Apple'ın yeni gizlilik özelliği reklam verenleri endişelendiriyor

Apple’ın en son iOS güncellemesiyle gelen kullanıcı verilerine erişim izni nedeniyle reklam verenlerin Android’e yöneldiği gözlemlendi. iOS 14 ile kullanıcı verilerinin takibini kısıtlayan Apple, daha öncesinde Facebook’un tepkisiyle de karşılaşmıştı.

Apple'ın yeni gizlilik özelliği reklam verenleri endişelendiriyor
Apple'ın yeni gizlilik özelliği reklam verenleri endişelendiriyor
GİRİŞ 19.02.2021 11:17 GÜNCELLEME 19.02.2021 11:17

Apple, iOS 14.5 güncellemesiyle reklam amaçlı verilerin takibinin kullanıcı iznine tabi tutulacağı yeni bir özelliği kullanıma sunacak. Reklam verenler iOS 14.5 ile gelecek özelliği gelirlerini azaltacağından endişe etmeye başladı.

Apple’ın iOS 14 ile sunduğu izin etiketleri ve iOS 14.5 ile gelecek reklam amaçlı kullanıcı verilerinin takibinin izne bağlanması büyük bir ekosistemi rahatsız etmiş durumda. Bu ekosistem elbette reklam ekosistemi.

Facebook Apple’a karşı lobi faaliyetlerine başladı

Kullanıcı verilerini takip ederek reklamların odaklı hale gelmesini sağlayan ve reklam verenlerin gelirlerini arttırarak kendisine de yansıtan Facebook bundan oldukça rahatsız. Sosyal medya devi kongrede lobi faaliyetlerine başlamış durumda.

Ekosistemin diğer parçası reklam verenler de durumdan rahatsız. Veri takibi kısıtlanacağı için daha az odaklanmış reklamlar ve haliyle daha az gelir gelecek. Otoriteler ilk haftalarda reklam gelirlerinde dip olacağını tahmin ediyor.

1 milyardan fazla kullanıcılı ekosistem

Reklam verenler bu bakımdan iOS platformuna daha az reklam vermeyi planlıyor ve reklam harcamalarının ağırlığı Android tarafına kaydırılıyor. Henüz Google bu konuda bir adım atmadığı için reklam gösterimleri halen verimliliğini koruyor.

Reklam verenler bir süre bekle ve gör taktiği uygulayacak. iOS 14.5 ile reklam gelirlerinde oluşacak düşüşler veya normal ilerleyişe göre de yeniden harcamalar planlanacak. Bununla birlikte düşüş yaşansa bile reklam verenlerin harcamalarını dengelemesi gerektiği ifade ediliyor zira 1 milyardan fazla cihaz ile iOS devasa bir ekosistem ve sadece Android’e ağırlık vererek reklam işinin yürümesi pek mümkün olmuyor.

KAYNAK: DONANIMHABER, HABER7
ETİKETLER
iphone TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan ile Putin arasında sürpriz görüşme!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum