Hacklenemeyen çip geliştirildi

Morpheus ismi verilen çip, üç aylık siber saldırılarda başarılı bir performans göstererek bilgisayar korsanlarına geçit vermedi. Test amacıyla üç ay boyunca 500’den fazla saldırının gerçekleştirildiği çip, elde ettiği başarıyla hacklenemez sistemler için umut ışığı oldu.

Hacklenemeyen çip geliştirildi
Hacklenemeyen çip geliştirildi
GİRİŞ 13.03.2021 10:17 GÜNCELLEME 13.03.2021 10:31
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dijital dünyanın en büyük sorunlarından birisi siber güvenlik olarak son yıllarda öne çıkmaya başladı. Kötü amaçlı yazılımlar ve hacker saldırıları gibi bazı istenmeyen durumlar, bulut bilişim sistemlerinden bilgisayarlara, mobil cihazlardan sunuculara her şeyi risk altında bırakabiliyor. Tüm bu teknoloji ve sistemleri daha güvenli hale getirmek için pek çok çalışma yürütülüyor.

Dünyada kriz patlak verdi! AB'den yeni 'çip' planı...

GameStop hisseleri yüzde 40'ın üzerinde yükseldi

Tesla'nın güvenlik kamerası hacklendi

Michigan Üniversitesi araştırmacıları bu konu hakkında önemli bir gelişme kaydederek Morpheus isimli çipi geliştirdi. Morpheus, en basit haliyle, anahtar kodları sistem çalışır durumdayken sürekli olarak rastgele değiştirmek için bir 'şifreleme ve dağıtma' yöntemi kullanıyor. Böylece hackerların sistemdeki açıkları bulmaları, bulsalar bile kullanarak saldırı gerçekleştirmeleri neredeyse imkansız hale geliyor.

90 GÜNDE 500 SİBER SALDIRIYI ATLATTI

2019 yılından beri geliştirilmekte olan ve o günden bu yana epey yol alan Morpheus, test amaçlı olarak siber güvenlik uzmanları tarafından üç ay boyunca 500'den fazla saldırıya maruz kaldı. Bu saldırıların her birini sistemi korumayı başararak atlatan Morpheus, bu başarısıyla neredeyse hacklenemez olduğunu da kanıtlamış oldu. Tabii ki henüz bu kesin bir sonuç değil ancak Morpheus'u geliştiren ekip onu hacklemenin 'her göz açıp kapadığınızda değişen bir rubik küpü çözmeye çalışmak gibi' olduğunu ifade ediyor.

Morpheus'u geliştiren ekibin lideri olan Michigan Üniversitesi'nden Todd Austin, Morpheus'un bilgisayarları çözülemez bir bulmaca haline getirdiğini söylüyor. Aynı zamanda Morpheus'un daha güvenli sistemler için oldukça kritik olduğunu ifade eden Austin, konuyla ilgili açıklamasında "Geliştiriciler sürekli olarak kod yazıyorlar ve yeni kodlar olduğu sürece, yeni hatalar ve güvenlik açıkları da olacaktır. Morpheus ile, bir hacker bir hata bulsa bile, onu kullanmak için gereken bilgiler milisaniyeler içinde kaybolur. Bu belki de geleceğe dönük güvenli sistemlere en yakın olan şey'' diyerek durumu özetliyor.

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7
YORUMLAR 2
  • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
    kotu dusunceye sahip olanlar icin cok guzel bir gelisme iyi insanlar icinde kotu.... bir ornek vereyim bios sifresini unuttuk yandik o zaman
    Cevapla
  • Kacarova 1 yıl önce Şikayet Et
    Her zaman ,bu geliştirenler bir gün gelir tekrar para kazanmak ister ve system açıklarını birilerine satar ve bir kez daha para kazanip ve yeni bir chip veya cözüm için tekrar tekrar para kazanırlar,güzel system.Bu işleri devlet yapmalı şirket değil
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Akar açıkladı: TSK, 140 kilometre derinliğe girdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz açıklaması: Kamu bankalarına talimatı veriyorum