenebilecek ve bilgi güvenliği bakımından güçlü bir altyapı oluşturulacak. Projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtilirken, özellikle WhatsApp’ın veri güvenliği ihlali sonrasında çalışmanın daha da hızlandırılarak bu yıl inşaat faaliyetlerinin başlamasının planlandığı öğrenildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • ülke agi 1 ay önce Şikayet Et
  kendi internetimizi kurmadıgımız müddetçe hepsi bir yere mahkum. hangi adresleme ile döndüreceksiniz interneti? türkiye kendi iç agını kurmalı. kamu, özel hepsi faydalanabilmeli.
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Artik yabanci yazilimlardan uzaklasma zamani geldide geciyor Devletimizin en iyi cevabi verceginden hic süphem yoktur. Cumhutbaskanim bu konuyu en iyi sekilde göz önünde bulunduracaginza inaniyorumDevletimizin ve Milletimizin bekasi en önde gelendir.
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  milletin önce bu gavur hayranlığını bırakması lazım. Yerli malı müslüman malı kullamaya gayret etmesini diliyorum...
  Cevapla
 • Angaralı 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet kurumlari vatsap kullanmamali milli bir program yapmak sart
  Cevapla
 • asmtt 1 ay önce Şikayet Et
  whatsapp, facebook çıkalı yıllar olmuş, daha yeni farkına varıyoruz verinin öneminin...günaydın, günaydın...adamlar hepimizin sanal kopyasını yapacak kadar tanıyor artık bizi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
11 ilde yeni karantina kararları
Türkiye'nin Google hamlesi örnek oldu! (05 Mart 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)