Google ayrımcılık nedeniyle 2,5 milyar dolar tazminat ödeyecek

ABD'li teknoloji şirketi Google, Çalışma Bakanlığının, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada, toplam 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Google ayrımcılık nedeniyle 2,5 milyar dolar tazminat ödeyecek
Google ayrımcılık nedeniyle 2,5 milyar dolar tazminat ödeyecek
GİRİŞ 02.02.2021 13:29 GÜNCELLEME 02.02.2021 13:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Şirket, bakanlıkla yaptığı adli uzlaşma anlaşması kapsamında, 2014-2017 yıllarında erkek meslektaşlarına göre daha az maaş ödediği 2 bin 500 kadın mühendise 1 milyar 350 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Öte yandan aynı dönemde Google'a iş başvurusunda bulunan 1700 kadın ve Asyalı adaya, işe alımda ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle 1 milyar 230 milyon dolar ödenecek.

Anlaşma ayrıca, Google'ın gelecekte olası ayrımcı uygulamaları önlemek üzere gerekli düzenlemeler için 5 yıl boyunca yılda 250 bin dolar yatırarak bir fon oluşturması öngörülüyor.

Çalışma Bakanlığı, 4 yıl önce, federal hükümetten ihale alan şirketlere yapılan rutin denetimlerde Google'daki ayrımcı istihdam pratiklerine dikkat çekmiş, maaş ödemeleri ve işe alımlardaki ayrımcı uygulamalar nedeniyle şirkete dava açma kararı almıştı.

Bakanlığın iddialarını reddeden Google, maaş ödemelerinde yapılan işi, işe alımlarında ise adayların yetkinliği dikkate aldığını, cinsiyete ya da etnik kökene dayalı ayrımcılık uygulamadığını savunmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • caylak 1 yıl önce Şikayet Et
    google icin parami sanki
    Cevapla
  • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
    Dünyadaki şeytanlıklara ses çıkarmayanlar karşılıklı para alışverişi ile yapıyor yapacağını. Biz ise ne para alabiliyoruz ne de engel olabiliyoruz. Sebebi ise acınan canavarlara inanmaktır. Acımayacaksın çünkü mazlumların ahı var. Kazandıkları paralarda fakirlerin hakkı var.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP'li vekil Türkiye'ye soykırım iftirasında bulundu
Türkiye'nin 'Akıllı robotu' Kapgan ilk kez ateş etti