LinkedIn'den yarım milyar kullanıcı bilgisi çalındı

Profesyonel sosyal ağ LinkedIn'den 500 milyon kullanıcı verisinin çalındığı ortaya çıktı. İspat için 2 milyon kişinin verileri yayınlandı.

LinkedIn'den yarım milyar kullanıcı bilgisi çalındı
LinkedIn'den yarım milyar kullanıcı bilgisi çalındı
GİRİŞ 09.04.2021 10:35 GÜNCELLEME 09.04.2021 10:36
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta 533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri ve telefon numaraları düşük seviye hackerların yer aldığı bir forumda yayınlanmıştı. Şimdi ise 500 milyon LinkedIn kullanıcısının verilerinin çalındığı ortaya çıktı.

Bu verilerin tamamı yayınlanmamış olsa da 2 milyon kullanıcının verileri "ispat" amaçlı yayınlandı. Şirket, dün yaptığı açıklamada, yaklaşık 500 milyon LinkedIn kullanıcı profilinden alınan bilgilerin, bilgisayar korsanları arasında popüler olan bir web sitesinde satış için yayınlanan bir veritabanının parçası olduğunu doğruladı.

Siber saldırılar ve sonrasında yapılması gerekenler

ÖN GÖSTERİME 2 DOLAR TALEP EDİLİYOR

Verilerin satışı ilk olarak siber güvenlik haberleri ve araştırma sitesi CyberNews tarafından bildirildi ve kullanıcı kimlikleri, isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyetler, mesleki unvanlar ve diğer sosyal medya profillerine bağlantılar içeren bir arşivin açık artırmaya çıkarıldığı söylendi. Paylaşılan bilgilere göre örneği görüntülemek için 2 dolar ücret talep ediliyor. 500 milyonluk listenin tamamını satın almak için ise dört haneli bir ücret teklifi talep edildiği söyleniyor.

AD-SOYAD, E-POSTA, TELEFON NUMARASI VE CİNSİYET

CyberNews, satılık iki milyon profilden oluşan sözde bir örnekte, LinkedIn üyelerinin tam adlarının, e-posta adreslerinin, telefon numaralarının, cinsiyetlerinin ve daha fazlasının görünür olduğunu buldu. Ancak buna rağmen LinkedIn, verilerin birçok yerden bilgi içerdiğini ve tümünün profesyonel odaklı sosyal ağdan alınmadığını söylüyor.

KAYNAK: WEBRAZZİ, HABER7
YORUMLAR 1
  • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
    İş dünyası, normaldir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Canlı yayında katliam! Önüne geleni taradı! 10 kişi hayatını kaybetti
Bakan Nebati'den net mesaj: Kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz