Vatandaş mesaj yağmuruna tuttu! 'Fezai' olsun

Milli Uzay Programı’nı 9 Şubat’ta açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “astronot” kelimesi yerine Türkçe isim bulunması çağrısının ardından vatandaşlar CİMER’i öneri yağmuruna tuttu.

GİRİŞ 12.03.2021 07:32 GÜNCELLEME 12.03.2021 08:29
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türk uzay yolcusu için gelen birbirinden ilginç öneriler arasında; “Göktürk, Gökmen, Gökalp, Göktuğ, Göker, Gökbey, Gökata, Türkonot, Türkyıldızı, Türkay, Aykanat, Aytürk, Asiltürk, Fezai, Fezanot, Evrenot, Evrenalp, Evrenos, Hezarfen, Ülgen” isimleri öne çıktı.

FEZARFEN

İlginç öneriler arasında ise “Evren İnsanı”, gerçek adı “Ali Bin Muhammmed” olan ilk gökbilimci Ali Kuşçu’dan esinlenilerek “Abimod”, “Feza” ve “Hezarfen” kelimelerinin birleşimi “Fezarfen”, mavi kurt anlamına gelen “Gökbörü”, tarihteki bir akıncı beyinin ismi olan ve Türklerin uzaya akın etmesini simgeleyen “Evrenos” yer aldı.

RİCAM DÜNYA'YI UZAYA GÖNDERMESİ

Milli Uzay Programı’ndaki, “bir Türk vatandaşını uzaya gönderme” hedefi de, ilk Türk uzay yolcusu olmayı hayal edenleri harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Uzaya gitme niteliklerine sahip bir kişiyi gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayacak ve uzaya göndereceğiz” sözleriyle duyurduğu bu hedef için gönüllü olanlar CİMER’e başvuruda bulundu.

Belçika’dan yazan 21 yaşındaki Dünya Durmaz da gönüllü olurken, ilkokul öğretmeni olmak için yüksekokulda okuduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımızdan ricam beni, yani Dünya’yı uzaya göndermesi. Çok ders çalıştığım için babam bana sürekli ‘Ne kadar çok çalışıyorsun, sanki astronot olacaksın’ diyor. Hem bu sebepten hem de ismimin Dünya olmasından dolayı uzaya gitmeyi çok isterim” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Göktürk 8 ay önce Şikayet Et
  iyi
  Cevapla
 • gökhan 8 ay önce Şikayet Et
  bence en güzeli ismail hakkı tüp olsun.
  Cevapla
 • Metin 8 ay önce Şikayet Et
  İsmemi takılıp kaldık şimdide.
  Cevapla
 • Savaş 8 ay önce Şikayet Et
  Turay olablir
  Cevapla
 • Hak sever 8 ay önce Şikayet Et
  Evrenalp süpermiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna Büyükelçisi'nden Akıncı paylaşımı: Umarım bir gün geçekleşir
Mehmet Sevigen: Olayı Deniz Baykal'a anlattığımda gözleri doldu