'20'li yaşlar challenge' uyarısı geldi! Bu akıma katılanlar dikkat!

Uzmanlardan, sosyal medyada trend haline gelen "20’li yaşlar challenge"la yüzünüzü çaldırmayın uyarısı geldi.

'20'li yaşlar challenge' uyarısı geldi! Bu akıma katılanlar dikkat!
'20'li yaşlar challenge' uyarısı geldi! Bu akıma katılanlar dikkat!
GİRİŞ 06.05.2021 09:30 GÜNCELLEME 06.05.2021 09:34
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Görsel veri işleme alanında dünyada öne çıkan Türk girişimi Syntonym’in kurucusu Batuhan Özcan, “Yüz bir insanın genetik verilerini barındırıyor. Sosyal medyada bu yöndeki uygulamaları kullanmayın” dedi.

DİKKATLİ OLUN UYARISI

Milliyet gazetesinden Hanife Baş'ın haberinde görüşlerine yer verilen Özcan, “20’li yaş challenge” akımından yüz tanıma sistemi üzerine çalışanların yararlanabileceğini belirtti. Özcan sözlerine şöyle devam etti; 

“Çünkü çözmeye çalıştıkları sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor ama bundan faydalanabilecekleri çok aşikar. Facebook ve Instagram daha önce ‘10 yıl challenge’ yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar. Bu uygulamanın tamamen veri toplama amaçlı olduğunu söyleyemeyiz ama bu kadar veri de çok rahatça kullanılabilir. Bu tarz uygulamalarda dikkatli olmak veri paylaşmamak gerekir. Çünkü ileri teknolojilerde banka hesabımıza ya da evimize yüz tanımayla girebiliriz. O zaman bu veriler kullanılabilir. Bunun, şifrenizi paylaşmaktan farkı kalmıyor.”

Haberde konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu ise, 20’li yaşlarda çekilen fotoğrafların paylaşılmasının büyük veriye eklenebilecek bir veri olduğunu dile getirerek, "Kişinin şimdiki haliyle 20 yaşlarındaki halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulabilir. Bu konuda ırk analizi yapıldığı şeklinde çeşitli spekülasyonlar var. Ancak bu çok uç bir olay. Faceapp gibi uygulamalar için önemli bir veri olabilir. Algoritmaları besleyen bu veriler, 20 yaşındaki birinin de aynı şekilde nasıl yaşlanacağını gösterebilen bir uygulamaya dönüşebilir. Bu tarz uygulamalarda şu an için bilinen bir risk yok ama geleceğin teknolojisinde olabilir. İstihbarat servisleri, son fotoğrafı 20 yaşında çekilmiş birinin 40-50 yaşında nasıl gözükeceğini görebilir" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • ccey 1 ay önce Şikayet Et
  hedefin bu olduğunu söylemek zor diyorda, tamda bu yüz tanıma algoritmalarında 10 yıl sonra yüzde meydana gelen değişiklikler sistemi algılamaz hale getirebiliyor, 20 li yaş fotoğrafı ile kişilerde yıllara göre olan değişim analizi ile sitemin daha sağilıklı çalışması ve sistemdeki yüz kaydı sayesinde kişilerle ilgili dahada fazla istatiski bilgilere sahip olmak yakın zamanda şirketler elindeki veri büyüklüğü ile ölçülecek yapay zeka sistemlerinin çalışmasındaki en büyük güç eldeki sisteme girilmiş olan istatistik bilgileri çözüm üretme olasılık hesaplaması dahada artırılarak karar noktasında daha hızlı ve doğru karar vermesi sağlanacaktır.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  cahil sürüsü sosyal medya utanmasalar herşeylerini paylaşacaklar
  Cevapla
 • mehmet çetin 1 ay önce Şikayet Et
  madem güvenlik zaafiyetinden bahsediyorsunuz kapatın kardeşim facebook'u açın yerli sosyal medyayı sadece bıdı bıdı yapmaktan başka birşey bilmiyorsunuz siz önce ülkedeki bilişim kanunlarını gözdden geçirn
  Cevapla
 • Levrok 1 ay önce Şikayet Et
  o is sandigin kadar kolay degil. Demokratik bir Ülkede yasadigimizi unutuyorsun.
  Cevapla
 • Orkun 1 ay önce Şikayet Et
  Düşünün sokakta yüzünü size göstermeyen, tanımadığınız biri size yaklaşıyor ve fotoğrafınızı, adınızı soyadınızı, telefon numaranızı ve daha birçok bilginizi istiyor. Verir misiniz? Ama adı "challenge" olunca, "herkes kullanıyor canım" sürü psikolojisi devreye girince insanların kandırmaları çok kolaylaşıyor. Herkes dikkat etmeli, bilhassa çocuklar bu konuda sürekli uyarılmalı. Gizlilik içeren tüm bu verileriniz bilmediğiniz kişiler tarafından arşivleniyor.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bunlat planlı programlı veri topluyorlar bu tapınakçıların çocukları hiç boş durur mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a babalar günü sürprizi!
 Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul tehdidi