Bangladeş'te yerli uygulama BİP’e ilgide büyük artış

Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP, WhatsApp'ta mahremiyetin korunmasına ilişkin endişelerin ardından Bangladeşli kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen uygulama oldu. Bir günde 92 basamak yükselerek Telegram, Whatsapp ve Signal'ı geçti.

Bangladeş'te yerli uygulama BİP’e ilgide büyük artış
Bangladeş'te yerli uygulama BİP’e ilgide büyük artış
GİRİŞ 17.01.2021 13:37 GÜNCELLEME 17.01.2021 17:43
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Bangladeşli gazeteci Aoulad Hüseyin, yaptığı açıklamada, "BiP'i kullanmanın WhatsApp'tan daha güvenli olduğunu düşünüyorum çünkü BİP, kullanıcıların tüm bilgilerini güvende tutacağını garanti ediyor." ifadesini kullandı.

 

 

WhatsApp'ın gizlilik politikasındaki değişikliklerin kendisini geçiş yapmaya ittiğini söyleyen Hüseyin, "WhatsApp, kullanıcıların bilgilerini Facebook ile paylaşmaya karar verdiğinden dolayı mahremiyetim konusunda endişe duydum ve BiP'e geçmeye karar verdim." dedi.

Türkiye ve Erdoğan sevgisi uygulamanın benimsenmesini etkiledi

 

 

Dakka Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Enstitüsünden Prof. Zerina Begüm, kullanıcıların yeni bir şeyle doğal olarak ilgilendiklerini belirterek "Böylece yeni tanıtılan BiP, insanların ilgisini çekti ve WhatsApp'ın tartışmalı hamlesinin yarattığı boşluk, uygulamanın popülerlik kazanmasında önemli rol oynadı." değerlendirmesinde bulundu.

Bangladeşlilerin Türkiye hakkındaki olumlu düşüncelerine katıldığını dile getiren Begüm, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan duyguların uygulamanın Bangladeş’te benimsenip kullanılmasında büyük rolü olduğunu söyledi.

Başkent Dakka'da öğrenci olan Oliur Rahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Başta cesur lider Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’yi ve Türk dizileri Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman ve Uyanış: Büyük Selçuklu’yu çok seviyorum. Bu yüzden Türk uygulaması BiP’i ana mesajlaşma uygulamam olarak indirdim ve bundan sonra WhatsApp yerine onu kullanacağım.” dedi.

Bilgi teknolojileri uzmanı Rakibul İslam, Türkiye'nin girişimine övgüde bulunarak BiP'nin durum ve tema seçenekleri gibi daha fazla özellik eklemesi gerektiğini söyledi.

Bangladeş Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu verilerine göre, yaklaşık 27 milyon kişi akıllı telefon kullanıyor. Bir günde 92 basamak yükselen BiP uygulaması Telegram, Whatsapp ve Signal'ı geçti ve ülkede en çok indirilen uygulama oldu

Dünyanın önde gelen uygulama mağazası optimizasyonu ve mobil uygulama yazılım platformlarından biri olan MobileAction'a göre, BiP şu anda Bangladeş'te Android kullanıcıları tarafından en çok indirilen anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en üst sırada yer alıyor.

BiP’in indirilmesindeki artış, 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp'ın kısa süre önce gizlilik politikasında ana şirket Facebook ile daha fazla veri paylaşmasına izin veren tartışmalı değişiklikler getirmesinin ardından dünya çapında ivme kazanmıştı.

BİP, WhatsApp'ı Bangladeş'te ikinci sıraya geriletirken, onu imo, Facebook Messenger ve Telegram Messenger takip ediyor.

50 milyondan fazla indirildi

Google Play Store’un dünkü verilerine göre, BiP dünya çapında 50 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildi.

Dünya çapında 106 dile anlık çeviri imkanı ve döviz kuru gibi çok çeşitli yardımcı özellikler sunan uygulama, güvenli, kullanımı kolay ve ücretsiz iletişim imkanı sunuyor. Kullanıcılar ayrıca aynı anda 10 kişiye kadar görüntülü ve sesli görüşme yapabiliyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
turkcell
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Selami Uçar 6 ay önce Şikayet Et
  En popüler uygulamalar incelenip acilen geliştirilmesi şart. Bu fırsatı değerlendirin ve bir dünya lansmanı gerçekleştirin. Artık uygulamalar bacasiz fabrika gibi oldu. Youtube, facebook, google vb. uygulamalarının benzerlerini yapıp dünyaya pazarlamamız lazım.
  Cevapla
 • gonyalı adil 6 ay önce Şikayet Et
  Bizim başımıza bela gelmeden tedbir almayı ne zaman öğreneceğiz milletçe. kamu kurumlarının tamamında watsap gurubu var. Yazık
  Cevapla
 • ademoğlu 6 ay önce Şikayet Et
  bize bizden başka herkes güveniyor da bi biz kendimize güvenmiyoruz
  Cevapla
 • gürbetci 6 ay önce Şikayet Et
  Ben almanyadayim bip kullaniyorum vallahi süper net konuşuluyor birakin rusu amariksni yerli BIP kullanin
  Cevapla
 • a.colak 6 ay önce Şikayet Et
  Bende Hollanda da Simdik yukledim,super.
  Cevapla
 • Cevdet 6 ay önce Şikayet Et
  iyide çok dil destekli yapsalar daha iyi olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca tek tek açıkladı! Bu rakamlar her şeyi anlatıyor
Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı teklif! (28 Temmuz 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)