Apple’a Telegram nedeniyle dava açıldı

Apple’a Telgram uygulamasını App Store’da bulundurması nedeniyle dava açıldı. Bağımsız bir internet koalisyonu tarafından açılan davada Apple’ın Telegram uygulamasını yasaklaması gerekçesi öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde Trump destekçilerinin uygulaması Parler’ı kapatan Apple’ın Telegram’a dokunmaması bu davanın temelini oluşturuyor.

Apple’a Telegram nedeniyle dava açıldı
Apple’a Telegram nedeniyle dava açıldı
GİRİŞ 18.01.2021 10:04 GÜNCELLEME 18.01.2021 10:11

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kendi ülkesinde kafa karıştıran bir dava ile karşı karşıya. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde açılan dava, Apple'ın Parler isimli uygulamayı engellerken, Telegram'a neden hiçbir şey yapmadığı sorusundan kaynaklanıyor. Davanın, Telegram'a olan güveni sarsabileceği düşünülüyor.

Trump destekçisi uygulama örnek gösterildi

Başkanlık Seçimleri'ni kaybeden Donald Trump, 6 Ocak'ta yaptığı açıklamalarla ülkeyi karıştırdı. Binlerce ABD'li, Trump'ın açıklamalarından sonra Kongre Binası'na yürüdü. İç savaş benzeri görüntülerin ortaya çıktığı olaylarda, hayatını kaybedenler de oldu. Apple o günlerde, protestoların Parler isimli mobil uygulamadan organize edildiği iddiası üzerine bu uygulamayı App Store'dan kaldırdı. Güvenli internet için kurulmuş bir koalisyon ise Apple'ın benzer bir adımı Telegram için de atması gerektiğini savunuyor.

'Telegram grupları tehlike saçıyor'

Mahkeme dosyalarına giren bilgilere göre Apple, Telegram'la ilgili bazı hassas bilgilere sahip. Örneğin bazı Telegram grupları, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanılıyor. Üstelik Apple da bunu biliyor ancak hiçbir şey yapmıyor. Apple'ın Telegram'a karşı kendi politikalarını görmezden geldiğini söyleyen koalisyon, teknoloji devinin Telegram'daki faaliyetlere izin vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara çanak tuttuğunu belirtiyor.

ETİKETLER
whatsapp
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yangınlarda son dakika gelişmesi! Erdoğan kriz merkezinde bilgi aldı
Emre Kınay'dan millete tepki çeken hakaret