Google ve Facebook artık Avustralyalı haber kaynaklarına ödeme yapacak

Avustralya ile teknoloji devleri arasındaki savaşta kazanan yerel haber yayıncıları oldu. Google ve Facebook’un yaptırım uygulamaya çalıştığı ülkede kabul edilen kanunla bir ilk gerçekleşti. Google artık Avustralyalı içerik üreticilere ve haber kaynaklarına para ödeyecek.

Google ve Facebook artık Avustralyalı haber kaynaklarına ödeme yapacak
Google ve Facebook artık Avustralyalı haber kaynaklarına ödeme yapacak
GİRİŞ 25.02.2021 13:52 GÜNCELLEME 25.02.2021 13:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta Avustralya hükümeti ile Google ve Facebook şirketleri bir araya gelerek yerel haber üreticilerine ödeme yapılması konusunda fikir birliğine varmıştı. Avustralya hükümeti tarafından kanun bugün mecliste gündeme getirildi ve kabul edildi.

Facebook'tan Avustralya'ya haber engeli

Google'dan Avustralya'ya önce rest, sonra tehdit

Haber Medyası Pazarlık Kanunu adıyla yasalaşan teklif bundan böyle internet devlerinin ülkedeki yerel haber kaynaklarına ödeme yapmasını gerektiriyor. Hiçbir platform haber kaynaklarından sonuçları göstermekten kaçınamayacak aksi taktirde tekelleşme davası açılabilecek.

Google ve Facebook gibi teknoloji devlerini köşeye sıkıştıran medya kanununa göre yerel yayın kaynakları ile ödeme anlaşmaları yapmak zorunda kaldı. Ödeme miktarları yayın kaynaklarının popülerliğine göre değişiklik gösterecek.

Google ve Facebook ne yapmıştı?

Avustralyalı yayıncı kuruluşların Facebook'ta haber içeriği yayımlamaya devam edebileceği ancak bağlantıların ve gönderilerin Avustralyalılar tarafından görüntülenemeyeceği veya paylaşılamayacağı belirtildi.

Avustralyalıların, Facebook üzerinden ulusal ya da uluslararası haberleri paylaşamayacağı ifade edilen açıklamada, ülke dışından uluslararası kullanıcıların da Avustralya haberlerini paylaşamayacağı belirtildi.

Google, 15 Şubat'ta Avustralya'nın önde gelen medya şirketlerinden Seven West Media ile ürettiği haber içeriklerini ücret karşılığında kullanmak için anlaşma yapmıştı.

ETİKETLER
haber kaynağı
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Biz neyi bekliyoruz bize neden ödeme yapmıyorlar
  Cevapla
 • böyle 3 ay önce Şikayet Et
  işte böyle. demek bastırınca oluyor. kaybeden onlar olur, başka hiçbir şey değil.
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Ee artık bizde sıra.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye ve Bakan Koca'nın pandemi yönetme başarısı
Ahmet Hakan'dan Sözcü Gazetesi'ne tokat gibi cevap: Biraz usturuplu atın...