SpaceX'in NASA anlaşması Jeff Bezos'un itirazıyla askıya alındı

NASA ile SpaceX arasında imzalanan 2,9 milyar dolarlık Ay görevi anlaşması Jeff Bezos’un uzay şirketinin itirazlarıyla askıya alındı.

SpaceX'in NASA anlaşması Jeff Bezos'un itirazıyla askıya alındı
SpaceX'in NASA anlaşması Jeff Bezos'un itirazıyla askıya alındı
GİRİŞ 02.05.2021 11:22 GÜNCELLEME 02.05.2021 11:23
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

NASA ile SpaceX arasında imzalanan 2,9 milyar dolarlık Ay görevi anlaşması Jeff Bezos’un şirketinin itirazlarıyla askıya alındı. NASA, anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

NASA, 2024’te gerçekleşecek Ay görevi için Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile 2,9 milyarlık bir anlaşma yapmıştı. Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin tarafından bu anlaşmaya itiraz edilmişti.

Bezos'un şirketin'den NASA'ya SpaceX itirazı

Blue Origin’in teklifinin avantajlarının yanlış değerlendirildiğini ve SpaceX'in teklifinin teknik zorluklarının küçümsendiğini söyleyen Blue Origin, NASA'nın SpaceX'i seçerek büyük bir hata yaptığını vurgulamıştı.

MİLYAR DOLARLIK SPACEX ANLAŞMASI DURDURULDU

NASA, söz konusu itirazdan sonra SpaceX ile yaptığı 2,9 milyar dolarlık anlaşmayı askıya aldı.

NASA, Hükümet Sorumluluk Bürosu'na Blue Origin tarafından yapılan ve ardından Dynetics tarafından da desteklenen itirazlar sonrası, sürecin yeniden değerlendirilmesi için anlaşmayı askıya aldığını belirtti.

Hükümet Sorumluluk Bürosu'nun 4 Ağustos'a kadar konu hakkında bir karara varması bekleniyor. NASA, SpaceX'ten bu süreç boyunca projeye yönelik herhangi bir çalışma yapmamasını istedi.

Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, SpaceX'i uzay araştırmaları konusunda tekelcilikle suçluyor.

SpaceX ve Blue Origin, ayrıca yetenekli çalışanlar, patentler, NASA sözleşmeleri ve fırlatma rampalarına erişim konusunda şimdiye kadar sürekli birbirleriyle atışmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • qwerty 1 ay önce Şikayet Et
  wallahi bomboş işler uydu falan hariç uzayda şehir boboş iş çok çok çok zor dünyaya dönmek lazim iklim degişikliği bunlarla uğraşmak lazım
  Cevapla
 • grinin 69 tonu 1 ay önce Şikayet Et
  eyvah eyvah..... zaten araları kötüydü, şimdi kılıçlar çekildi
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar aya gidemez her seferinde bir bahane kaçıncı proje iptali oldu. Madem 1969 da gittin şimdi ki teknoloji ile en çok bir yıla gitmen gerekirdi. sadece benim bildiğim abd başkanları obama, trump vs yirmi senedir sözler verip duruyor tekrar gideceğiz diye her seferinde de erteleniyor.
  Cevapla
 • caylak 1 ay önce Şikayet Et
  vaybe adamlar nelerlen ugrasiyor lar bizde biraz zengin olan varsa bitcoin falan filan gillerden adamlar hemen carpip kaciyor
  Cevapla
 • buişlerböyle 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim iş insanları da karpuzu nerde kessin nargilesini neyli içsin derdinde ...
  Cevapla
 • Buğra 1 ay önce Şikayet Et
  Vizyon meselesi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli gemiye çok özel amblem! Dikkat çeken mesaj
Yunan komutandan Ege'de provokatif uçuş