iPhone kullanıcıları için güvenlik özelliği! Sizi takip eden kişileri gösterecek

Apple’ın kayıp iPhone’lar için geliştirdiği Bul uygulamasına iOS 14.5 ile yeni bir güvenlik özelliği geliyor. Bul uygulamasında yer alan Item Safety Alerts özelliği ile izleme cihazları yerleştirildiğinde veya birisi konumunuzu izlemeye başladığında uyarı verecek.

iPhone kullanıcıları için güvenlik özelliği! Sizi takip eden kişileri gösterecek
iPhone kullanıcıları için güvenlik özelliği! Sizi takip eden kişileri gösterecek
GİRİŞ 05.03.2021 14:30 GÜNCELLEME 05.03.2021 14:30

Apple, kayıp veya çalıntı cihazların yerini tespit edebilmek için Bul uygulamasını geliştirmişti. Şimdiye kadar milyonlarca kullanıcının iPhone veya iPad gibi cihazlarının yerini bulmasında kullanılan bu uygulama yeni yetenekler kazanıyor. iOS 14.5 beta sürümünde bu özellikler ortaya çıktı.

Android ve iOS cihazlarda kayıp telefon bulma işlemi nasıl yapılır?

ANINDA UYARI VERECEK

9to5Mac'in paylaştığına göre bul uygulaması, bilinmeyen izleme cihazlarının konum ayrıntılarınızı yayınlamasını otomatik olarak engelleyen yeni bir güvenlik özelliğiyle güncellendi. Buna göre Item Safety Alerts (Öğe Güvenlik Uyarıları) özelliği ile cebinize veya eşyalarınıza bilinmeyen bir izleme cihazı yerleştirildiğinde ve birisi konumunuzu izlediğinde sizi bilgilendirecek.

Apple bu özelliği açık tutmanızı istiyor, ancak birçok özellikte olduğu üzere Item Safety Alerts özelliğini de dilediğiniz gibi kapatıp açma opsiyonuna sahip olacaksınız. Bunun için tek yapılması gereken Bul uygulamasına gitmek ve seçenekleri tercihinize göre değiştirmek olacak.

KONUMUNUZ TAKİP EDİLEBİLİR Mİ?

Apple'ın AirTags'leri bu noktada devreye giriyor diyebiliriz. Küçük bir anahtarlık boyutunda olan AirTags, sahip olduğunuz bir cihazı kaybetmeniz durumunda onu izleyebilmenizi sağlıyor. Bu öğe izleyiciler, konumlarını sürekli olarak sahibine iletmek için benzer cihazlardan oluşan bir topluluklardan yararlanıyor. Bu özellik de onların internet olmadan bile çalışmalarını sağlıyor. Ancak yanlış kişilerin eline geçtiği takdirde istenmeyen takipçileri de beraberinde getirebiliyor.

KAYNAK: WEBRAZZİ, HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Deprem bölgelerinden mucize anlar! Kurtarılma anları böyle görüntülendi
Geceyi aydınlatan yıldırımlar ve deprem anının korkutan gürültüsü kamerada