Robot Sophia pandemi nedeniyle seri üretime geçiyor

Kovid-19 pandemisi gündelik hayatımızı baştan sona değiştirdi. Robotların önemi pandemiyle daha da net ortaya çıktı. Ülkemize de gelen robot Sophia’nın üreticisi olan firma 4 robot modelini seri üretime sokacağını açıkladı. Robot Sophia, insanların robotlardan korkmasının gereksiz olduğunu söyledi.

Robot Sophia pandemi nedeniyle seri üretime geçiyor
Robot Sophia pandemi nedeniyle seri üretime geçiyor
GİRİŞ 25.01.2021 16:42 GÜNCELLEME 25.01.2021 16:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Robot Sophia’nın üreticisi seri üretimle 4 yeni modeli satışa sunacağını açıkladı. Vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia, “benim gibi robotlar yaşlı ve hasta insanların bakımını yapabilir” açıklamasını yaptı. Ayrıca robotların iletişim kurabileceğini, terapi verebileceğini ve sosyal yardımların dağıtılmasını sağlayabileceğine dikkat çekti.

2016 yılında dünyaya tanıtılan insansı robot Sophia, kısa sürede viral olarak herkes tarafından bilinir olmuştu. Hong Kong merkezli Hanson Robotics firması tarafından üretilen Sophia ve 3 yeni versiyon bu yıl seri üretime geçecek. 2021’in ikinci yarısında Sophia dahil yeni modellerin üretim bandından inmesi bekleniyor.

Kovid-19 dünyasında otomasyona ihtiyaç var

Reuters'ın aktardığına göre firmanın kurucusu David Hanson, "Kovid-19 dünyasında insanların güvenliği için daha fazla otomasyona ihtiyaç duyulacak" dedi. Pandemi sürecinde robot kullanımının sağlık alanıyla sınırlı kalmayacağını söyleyen Hanson, perakende ve havayolu gibi sektörlerde de robotların işe yarayabileceğini dile getirdi.

Kesin bir sayı vermese de 2021'de büyük küçük tüm robotları satmayı hedeflediğini söyleyen Hanson, "Sophia ve Hanson robotları insana çok benzedikleri için eşsizler. İnsanların fena halde yalnız ve toplumdan izole hissettikleri böyle zamanlarda faydaları dokunabilir" ifadesini kullandı.

Robot Sophia kendisine sorulan 'İnsanlar robotlardan korkmalı mı?' sorusuna, "biri 'Korkulacak tek şey korkunun kendisidir' demişti cevabını verdi. 

 

KAYNAK: SPUTNİK, HABER7
ETİKETLER
TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • koray kaplan 1 ay önce Şikayet Et
    Bu robot "sahibini" öldüremez mi? Böyle bir risk hiç yok mu?
    Cevapla
  • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
    bu robotu chpnin başına getirin daha çok oy alır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'nin F-35 kararı sonrası Türkiye'den yeni F-16 hamlesi
İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Uzman isim fırsatçılar için uyardı